Czech Republic

Dezinformátor Petr Žantovský, napsalo Aktuálně.cz. Radní si stěžoval a vznikl kolem toho neuvěřitelný příběh

Novinář a člen Rady ČTK Petr Žantovský popsal, jak se opakovaně setkal s nařčením své osoby ze šíření dezinformací od serveru Aktuálně.cz. Přestože již v minulosti server třikrát uznal, že šlo o „přešlap“, opět mělo dojít na podobné nálepkování. Tentokrát se Žantovský na serveru dočetl, že Asociace nezávislých médií, kterou založil, jež každoročně rozdává Krameriovy ceny za nezávislou žurnalistiku, „oceňuje převážně novináře a počiny alternativních a dezinformačních webů“. Novinář tedy sepsal, kdo již ocenění získal. Došlo přitom na otázku, jak by si v Aktuálně.cz například poradili s „prokádrováním“ zavražděného slovenského novináře Jána Kuciaka a dalších laureátů.

Dezinformátor Petr Žantovský, napsalo Aktuálně.cz. Radní si stěžoval a vznikl kolem toho neuvěřitelný příběh
Foto: Archiv P. Ž.
Popisek: Petr Žantovský
reklama

Anketa

Chtěli byste na území ČR nastálo vojáky USA, jak si přeje Alexandr Vondra?

hlasovalo: 5001 lidí

Žantovský poznamenává, že server Aktuálně.cz patří sice k těm, které „se považují za seriózní a objektivní“, on se však měl v poslední době setkat již s nejméně čtyřmi „přešlapy“.

Jedním z takovýchto „přešlapů“ mělo být nařčení jeho osoby ze šíření dezinformací: „Například v dubnu 2017 o mně jeden redaktor na tento portál napsal, že jsem člověk, ‚který šíří dezinformace‘. Dovolil jsem se pana šéfredaktora (tehdy Pavla Tomáška) zeptat, zda by dovedl upřesnit, kde, jak, čím, kdy a komu jsem ‚šířil dezinformace‘. Pan Tomášek mi ještě téhož dne s omluvou napsal: ‚Celou záležitost jsem prověřil a rozhodl jsem se Vámi zmíněné pasáže z textu článku vyndat, neboť nebyly opřeny o v článku uvedená fakta, což byla nepochybně chyba. Mrzí mě, že k ní došlo. Vězte, že nebylo naším záměrem Vás poškodit. Věřím, že se podobná situace nebude opakovat.‘“

I když by se zdálo, že se po tomto server poučí a dá si na podobné jednání pozor, jak Žantovský poznamenává: „Žel, situace se opakovala, a to dosti brzy.“ Při Žantovského podílení se na spoluorganizaci akce týkající Krameriovy ceny za nezávislou žurnalistiku měl redaktor serveru Aktuálně.cz opětně napsat, že je to cena „organizovaná dezinformátory“.

Následovat měl opětovný postup. A od šéfredaktora serveru novináři přišlo: „Vážený pane Žantovský, děkujeme vám za upozornění na faktické chyby, které článek obsahoval. Opravili jsme je a čtenářům se omluvili.“

Netrvalo dlouho a došlo na další omluvu. Jedinou výjimkou bylo, že se omlouval šéfeditor Martin Čáp. Tentokrát článek na Aktuálně.cz označil žurnalistu za dezinformátora v rámci údajné databáze „dezinformátorů MV ČR, která však podle slov jejich tiskového odboru neexistuje a nikdy neexistovala“.

A odkud, že měl vítr foukat? „Původcem této smyšlenky byl kdosi z tábora Evropských hodnot či podobných spolků, a Aktuálně.cz tuto nepravdu bezmyšlenkovitě přebralo,“ uvedl Žantovský.


Šéfeditor měl vzápětí v omluvě připsat, že se opět jednalo o „nesprávné informace“.

„Nu, od těch dob si Aktálně.cz vážím aspoň za to, že na rozdíl od jiných webů (třeba Forum24) chyby opravuje a omlouvá se za ně. Což patří k novinářské etice,“ poznamenává novinář, že alespoň v něčem se dají najít plusové body pro zmiňovaný zpravodajský server.

Nyní však vyšel nový článek pod názvem „Žantovský jako unikát. Senát a Rada ČTK se nekříží, může mít obě funkce, míní právník“ od autora Jana Horáka.

V něm Žantovského autor označuje jako „příznivce alternativních a dezinformačních webů“. „Hleďme, už jen ‚příznivce‘, nikoli samotného dezinformátora, to je pokrok,“ poznamenal novinář.

V textu má být též uvedeno, že je „spoluzakladatelem Asociace nezávislých médií, která každoročně rozdává Krameriovy ceny za nezávislou žurnalistiku. Asociace oceňuje převážně novináře a počiny alternativních a dezinformačních webů.“

„Když se podíváme na soupis laureátů Krameriových cen za její existenci od r. 2016, vidíme zřetelně, že oceňováni jsou vyváženě lidé z mainstreamového i alternativního mediálního prostředí. Dokonce bych řekl, že mnohem více z toho mainstreamu. Asi tedy jde spíše o to, že tito oceňovaní ‚mainstreamoví‘ žurnalisté vyslovují názory odlišné od těch, kdo používají nálepky ‚dezinformátor‘ a podobně, když nemají argumenty pro rovnocennou diskusi,“ píše ke článku serveru Aktuálně.cz člen Rady ČTK.

Jmenuje přitom konkrétní jména, kdo zapadá z oceněných do tzv. „mainstreamu“. Mezi jmény je kupříkladu zahraniční zpravodaj ČRo Robert Mikuláš, žurnalista Ondřej Neff, komentátor Českého rozhlasu Jan Petránek, redaktorka TV Prima a Literárních novin Tereza Spencerová a mnoho dalších jmen.

„Mezi tzv. alternativu by asi na Aktuálně.cz řadili dokumentaristu Václava Dvořáka (ačkoli mnoho let působil pro Českou televizi), politologa Zdeňka Zbořila, exministra a exdiplomata Jaroslava Baštu, hudebníka a publicistu, zakladatele kapely Olympic Pavla Chrastinu (píše pro Neffova Neviditelného psa) či Jana Schneidera, bezpečnostního experta,“ myslí si Žantovský. Jmenovaní jsou dle něj nyní ve veřejnoprávních médiích vedeni jakožto „nežádoucí v outu“ a „pohlíží se na ně jako na stižené leprou“.

Na server Aktuálně.cz pak ještě míří s tím, že věru neví, jak by si server poradil s „prokádrováním“ zavražděného slovenského novináře Jána Kuciaka, předsedy slovenského Klubu autorů literatury faktu Jozefa Leikerta, šéfredaktora Literárného týždenníku Pavola Dinky či spisovatele píšícího o slovenské mafii Gustáva Murína.

„Takže do sféry vskutku a programově alternativní by asi ze všech laureátů patřili snad jen Slováci Lubomír Huďo (dříve pracovník RTVS, dnes velký mediální kritik), Ĺudovít Števko (dříve pracovník RTVS, dnes autor knih o přepisování dějin) a Boris Koróni (dříve pracovník SRo, katolického rádia Lumen, dnes provozovatel rádia Slobodný vysielač),“ píše.

Samostatnou kapitolu by pak dle Žantovského byla osoba Ruslana Kocaba, jednoho z organizátorů protestního hnutí Majdan, který se však následně k pomajdanovému vývoji na Ukrajině postavil dosti kriticky a za svou novinářskou činnost byl i vězněn.

„Ať počítám, jak počítám, stále se nějak nemohu dobrat potvrzení té teze o tom, že Krameriovými cenami za nezávislou žurnalistiku ‚Asociace oceňuje převážně novináře a počiny alternativních a dezinformačních webů‘,“ uzavírá Žantovský s tím, že se „zkusí zase zeptat dnešního pana šéfredaktora, a uvidí, jak pochodí“.

Celý text Petra Žantovského si můžete přečíst zde:

Další z „aktuálních“ omylů

Mám velmi pestrou zkušenost se zpravodajským serverem Aktuálně.cz. Ačkoli patří k těm, které se považují za seriózní a objektivní, v mém případě se dopustili v posledních časech už nejméně čtyř přešlapů. Například v dubnu 2017 o mně jeden redaktor na tento portál napsal, že jsem člověk, „který šíří dezinformace“. Dovolil jsem se pana šéfredaktora (tehdy Pavla Tomáška) zeptat, zda by dovedl upřesnit, kde, jak, čím, kdy a komu jsem „šířil dezinformace“. Pan Tomášek mi ještě téhož dne s omluvou napsal: „Celou záležitost jsem prověřil a rozhodl jsem se Vámi zmíněné pasáže z textu článku vyndat, neboť nebyly opřeny o v článku uvedená fakta, což byla nepochybně chyba. Mrzí mě, že k ní došlo. Vězte, že nebylo naším záměrem Vás poškodit. Věřím, že se podobná situace nebude opakovat.“

Žel, situace se opakovala, a to dosti brzy. Na adresu mnou tehdy spoluorganizované Krameriovy cena za nezávislou žurnalistiku redaktor Aktuálně opětně užil stejnou nálepku, když napsal, že je to cena „organizovaná dezinformátory.“ Moje otázka na pana šéfredaktora byla víceméně stejná a jeho odpověď rovněž: „Vážený pane Žantovský, děkujeme vám za upozornění na faktické chyby, které článek obsahoval. Opravili jsme je a čtenářům se omluvili.“

Potřetí, opět zanedlouho, už se musel omlouvat šéfeditor Martin Čáp. Šlo víceméně stále o totéž, tedy o označení mé osoby nálepkou dezinformátora. Tentokrát se článek oháněl jakousi databází dezinformátorů MV ČR, která však podle slov jejich tiskového odboru neexistuje a nikdy neexistovala. Původcem této smyšlenky byl kdosi z tábora Evropských hodnot či podobných spolků, a Aktuálně tuto nepravdu bezmyšlenkovitě přebralo. Není divu, že i pan Čáp mi vzápětí napsal tohoto: „Vážený pane Žantovský, děkuji za zprávu. Zmíněné chyby jsme v textu opravili. V zastoupení šéfredaktora Aktuálně.cz se Vám za zveřejnění nesprávných informací omlouvám.“

Nu, od těch dob si Aktálně.cz vážím aspoň za to, že na rozdíl od jiných webů (třeba Forum 24) chyby opravuje a omlouvá se za ně. Což patří k novinářské etice.

Jsem zvědav, jak to dopadne tentokrát. Včera, tj. 11. 8. 2020, v článku „Žantovský jako unikát. Senát a Rada ČTK se nekříží, může mít obě funkce, míní právník“ mne označují jako „příznivce alternativních a dezinformačních webů“ (hleďme, už jen „příznivce, nikoli samotného dezinformátora, to je pokrok).

Též se zde připomíná, že jsem „spoluzakladatelem Asociace nezávislých médií, která každoročně rozdává Krameriovy ceny za nezávislou žurnalistiku. Asociace oceňuje převážně novináře a počiny alternativních a dezinformačních webů.“ To už nehraje. Když se podíváme na soupis laureátů Krameriových cen za její existenci od r. 2016, vidíme zřetelně, že oceňováni jsou vyváženě lidé z mainstreamového i alternativního mediálního prostředí. Dokonce bych řekl, že mnohem více z toho mainstreamu. Asi tedy jde spíše o to, že tito oceňovaní „mainstreamoví“ žurnalisté vyslovují názory odlišné od těch, kdo používají nálepky „dezinformátor“ a podobně, když nemají argumenty pro rovnocennou diskusi.

Kdybychom chtěli být konkrétní, pak dojdeme k tomuto přehledu:

Mainstream: Robert Mikuláš, zahraniční zpravodaj ČRo, Ondřej Neff, průkopník internetového žurnalismu v ČR (Neviditelný pes). Jan Petránek, komentátor Českého rozhlasu, Tomáš Hauptvogel, moderátor TV Prima, Tereza Spencerová, redaktorka Literárních novin, později TV Prima, Otakáro Schmidt, externí spolupracovník TV Noe, České televize a Českého rozhlasu, Dana Kyndrová, vynikající dokumentární fotografka, Alexander Tomský, komentátor mj. serveru Novinky, častý host Českého rozhlasu, Vlastimil Vondruška, historik, spisovatel a publicista (např. v MFDnes), Ladislav Větvička, blogger oceněný již 4x cenou pro nejlepšího bloggera na iDnes, Martina Kocianová, dlouholetá spolupracovnice Českého rozhlasu, Stanislav Motl, dlouholetý spolupracovník Českého rozhlasu, Eva Kantůrková, spisovatelka a publicistka významná mj. už z časů protikomunistického disentu, Markéta Šichtařová, významná ekonomka a ekonomická publicistika, Jan Keller, významný sociolog a publicista (mj. Právo), Ivan Hoffman, publicista (dříve Český rozhlas, dnes Deníky), Josef Urban, scénárista slavného filmu Habermanův mlýn a dalších filmů z období kolem nacistické okupace, Benjamin Kuras, spisovatel a publicista (dříve Prima, dnes Reflex a další).

Mezi tzv. alternativu by asi na Aktuálně.cz řadili dokumentaristu Václava Dvořáka (ačkoli mnoho let působil pro Českou televizi), politologa Zdeňka Zbořila, ex-ministra a ex-diplomata Jaroslava Baštu, hudebníka a publicistu, zakladatele kapely Olympic Pavla Chrastinu (píše pro Neffova Neviditelného psa) či Jana Schneidera, bezpečnostního experta. Všichni jmenovaní ale byli ještě před nějakými 3-5 lety běžně zváni do debat ve veřejnoprávních médiích, nyní se však nacházejí jako nežádoucí v outu neboli zámezí a pohlíží se na ně jako na stižené leprou. Přitom jejich názory se za tu dobu nezměnily ani o píď. Takže změna bude zřejmě někde jinde.

A věru nevím, jak by si na Aktuálně.cz poradili (poté, co se Krameriova cena změnila na „federální“) s prokádrováním Jána Kuciaka (cena udělena in memoriam), Jozefa Leikerta (předsedy slovenského Klubu autorů literatury faktu), Pavola Dinky (šéfredaktora Literárného týždenníku) či Gustáva Murína, spisovatele, který napsal několik knih o slovenské mafii, kauze Gorila atd.

Takže do sféry vskutku a programově alternativní by asi ze všech laureátů patřili snad jen Slováci Lubomír Huďo (dříve pracovník RTVS, dnes velký mediální kritik), Ĺudovít Števko (dříve pracovník RTVS, dnes autor knih o přepisování dějin) a Boris Koróni (dříve pracovník SRo, katolického rádia Lumen, dnes provozovatel rádia Slobodný vysielač).

Samostatnou kapitolu tvoří udělení ceny Ruslanu Kocabovi (neplést s hudebníkem a exministrem Michaelem Kocábem). Ruslan Kocaba byl jedním z organizátorů protestního hnutí Majdan, ale protože byl kritický k pomajdanovému vývoji na Ukrajině, stal se tam personou non-grata. Za svou novinářskou činnost byl tamním režimem i vězněn.

Ať počítám, jak počítám, stále se nějak nemohu dobrat potvrzení té teze o tom, že Krameriovými cenami za nezávislou žurnalistiku „Asociace oceňuje převážně novináře a počiny alternativních a dezinformačních webů.“

Nu, zkusím se zase zeptat dnešního pana šéfredaktora, a uvidíme, jak pochodím.


Psali jsme:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama autor: rak

Jinde na netu:

Další články z rubriky

Vypadněte z ČT! Václav Moravec ztratil nervy. Ruply mu jako nikdy

VZPOMÍNKY A PERLY Václav Moravec o sobě prý již v gymnaziálních časech zjistil, že je exhibicionista…

Football news:

Ivan Perisic: it was an incredible Year in Bayern. I took three trophies and played in a great team
Leicester can rent Germany defender TA from Bayer. Compensation - 40 million euros
Kevin de Bruyne: would Prefer to score 5 goals and give 5 assists for the season, but win the Premier League
Javi Martinez leaves Bayern Munich. He won the treble twice with the club
Roma received a technical award for a childish mistake-they did not include a 23-year-old player in the adult application. The General Secretary of the club has already quit
The ball with children's drawings will be played in the match for the UEFA super Cup
Barcelona earned the most in the season - 840.8 million euros. Real Madrid - second, Manchester United - third