Czech Republic
This article was added by the user . TheWorldNews is not responsible for the content of the platform.

Fiala bude v Německu mluvit o obchodu, ve Vatikánu chce posunout vztahy

Praha - Premiér Petr Fiala (ODS) plánuje při dnešní návštěvě v Německu mluvit hlavně o vzájemném obchodu, nadcházejícím českém předsednictví v EU či válce na Ukrajině. Ve čtvrtek při setkání s papežem Františkem ve Vatikánu se podle něj nabízí možnost posunout vzájemné vztahy včetně smluvní úrovně. Novinářům to řekl před odletem na cestu do Německa, na kterou naváže návštěva Vatikánu.

Fiala dnes v Berlíně jako čestný host přednese projev ve Východním výboru německého hospodářství (OA), což je svaz předních podniků podporující hospodářské vztahy Německa se střední a východní Evropou. Do německé metropole se Fiala vrací po měsíci, v květnu zde jednal se spolkovým prezidentem Frankem-Walterem Steinmeierem a kancléřem Olafem Scholzem.

Německo Fiala označil před odletem za klíčového obchodního partnera, což podle něj potvrzuje i fakt, že do země za první půlrok vládnutí míří podruhé. Ačkoliv jsou ekonomické vztahy velmi silné, vidí možnost dalšího rozvoje zejména v oborech s vysokou přidanou hodnotou.

Obě země podle něj tvrdě pociťují dopady ruské agrese na Ukrajině. "Zpřetrhání hospodářských vazeb s Ruskem nás nutí k užší spolupráci v oblasti střední Evropy, což je z tohoto hlediska příležitost," uvedl. České firmy mají podle něj v Německu co nabídnout. Vedle obchodu bude chtít také v Berlíně načrtnout českou představu o předsednictví v příštím půlroce.

Na návštěvu v Berlíně naváže čtvrteční program ve Vatikánu včetně soukromé audience s hlavou katolické církve. I v rozhovoru s papežem Františkem chce Fiala zmínit dění na Ukrajině, otevře také otázky lidských práv a českého předsednictví v Radě EU.

Čeští politici dlouhodobě usilují o návštěvu papeže v ČR a pozvání zazní i od Fialy. Premiér řekl, že audience pro něj má společenský, politický, ale i duchovní rozměr vzhledem k tomu, že je věřící. "Máme možnost posunout vztahy se Svatým stolcem a ČR i na smluvní úrovni," uvedl. V programovém prohlášení se vláda hlásí k rozvoji dialogu se Svatým stolcem. "Podnikneme kroky ke sjednání nové smluvní úpravy vzájemných vztahů a zasadíme se o její ratifikaci," stojí v dokumentu.

Německo hospodářství Fiala