Czech Republic

Francouzská vláda stáhla návrh zákona zakazující natáčet policii

Paříž - Francouzská vláda stáhla kontroverzní návrh zákona, který by občany zbavil práva natáčet policisty při akci. Na tiskové konferenci o tom informoval Christophe Castaner, šéf vládní strany Republika v pohybu (REM) ve francouzském parlamentu. Proti návrhu zákona protestovaly v sobotu po celé Francii tisíce lidí.

"Návrh zákona bude kompletně přepsán a bude předložena nová verze," řekl Castaner. Poslanci návrh zákona schválili minulý týden v prvním čtení. V sobotu proti zákonu demonstrovalo podle ministerstva vnitra 133.000 lidí, podle organizátorů půl milionu Francouzů. Před týdnem se obdobného protestu zúčastnilo 22.000 demonstrantů.

Návrh zákona předpokládal postih osob, které se "zlým úmyslem" zveřejní obrázky či videa příslušníků ozbrojených sil. Za porušení zákona by hrozil trest až jeden rok vězení a pokuta 45.000 eur (1,2 milionu korun). Proti návrhu zákona se postavili zejména novináři a aktivisté hájící lidská práva.

K široké vlně nevole proti návrhu zákona přispěl i incident z 21. listopadu, při němž čtyři policisté napadli hudebního producenta černé pleti, při němž klíčovou roli hraje záznam z kamery.

Hudební producent Michel Zecler uvádí, že šel po ulici bez roušky, která je povinná kvůli šíření koronaviru. Když spatřil policejní auto, vešel do domu, ve kterém je nahrávací studio. Policisté pak podle něj vstoupili za ním, k čemuž neměli oprávnění, a začali ho bít.

Trojice strážníků, k nimž se později přidal i čtvrtý, zpočátku tvrdila, že je Zecler napadl. Záběry z kamery, které ve čtvrtek zveřejnil server Loopsider, ale ukazují brutální zásah policistů. Ti byli postaveni mimo službu a dnes proti nim pařížská prokuratura vznesla obvinění.

Francie vláda policie kriminalita zákon

Football news:

Lampard on Werner's unforced penalty: I'm upset. He gave a lot to Chelsea, it just went wrong
Napoli scored against Verona in 8.9 seconds. After the start of the match. Only Milan scored faster in Serie A
Werner did not score a penalty for the first time since October 2018. The series of 8 goals in a row was Interrupted
Arsenal will pay Real Madrid 2 million euros for the lease of Edegor. The transition can make Monday
Vladimir Gazzaev will lead Siena from the 4th Italian League instead of ex-striker Milan Gilardino
Ozil has signed a 3.5-year contract with Fenerbahce
Mikel Arteta: It was an honor to play with Ozil and train him. His success is undeniable