Czech Republic

Klesl počet nových případů covidu i podíl případů na počtu testů

Praha - Epidemie nemoci covid-19 v Česku dále zpomaluje. Dnes k 18:00 přibylo 2151 případů, zhruba o 800 méně než minulý pátek k večeru. Také aktuálně zveřejněný podíl případů na počtu provedených testů za čtvrtek je nižší oproti minulému čtvrtku i proti středě. Klesl ze středečních asi 22,3 procenta na 21,2 procenta. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Ve čtvrtek se snížil rovněž počet hospitalizovaných. Počet úmrtí nakažených byl podobný jako ve středu.

Denní nárůst množství nakažených byl nižší i ve čtvrtek, kdy laboratoře odhalily za celý den 4048 nakažených, asi o 2400 méně než předchozí čtvrtek. Od 1. března, kdy se v Česku objevily první případy nákazy koronavirem, bylo zaznamenáno celkem přibližně 514.000 případů covidu-19. Zemřelo již 7934 nakažených. Ve čtvrtek přibylo 113 úmrtí, zhruba stejně jako ve středu, a dnes zatím k večeru 54 úmrtí.

V současnosti covidem-19 trpí přes 73.000 lidí. U většiny z nich má nemoc lehčí průběh, v nemocnicích je teď asi sedm procent nemocných. Podíl nakažených v nemocnicích na celkovém počtu nemocných v poslední době klesá, stejně jako počet hospitalizovaných. Ještě v polovině listopadu byla v nemocnicích desetina všech nemocných. Počet hospitalizovaných klesl od začátku listopadu, kdy dosahoval nejvyšších čísel za celou dobu epidemie, o více než 3000. Nyní je v nemocnicích 5048 lidí s covidem-19, z toho 743 ve vážném stavu.

Od pondělí platí v Česku vládou nařízená opatření podle čtvrtého, druhého nejvyššího stupně rizika v protiepidemickém systému PES. Už pátý den ale činí tzv. rizikové skóre 57 bodů, což odpovídá třetímu stupni. Pro posun do mírnějšího stupně je třeba, aby skóre PES sedm dní, tedy do neděle, zůstalo mezi 41 a 60 body. Pak může expertní tým ministerstva zdravotnictví navrhnout vládě další zmírnění opatření. Epidemie ale nyní podle ministerstva nezpomaluje tak rychle jako v minulých dvou týdnech. Mezi jednotlivými regiony jsou také velké rozdíly. Jen Praha a Moravskoslezský kraj se dlouhodobě pohybují ve třetím stupni rizika PES, ostatní kraje jsou na tom hůř.

Nejvýrazněji se covid-19 v posledních dnech šíří na Havlíčkobrodsku. Za uplynulých sedm dní tam v přepočtu na 100.000 obyvatel přibylo 589 nakažených. Ve většině ostatních okresů byl nárůst nákazy v přepočtu na obyvatele až o několik stovek případů nižší.

statistika testy koronavirus

Football news:

Bale scored in the FA Cup for the first time since 2013. He has 4 goals in 13 games at Tottenham
Frank Lampard: I didn't have enough time to take Chelsea to the next level
Ozil will receive 3 million euros in Fenerbahce from July. Lifting - 550 thousand
Phil Neville now coaches the Beckham Club in sunny Miami. I left the England women's national team for this before the Olympics
Chelsea hope Tuchel will be at the match against Wolverhampton on Wednesday
Antonio Conte: Inter lost 0:2 in the last derby. We need to play Milan more decisively in the Cup
Pioli about the Italian Cup derby: Milan wants to win the Italian Cup, but we have a very difficult grid