Czech Republic

Koronavirem už onemocnělo pětačtyřicet milionů lidí

Nákaza koronavirem se na světě potvrdila už u více než 45 milionů lidí, přes 1,18 milionu infikovaných zemřelo. V Česku přibylo ve čtvrtek 13 051 případů.

Jak vyplývá z dat americké Univerzity Johnse Hopkinse, která pandemii covidu-19 dlouhodobě sleduje, zůstávají nejvíce postiženou zemí světa co do počtu nakažených USA. Země, která má téměř 330 milionů obyvatel, zaznamenala už více než 8,9 milionu nakažených. Následuje Indie s osmi miliony potvrzených případů a Brazílie s téměř 5,5 miliony. Hranici jednoho milionu nakažených překročilo už osm zemí světa včetně tří evropských - Ruska, Francie a Španělska.

Virus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc covid-19, se objevil loni v prosinci v Číně, první milion lidí se nakazil začátkem dubna. Počet infikovaných ve světě začal zrychlovat v červenci, v říjnu zaznamenala řada zemí dosud nejvyšší počty potvrzených případů za den. Hranice 40 milionů infikovaných padla 19. října.

Ve čtvrtek přibylo v Česku 13 051 nakažených, stejně jako ve středu

Ve čtvrtek přibylo v Česku 13 051 potvrzených případů koronaviru. Je to zhruba stejně jako ve středu, ovšem proti minulému čtvrtku nárůst přibližně o 1100 případů zpomalil. V poslední době přitom většinou v mezitýdenním srovnání přírůstek nakažených zrychloval. Vývoj ovšem může být ovlivněn tím, že ve středu byl státní svátek. Od březnového začátku epidemie odhalily laboratoře v zemi 310 068 nakažených, s koronavirem dosud zemřelo 2862 lidí. Podíl pozitivních testů na covid-19 byl ve středu rekordních 34,44 procenta.

Ve Francii zavřou bary a restaurace, Češi cestující do Rakouska budou muset mít negativní test

Epidemická situace napříč Evropou se nelepší, a většina zemí proto zavádí přísnější opatření. Ve Francii v pátek začíná celostátní karanténa, která bude platit do 1. prosince. Zavřené budou restaurace a bary i obchody, které nejsou životně důležité. Lidé se mohou vzdálit z domova jen kvůli cestě do práce, na nákup potravin, ze zdravotních nebo závažných rodinných důvodů. Při porušení těchto pravidel hrozí pokuta 135 eur (asi 3700 Kč). Omezené je i cestování mezi regiony a vstup do země je možný pouze s negativním testem. Školy zůstávají otevřené.

Zpřísněná protiepidemická opatření platí také ve Švýcarsku, které zaznamenalo rekordní nárůst počtu nakažených. Čtyřtisícovou hranici nových případů koronaviru poprvé překonalo i Rakousko, které v sobotu oznámí přísnější kroky proti šíření nákazy. Od půlnoci z pátku na sobotu bude nově vyžadovat od návštěvníků z Česka negativní test na koronavirus, který není starší než 72 hodiny. Výjimku z nového nařízení mají mít například pendleři, dojíždějící studenti nebo lidé, kteří jezdí pravidelně na návštěvy za rodinou.

Football news:

Tebas on Messi: I Want to see Leo in La Liga as well as Mourinho, Pep, Klopp, Ronaldo
Farewell to Maradona in Argentina: there were only relatives, buried next to their parents
Maradona was buried near Buenos Aires next to his parents
Mourinho on Maradona: We can find his football on Google, but we won't find Diego there. I miss him
Fabio Capello: against such a mediocre Real Madrid, Inter could have played better
Ibrahimovic met with the Swedish national team coach in Milan
Тот Tottenham midfielder Winks scored from 49 yards. This is the 3rd result in the Europa League, all - in this draw