Czech Republic

Kuřáky a pijany chrání před rakovinou látka přitahující opylovače

Studie australské univerzity zjistila, jak snížit riziko předčasné smrti u lidí, kteří holdují nikotinu a alkoholu.

Dopřejete si častěji pár drinků a cigaret s přáteli nebo i o samotě? Možná byste spolu s tím měli pořídit ošatku brokolice, hroznového vína, pomerančů a jablek. Výzkumníci z australské Univerzity Edith Cowanové zjistili, že specifická složka ovoce a zeleniny aspoň trochu chrání časté konzumenty alkoholu a tabáku před předčasnou smrtí.

Jsou to flavonoidy.

Kam nechodí flavonoidy, tam musí lékař

Flavonoidy jsou látky spoluodpovědné za žluté či rudé/modré zabarvení, kterými rostliny lákají opylovače.

Tyto organické sloučeniny nalezneme v 'zelených potravinách', v ovoci, zelenině a bylinkách. Mají antioxidační účinky, chrání buňky před volnými radikály, brání bujení nádorů, posilují imunitní systém a působí preventivně proti srdečním chorobám. Jsou obsaženy zejména v brokolici, hroznovém vínu, cibuli, ječmeni, celeru, zeleném čaji, brokolici, zelí, hroznovém vínu, červených grapefruitech, borůvkách, cibuli a třeba i v kakau.

Zmíněná australská studie se zabývala tím, jaké důsledky zdravotních zlozvyků flavonoidy mírní. Výzkumníci si vzali na paškál analýzu stravování 53 tisíc dánských kuřáků a konzumentů alkoholu, a zkontrolovala, kdo z nich zamířil předčasně do hrobu. Přitom posuzovala jejich stravovací návyky.

istock-1030756658-2560x1648 Strava nabitá ochrannými flavonoidy léčí, zdroj: ECU

Ukázalo se, že lidé, kteří často jedli potravu bohatou na flavonoidy, měli menší riziko smrti vlivem rakoviny nebo srdeční choroby. 

Mechanismus, který konzumenty flavonoidů chrání, je zatím neznámý. Existuje tak riziko, že výsledek je do jisté míry daný zkreslením – lidé, kteří častěji jedí ovoce, budou patrně žít zdravěji a pít/kouřit méně.

Případný mechanismus bude nyní hledat navazující studie, která si posvítí na to, které typy srdečních chorob a nádorových onemocnění jsou flavonoidy chráněny nejvíce.

Do té doby autoři studie alespoň doporučili, kolik flavonoidů denně postačí sníst. Radí snižovat rizika pestrou konzumací 500 miligramů flavonoidů denně. K tomu, aby konzument získal dostatečné množství, postačí šálek ovocného čaje, jedno jablko, jeden pomeranč, hrst borůvek a k tomu 100 gramů brokolice.

Změna životního stylu je důležitější

Závěr studie samozřejmě netvrdí, že účinek flavonoidů je vůči tabákovým a alkoholickým produktům na úrovni jedna ku jedné. Alkohol není zdraví prospěšná sloučenina v jakémkoliv množství. 

profimedia-0379484163 delon smoking Alain Delon se doslova prokouřil desítkami filmů. Také snímklem Bazén z roku 1969, kde s ním hrála Romy Schneiderová. Loni v listopadu oslavil už 84 narozeniny. Že by díky flavonoidům?, zdroj: Profimedia.cz

Nicméně, vzhledem k oblibě alkoholu, zejména v zemích jako Česko, je evidentní, že krátkodobé požitky plynoucí z intoxikace nad dlouhodobými riziky u mnohých stále převládají. Flavonoidy můžou právě takovým konzumentům snižovat alespoň trochu krátkodobé dopady na organismus. 

"Je třeba zmínit, že konzumace flavonoidů neredukuje všechna rizika předčasné smrti zvýšená kouřením nebo vysokou konzumací alkoholu. Zdaleka nejlepší volbou pro lidské zdraví je přestat kouřit a omezit pití alkoholu," řekla ke studii její vedoucí Nicola Bondonnová. "Víme, že podobná změna životního stylu však může být velmi náročná, takže podpora konzumace flavonoidů může být novým způsobem, jak riziko snížit." 

Za rizikovou konzumaci alkoholu autoři studie považovali více než dvě typizované sklenku denně. Za typizovanou sklenku se přitom pokládá nápoj s obsahem 8 gramů (10 mililitrů) etylalkoholu. Takové množství obsahuje dohromady jedno velké a malé pivo – desítka, anebo dvě deci vína, či 0,3 decilitru čtyřicetiprocentní kořalky. Riziková hranice kuřáka je 50 cigaret ročně. 

O výsledcích svého bádání informovala na svých stránkách ECU

Football news:

Кад Cadiz returned to La Liga after 14 years
Pioli about 2:2 with Napoli: One point is a good result
Gattuso on Milan's penalty: the Rule needs to change. Jumping with your hands behind your back is another sport
Milan will offer 25 million euros for Celtic defender Ayer
Klopp on plans: Four years at Liverpool. After that, I want to do nothing for a year
Rogers Pro 1:4 with Bournemouth: Leicester play well only 45 minutes after the break
Inter and Roma are Interested in Garay