Czech Republic

Lidé budou moci získat příspěvek na psychoterapii

Praha - Lidé, kteří mají kvůli epidemii koronaviru psychické potíže a absolvují psychoterapeutické sezení, budou moci získat od Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) příspěvek až 7000 korun. O preventivním projektu dnes novináře informovala správní rada pojišťovny. Pojišťovna na tento pilotní projekt, který by měl být spuštěn příští týden, vyhradila 33,6 milionu korun.

Místopředseda správní rady Bohuslav Svoboda (ODS) připomněl, že podle jarní studie Národního ústavu duševního zdraví (NÚDZ) na více než 3000 dospělých v Česku stoupl výskyt duševních poruch proti roku 2017 z 20 na 30 procent. Počet lidí s depresí a sebevražednými myšlenkami vzrostl třikrát, s úzkostnými poruchami na dvojnásobek. Prokázané potíže přitom významně souvisely s obavami o zdraví či živobytí kvůli pandemii. Podle VZP lidé také častěji pijí v nadměrné míře alkohol. "Proto přistupujeme k tomuto projektu, který je prevencí do oblasti duševního zdraví," řekl Svoboda.

Příspěvek mohou získat klienti VZP starší 18 let, kteří potřebují nově psychosociální intervenci a kteří absolvují terapii u vybraného odborníka. VZP uhradí klientovi až deset sezení, celkově maximálně 7000 korun. Do projektu jsou podle VZP osloveni odborníci z České asociace pro psychoterapii, Unie psychologických asociací ČR a České psychoterapeutické společnosti při České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně. VZP uvádí, že se zapojí 240 terapeutů.

Údaje odborníků ukazují, že pandemie a s ní související omezující opatření mají negativní vliv na duševní zdraví lidí. Odborníci se obávají vzrůstu sebevražd v letošním roce. Prvními příznaky psychických potíží bývají podle odborníků například poruchy spánku a soustředění. Kritická mez, kdy by člověk měl vyhledat odborníka, je narušení běžného fungování v rodině, v práci, ve vztazích, významný pocit subjektivní nepohody.

zdraví pojišťovny VZP psychiatrie

Football news:

UEFA on the Euro in one country: Each city will have its own scenario
FIFA and UEFA will ban Super League clubs from participating in tournaments under their own auspices
Mikel Arteta: Ozil has done a lot for Arsenal, but I want to steer the team in a different direction
Gladbach forward Embolo escaped from an illegal party through a window to the roof and hid in a nearby apartment
Simeone changes Atletico: he plays a hybrid scheme, gives players more freedom and believes in Suarez. The league title has not been so close for a long time
Villa defender Mings on Man City's 1st goal: I've never heard of such a rule. Nonsense
Pogba on 2:1 with Fulham: I will always be happy with victories and exits on the field