Czech Republic

Mladí Tunisané vymýšlejí, jak o ramadánu utajit před rodiči jídlo

Tunis - Mladí Tunisané, kteří nechtějí dodržovat denní půst o ramadánu, sdílejí na internetu tipy, jak utajit jídlo před rodiči, píše dnes agentura AFP. Téma se objevovalo už dříve, letos ale mladým lidem situaci ztěžuje uzavření restaurací kvůli šíření koronaviru a fakt, že domácí izolaci často tráví společně se starší generací. Podle jedné z internetových rad lze jíst například při sprchování.

"Jak utajit ve dne jídlo a nenechat se nachytat rodiči?" ptají se Tunisané ve facebookové skupině sdružující ty, kteří půst nedodržují. I když vymáhání denního půstu o ramadánu nemá v Tunisku jasné opodstatnění, pro mnoho lidí je stále složité před rodinou přiznat, že se nepostí.

Pokud se dívkám nechce jíst ve sprše, mohou předstírat, že mají menstruaci. Ženy totiž po dobu periody nemusejí půst dodržovat. K tomuto triku se uchýlila společně s 12.000 dalšími členkami facebookové skupiny "fater" i 23letá Zahra, studentka, která se angažuje ve feministických organizacích a s půstem přestala už před dvěma lety.

"Řekla jsem své matce, že už nejsem muslimka, ale ona pořád předstírá, že o ničem neví," říká Zahra. Její matka si prý ale nakonec asi všimla, že s půstem něco nehraje. Zahřina sousedka Jásmín se také již několik let nepostí, letos ale kvůli tomu, že tráví izolaci s rodiči, přes den pije pouze vodu.

Jiná žena, 26letá Ímán, mluví v souvislosti s půstem o mezigenerační propasti. Chtěla rodičům přiznat, že se nepostí, nakonec to ale neudělala. Její otec to ví, ale nemluví s ní o tom a matku by to prý mohlo ranit.

I když jsou podle Ímán Tunisané spíše tolerantní, o ramadánu se podle ní někteří z nich cítí v právu soudit své okolí. Rozpor podle ní dokládá fungování kaváren. Některé z nich zůstávaly v letech, kdy neplatila opatření proti koronaviru, i o ramadánu otevřené, jejich vitríny byly ale zalepené novinami, které měly hosty uvnitř uchránit před pohledy kolemjdoucích a také policií.

Existují ale i příklady chápavých rodičů. Třicátník Ázár se AFP svěřil, že když ho jeho otec přistihl u jídla, smál se. Ázár jí prý běžně i před svými kolegy v práci a v posledních letech se mu zdá, že ho lidé soudí méně než dříve.

V poslední době jsou debaty o osobních svobodách v Tunisku častější díky nevládním organizacím, které brání výdobytky arabského jara z roku 2011 včetně práva na svobodu vyznání ukotveného od roku 2014 v ústavě.

Tunisko islám rodina koronavirus

Football news:

Neymar will stay at PSG. Barcelona can't buy him because of money problems, Real Madrid refused a transfer last summer
Diamond in the center of the field: approximate line-up for the match with Valladolid
Stefano Pioli: Milan doesn't want to be seventh in the table. We are trying to change the situation
Solskjaer: Manchester United is always about winning. Fearless play from a position of strength is the DNA of our club
Setien has a great relationship with Abidal. They discussed the next season
Blanc about Rabiot: Juventus must be patient because they have a huge talent in their hands
Union wants to test 22 thousand spectators for coronavirus before a match, so that the club's games will be sold out