Czech Republic

Moravská řeka zamořená kyanidem. Agrofert vinu odmítá, Seznam ale pochybuje. A pak se vyjádřil Kalousek

Česko vedle koronaviru trápí i řada dalších problémů. Na Moravě, konkrétně v řece Bečvě, je třeba řešit jednu z největších ekologických katastrof posledních let. Během pěti dní v řece uhynuly desítky tisíc ryb. Podle serveru Seznam zprávy existuje podezření, že může být na vině jeden z podniků holdingu Agrofert. Firma to popírá.

Moravská řeka zamořená kyanidem. Agrofert vinu odmítá, Seznam ale pochybuje. A pak se vyjádřil Kalousek
Foto: ČIŽP
Popisek: Česká inspekce životního prostředí, ČIŽP
reklama

Česká inspekce životního prostředí řeší jednu z největších ekologických katastrof posledních let. V řece Bečvě během pár dnů uhynuly desítky tisíc ryb. Uhynuly mladé ryby i ryby plně vzrostlé.

V řece nezůstal jediný živý tvor. Otrava vody se ovšem netýká jenom ryb, ale všech okolních živočichů. Zcela nepochybně se to dotkne vyder, bobrů, ledňáčků, ale třeba také lišek, které se rybami živí,“ uvedl předseda Českého rybářského svazu v Hustopečích nad Bečvou Stanislav Pernický.

Případem se zabývají už i policisté. Rozbory vody ukázaly, že ryby otrávil kyanid.

Zatím se neví, kdo otravu způsobil, ale do podezření se dostala i valašskomeziříčská chemička DEZA z koncernu Agrofert. Firma ale odmítá, že by s případem měla cokoliv společného.

„Stoprocentně trváme na tom, že znečištění od nás nepochází. Už to potvrdila i inspekce životního prostředí,“ řekl mluvčí společnosti Karel Hanzelka s tím, že DEZA s kyanidem vůbec nepracuje.

Server však upozornil, že podle firemního časopisu Valašský chemik s kyanidem pracuje.

„V loňském roce došlo k přepracování projektu, ve kterém bylo navrženo efektivnější technické řešení odbourávání kyanidů,“ uvedl v časopise předseda představenstva firmy DEZA Zbyněk Průša.

Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek na sociální sít vypálil, že Deza lže.

„Bečvu otrávily kyanidy. Inspektoři životního prostředí ihned vyloučili, že viníkem by mohla být Babišova DEZA. Ta lže, že ‚s kyanidy nemá nic společného‘, byť u ní ve výrobě kyanidy vznikají. Příliš mnoho lží a mlžení. Dohlédneme na důsledné vyšetření,“ napsal Kalousek.

Ekologická katastrofsa v Bečvě

Také europoslanec Alexandr Vondra si položil otázku, zda je v ekologické katastrofě Agrofert opravdu nevinně?

Vondra má za to, že tady selhává stát i média. Z veřejně dostupných zdrojů, jako např. z vysokoškolských prací, se totiž dá zjistit, že Deza sice kyanid nevyrábí, ale využívá při zpracovávání dalších chemických látek.

„Obec Choryně, kde byla kontaminace Bečvy poprvé odhalena, se nachází jen pár stovek metrů od fabriky DEZA. Není mi známo, že by kdekoli výše po toku Bečvy byla jiná firma, která s kyanidem pracuje. Až příliš mnoho indicií najednou, že? Dozvíme se, kdo otrávil Bečvu ještě před volbami? A můžeme věřit nezávislému vyšetřování ČIŽP, která spadá pod MŽP, vedené ministrem, který je pravou rukou Andreje Babiše?“ zeptal se Vondra.

Ekologická katastrofsa v Bečvě

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO), jenž byl před vstupem do politiky ředitelem společnosti Lovochemie spadající pod holding Agrofert, slibuje, že případ na Bečvě pečlivě šetří jak Česká inspekce životního prostředí, tak policie.

„Ekologické katastrofě, kterou otrava kyanidy v řece Bečvě bezpochyby je, se intenzivně věnuje ČIŽP, s níž jsem v neustálém kontaktu. Nyní s Policií ČR pátráme po původci znečištění. Věřím, že policie viníka brzy odhalí a ten bude exemplárně potrestán,“ uvedl ministr Brabec.

Ekologická katastrofsa v Bečvě

Psali jsme:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama autor: mp

Jinde na netu:

Další články z rubriky

Jak lavina se šíří hromadný email údajné primářky. Covid. Vyhněte se nemocnici. Opalování. Otevřené okno. Vypněte zprávy. A hlavně se nepřežírejte

Jak lavina se šíří hromadný email údajné primářky. Covid. Vyhněte se nemocnici. Opalování. Otevřené okno. Vypněte zprávy. A hlavně se nepřežírejte

ParlamentníListy.cz obdržely v pátek hned několik e-mailů, jejichž příloha byla vždy stejná. Jednalo…

Football news:

Leonardo spoke with Mbappe's representatives about the contract extension. The player wants to know how the club will develop
Salzburg coach Marsh: Atletico are no different from Lokomotiv in their style of play. The difference in the level of players
Bartomeu and his Directors can resign tomorrow if the vote of no confidence is not postponed
Luka Modric: would Exchange the Golden ball for Croatia winning the world Cup
We've taken apart Bale's Golf skills with the pros. It seems that Gareth trains 15 hours a week
Alli was not included in Tottenham's bid for the match against Burnley, although he is not injured
ISCO: Zidane changes me in the 50-60th minute or even at half-time, and releases me in the 80th