Czech Republic

Národní památkový ústav: Do zámeckého parku na Kozlu míří davy

V předchozích letech v zámeckém parku na Kozlu v zimním období počítali návštěvníky po desítkách. Tuto zimu sem však míří davy návštěvníků. Plno je především o víkendech, kdy areál navštíví až tisíc lidí za den. Nebývalý zájem působí správě památky nemalé potíže.

Národní památkový ústav: Do zámeckého parku na Kozlu míří davy
Foto: red
Popisek: Národní památkový ústav
reklama

„Letošní zima je opravdu mimořádná. Projevují se omezení pohybu a uzavřené obchody. Nárůst návštěvnosti oproti předchozím rokům je obrovský. Jsme samozřejmě rádi za každého návštěvníka, ale ještě radši jsme za ty, kteří dodržují pravidla. Bohužel, najdou se takoví, kteří je porušují. A pak nastává problém,“ uvedl pro MF Dnes kastelán zámku Kozel Jan Polívka. Po lidech v parku často zůstává velký nepořádek. „Volně tady odhazují odpadky. Někteří dokonce v rozích vykonávají potřebu. Úklid nějak zvládáme, ale je to v těchto dnech hodně náročné,“ dodal.

Poté, co napadl sníh, objevil se i další nešvar, kterým milovníci zimních radovánek porušují návštěvní řád v areálu. Udělali si z něj totiž bobovou a sáňkařskou dráhu. „Tyto činnosti jsou tady zakázané. Museli jsme dokonce umístit i speciální cedule, které na to upozorňují. Nejde o nějaký náš rozmar. Snažíme se, aby porost v parku byl co nejblíže tomu historickému, takže tu nemáme žádný zátěžový trávník. Tedy takový, který by saním odolal. Navíc trávník není na některých místech dostatečně zamrzlý a pokrytý sněhem, takže v něm pak zůstávají rýhy,“ konstatoval Jan Polívka s tím, že příliš pravomocí na boj s neukázněnými návštěvníky nemají. „Bohužel nedisponujeme takovými nástroji jako třeba strážci národního parku. Nemůžeme udělit pokutu, pouze lidi upozornit. Pokud by domluva nefungovala a porušení řádu by pokračovalo ve velkém, jediná možnost je park uzavřít. Jde samozřejmě o krajní eventualitu, kterou udělat nechceme,“ doplnil.

Kozel

Oblíbeným místem procházek se staly také vodní plochy v blízkosti zámku. I v tomto případě někteří návštěvníci působí škody. „Jde hlavně o to, že ve velkém krmí vodní ptáky nevhodným jídlem. Jeden kousek housky jim neublíží, když ale kolem rybníka projdou denně desítky lidí s taškami plnými suchého pečiva, je to problém. Pokud jim chtějí něco dát, ať spíše volí speciální směsi pro vodní ptáky nebo třeba mražený hrášek,“ sdělil kastelán Polívka, který se chystá na novou sezonu.

„Předpokládáme, že kultura bude omezena ještě na jaře, takže většinu akcí plánujeme na léto. Máme domluvená divadelní představení a koncerty. Také se chystáme na kompletní reinstalaci expozice podle toho, jak to na zámku vypadalo ve 30. letech 19. století. Nové uspořádání uvidí zájemci v roce 2022,“ doplnil Jan Polívka.

Psali jsme:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama autor: Tisková zpráva

Jinde na netu:

Další články z rubriky

Národní památkový ústav: Do zámeckého parku na Kozlu míří davy

V předchozích letech v zámeckém parku na Kozlu v zimním období počítali návštěvníky po desítkách. Tu…

Football news:

Koeman on the situation with Bartomeu: It's bad for the image of the leopards. For me, he has always been an exceptional person
Fiorentina Kokorina hosts Roma from the European Cup zone. Any chance of success?
Bartomeu was released on bail. He used the right not to testify against himself
Pedri returned to training with Barca. It was expected that he will miss 2-3 weeks due to injury
A representative of Laporte's headquarters: We have not communicated with Arteta. Koeman's work deserves praise
Investing in solar energy, healthy food, and Weddings: A guide to Levandowski's immense business empire
Paul Scholes: Tiago doesn't look like a player fit for Klopp. He would be more suitable for Manchester United