logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo
star Bookmark: Tag Tag Tag Tag Tag
Czech Republic

Německá CDU odmítá radikální změny v koaliční smlouvě s SPD

Berlín - Německá vládní Křesťanskodemokratická unie (CDU) odmítá radikální změny v koaliční smlouvě se sociálními demokraty (SPD). V rozhovoru se stanicí ZDF to dnes řekla předsedkyně konzervativní strany a ministryně obrany Annegret Krampová-Karrenbauerová. SPD si o víkendu do čela zvolila Saskii Eskenovou a Norberta Waltera-Borjanse, kteří se ke stávající velké koalice staví kriticky.

Výměna vedení jedné z koaličních stran podle Krampové-Karrenbauerové není důvodem, "aby se muselo o koalici úplně znovu vyjednávat". CDU se podle své předsedkyně chce nyní věnovat především věcné práci. "Nejsme žádným terapeutickým zařízením pro jednotlivé koaliční partnery, takže koaliční smlouva platí," dodala.

SPD v sobotu zveřejnila výsledky vnitrostranického hlasování, podle kterého nově stranu povedou zástupci levicového křídla, poslankyně Saskia Eskenová a exministr financí Severního Porýní-Vestfálska Norbert Walter-Borjans.

Oba nově zvolení předsedové jsou kritičtí k současné velké koalici pod vedením kancléřky Angely Merkelové a požadují změny v koaliční smlouvě. Chtějí v ní zakotvit například větší důraz na ochranu klimatu, masivní program investic do škol a dopravní infrastruktury a také větší důraz na sociální politiku. Jak radikální požadavky nového předsednického dua budou, ale zatím není jasné.

Agentura DPA upozornila, že současná koaliční smlouva, kterou konzervativní unie CDU/CSU a SPD uzavřely po parlamentních volbách v roce 2017, možnost revize připouští. V polovině volebního období by měly strany zjistit, jak se podařilo její ustanovení realizovat a či do ní není nutné "na základě aktuálního vývoje" doplnit nové body.

Themes
ICO