Czech Republic

NYT: Giuliani údajně s Trumpem probíral "preventivní milost"

Washington - Americký prezident Donald Trump probíral se svým právníkem Rudolphem Giulianim možnost, že by mu před odchodem z funkce udělil "preventivní milost". Deníku The New York Times (NYT) to řekly dvě nejmenované osoby obeznámené s obsahem rozhovorů, které prý pokračovaly i minulý týden. Giuliani na twitteru zprávu označil za lživou.

Diskuse o milosti pro bývalého starostu New Yorku podle zdrojů NYT trvají už delší dobu. Kdo je inicioval údajně nebylo jasné. Jeden ze dvou zdrojů deníku řekl, že Trump nenaznačil, jak hodlá ve věci postupovat.

Zpráva přichází necelý týden poté, co Trump omilostnil bývalého bezpečnostního poradce Bílého domu Michaela Flynna, který se před třemi lety přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Média očekávají, že Trump před lednovým odchodem z Bílého domu vyhlásí i další milosti pro své spolupracovníky.

"Starosta Giuliani nemůže komentovat žádné diskuse, které vede se svým klientem," reagovala na informace NYT mluvčí Christianne Allenová. Giuliani ovšem následně článek komentoval na twitteru, kde napsal: "NYT zase lžou. Diskusi, kterou nepravdivě připisují anonymnímu zdroji, jsem nikdy neměl."

Před čím by případná "preventivní milost" měla prezidentova právníka ochránit, není jasné. Giuliani byl ovšem ještě v létě předmětem vyšetřování vedeného federálními prokurátory z New Yorku, které se zabývalo jeho podnikatelskými aktivitami na Ukrajině a jeho rolí při odvolávání Marie Yovanovitchové z postu americké velvyslankyně v Kyjevě.

Tato epizoda byla součástí ukrajinské kauzy, kvůli níž Sněmovna reprezentantů loni na prezidenta Trumpa podala ústavní žalobu. Giuliani byl jedním z hlavních aktérů událostí, které v Kongresu vyústily v takzvaný "impeachment", který ovšem nevedl k Trumpovu odvolání. Po letošních volbách se právník stal hlavní tváří Trumpovy zatím neúspěšné snahy změnit soudní cestou výsledky prezidentských voleb.

Pokud by Giulianimu byla udělena milost, která by v předstihu rušila jakákoli obvinění či odsuzující verdikty, jednalo by se o velmi neobvyklou, nikoli však bezprecedentní záležitost, píše NYT. Prezident Gerald Ford takto ochránil svého předchůdce v Bílém domě Richarda Nixona před stíháním za činy v pozici hlavy státu, Jimmy Carter zase omilostnil tisíce mužů, kteří se nelegálně vyhnuli odvodu do války ve Vietnamu.

USA právo Giuliani Trump

Football news:

Ter Stegen and the Barcelona defenders have filed complaints against Griezmann for commenting on a poor defensive performance after the Super Cup (Cadena SER)
PSG can buy Barca defender Emerson for 25 million euros
Pirlo on the Super Bowl: This is not my confrontation with Gattuso, but Juventus-Napoli
Gennaro Gattuso: I gave Pirlo more slaps on the head than his father. Tomorrow football, let the strongest win
Flick about Alaba's move to Real Madrid: Hope dies last
Ødegaard has asked Real Madrid to let him go to the rent
Joan Laporta: There will be 18 teams in the Super League, they will receive 800 million euros. They will not be Interested in the national championships