Czech Republic
This article was added by the user . TheWorldNews is not responsible for the content of the platform.

Pětici eskortovanou kvůli trestnímu stíhání z Ukrajiny poslal soud do vazby

Jihlava - Soud poslal do vazby pět lidí předaných v pondělí do Česka z Ukrajiny kvůli trestnímu stíhání. Případem se zabývají kriminalisté z Vysočiny, řekla ČTK krajská policejní mluvčí Dana Čírtková. Podrobnosti ke kauze, v níž je pětice stíhána, zatím policie neuvedla. Ve středu pouze sdělila, že pro všechny navrhuje vazbu. Podle dřívějších informací ukrajinských médií jde o podezřelé z podvodů za více než 7,5 milionu eur (v přepočtu asi 183 milionů korun).

Server Ukrajinska pravda informoval v úterý s odvoláním na ukrajinskou policii, že bylo v pondělí předáno českým úřadům pět lidí podezřelých z toho, že vylákali miliony eur od stovek Čechů.

Podvodníci podle ukrajinského serveru volali lidem a vydávali se za pracovníky bezpečnostních oddělení bank. Obětem tvrdili, že jejich bankovní účet se stal terčem hackerského útoku a přemlouvali je, aby peníze převedli na jiný účet. Používali přitom technologii takzvaného spoofingu, kdy se příjemci hovoru zobrazuje známé číslo, i když ve skutečnosti volá někdo jiný. Podvodnou síť podle ukrajinských zdrojů organizovali občané Ukrajiny i České republiky, kteří pro své záměry najali přes 20 lidí. Dohromady zmanipulovali 665 lidí, napsal server.

Ukrajina kriminalita Vysočina podvod