Czech Republic

Petr Dufek: Česká ekonomika se na chvíli odrazila ode dna

Podle dnes zveřejněného předběžného odhadu statistického úřadu česká ekonomika ve třetím kvartále mezičtvrtletně vzrostla o 6,2 %. Je to velmi dobrý výsledek, který ukazuje, že se firmám podařilo velmi rychle se oklepat z tragického druhého čtvrtletí a začít kompenzovat předchozí propady.

Petr Dufek: Česká ekonomika se na chvíli odrazila ode dna
Foto: investicniweb.cz
Popisek: Petr Dufek
reklama

Ačkoliv zatím nejsou známy podrobnosti, je pravděpodobné, že hlavní zásluhu na tomto pozitivním obratu měl průmysl a služby, které byly negativním vývojem pandemie nejvíce postiženy.

Anketa

Zaslouží si herec Josef Dvořák státní vyznamenání?

hlasovalo: 6057 lidí

Na úplné vykrytí poklesu z prvního pololetí to samozřejmě ještě nestačí, ale vysoký růst ukazuje, jak česká ekonomika dokáže být v těchto časech flexibilní. A byl by to i hezký začátek nového trendu nebýt podzimní vlny nákazy, která v závěru roku přinese další pokles HDP.

Meziroční propad hospodářství se díky vývoji ve třetím čtvrtletí zmírnil na 5,8 %. V meziročním srovnání podle statistického úřadu zůstala všechna odvětví ekonomiky v červených číslech, na straně poptávky pak zejména investice a spotřeba domácností. Jak moc se jednotlivé složky nabídky a poptávky podílely na vývoji ekonomiky ve třetím kvartále však bude jasné až na začátku prosince.

I když závěr roku nebude pro českou ekonomiku příznivý a vlastně se nedá dopředu dobře ani kvantifikovat z důvodu nejasnosti délky trvání nouzového stavu, respektive aplikovaných restriktivních opatření, je pravděpodobné, že propad HDP už nebude tak dramatický jako ve druhém čtvrtletí. Proto ani celoroční výsledek české ekonomiky nemusí být až tolik vzdálený od námi dosud odhadovaných -7 %.

Psali jsme:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama autor: PV

Football news:

Suarez passed a negative test for coronavirus and will return to the General group of Atletico tomorrow
Chelsea are ready to sell Ruediger and Tomori in the winter. The German was Interested in Barcelona
Çalhanoğlu for 7 years has scored 18 goals from free-kicks. Only Messi (36) has more players in the top 5 European leagues
Adrien Rabiot: we Didn't celebrate Ronaldo's 750th goal. Now is not the time for parties
Mourinho on Arteta: you have to be a good coach to work at Arsenal. If you're not good , you're not in the club
Ramos is unlikely to play against Sevilla. He can return to the game with Borussia
Neymar urged Messi to move to PSG last summer. He wants Leo to join the club in 2021