Czech Republic

Primátor Zámečník: Ušetříme za úředníky. Nebo ne

Primátor Zámečník opět ukázal, jakou pohádku tvoří město v médiích, zatímco realita na radnici je úplně odlišná. Plánovaný slib úspor na úřednících je po 3 měsících reálným jednáním vedení města popřen.

Primátor Zámečník: Ušetříme za úředníky. Nebo ne
Foto: liberec.cz
Popisek: Jaroslav Zámečník
reklama

Na začátku prosince 2020 oznámil liberecký primátor Jaroslav Zámečník (Starostové) opatření reagující na pokles příjmů města v souvislosti s epidemií koronaviru. Vedení města schválilo zdražení jízdného v MHD i zdražení parkování. Aby primátor Zámečník v souvislosti s tím ukázal, že město jde v úsporách příkladem, oznámil zároveň škrty na radnici. Nijak zásadně bolestivé být neměly. Primátor slíbil pouze to, že radnice nebude v novém roce obsazovat volné pozice.

„Bylo jistě správné, že radnice reagovala na finanční dopady epidemie a že hledala řešení i na straně výdajů. To by ovšem svůj slib úspor na radnici nesměla už po třech měsících porušit,“ glosuje dění na posledním jednání zastupitelstva města J. Šedlbauer, zastupitel za Zelené.

V rámci rozpočtového opatření byla totiž vládnoucí koalicí Starostů, ODS a ANO schválena položka 13,4 mil. Kč určená na platy nových zaměstnanců radnice. Tato položka přitom odkazuje na usnesení rady města schválené 16. listopadu. V něm se pro rok 2021 schvaluje počet úředníků na radnici na celkem 478. Na interpelaci J. Šedlbauera, kolik je zaměstnáno na radnici úředníků, přitom tajemník libereckého magistrátu nahlásil počet 463 k datu 30. 11. 2020.

J. Šedlbauer shrnuje současný stav na radnici následovně: „Primátor Zámečník opět prokázal, že manažersky řízení magistrátu nezvládá. Přes tajemníka není schopný reálné úspory prosadit. Za více než dva roky na radnici je v tomto ohledu pokrok nulový. Před několika měsíci si za 2 miliony vedení města objednalo provedení personálního auditu externí firmou. Budou to ale vyhozené peníze v situaci, kdy se primátorovi ani dílčí a dočasná úsporná opatření nepodařilo na radnici prosadit.“

J. Felcman, zastupitel za Zelené, poukazuje na ještě jednu významnou souvislost: „Vystupování primátora Zámečníka v této věci v současné složité době dál narušuje důvěru lidí v politiky a veřejnou správu. Na jednu stranu se po lidech chce, aby strpěli různá omezení či zdražování základních služeb. Lidé tak platí dražší jízdenky i dražší parkovné. Na druhou stranu vidí, že veřejná správa není ochotná se uskromnit ani o píď. A politici je přitom navíc tahají za nos.“ Z průběhu jednotlivých kroků města je totiž jasně prokazatelné, jak v této záležitosti primátor Zámečník informoval zavádějícím způsobem. Na začátku prosince primátor oznamoval do médií úspory na radnici, přitom musel vědět, že v listopadu jeho rada města obsazení volných pozic schválila.  

Na únorovém jednání zastupitelstva byly ze strany opozičních zastupitelů na toto téma vzneseny dotazy. Odpověď tajemníka Čecha byla nekonzistentní, v jednotlivostech poukazovala na určité pracovní pozice, u kterých byla ze strany vedení města „vyhodnocena potřebnost“, bez podrobnějšího zdůvodnění. A bez reakce na prosincové sliby vedení města o úsporách na radnici.

Psali jsme:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama autor: PV

Jinde na netu:

Další články z rubriky

Primátor Zámečník: Ušetříme za úředníky. Nebo ne

Primátor Zámečník opět ukázal, jakou pohádku tvoří město v médiích, zatímco realita na radnici je úp…

Football news:

Carragher on Super League: I'm sick of Liverpool's reputation being so damaged. And the shameful capitalism of Manchester United does not surprise me
De Bruyne will miss the game against Aston Villa. The severity of the injury has not yet been determined
Ander Herrera on Super League: Dreams will come to an end. I love football and I can't keep quiet
Podolski on the Super League: A disgusting project. I am disappointed that my former clubs are involved
Atalanta and two other clubs have called for Juventus, AC Milan and Inter to be excluded from Serie A
Murphy on Super League: The American model will not work in English football, although clubs with owners from the United States may like it
Leicester and Southampton played out the FA Cup semi-final. This will be English football in the Super League