Czech Republic

První drobné rozvolnění čekejte až v půlce února, mírní naděje Blatný

Česko by se z nejvyššího pátého do nižšího čtvrtého protiepidemického stupně s mírnějšími omezeními mohlo přesunout nejdřív v polovině února, řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Události kolem pandemie v Česku i ve světě sledujeme v on-line reportáži.

Registrační systém k očkování proti covidu-19 se od února pro lidi pod 80 let či chronicky nemocné pacienty nespustí, jak se původně plánovalo. Otevře se, až bude dost vakcín a podle zájmu osmdesátníků a starších o očkování. Novinářům to dnes řekl premiér Andrej Babiš (ANO) v Ústřední vojenské nemocnici, kde dostal druhou dávku vakcíny. Podle předsedy vlády nyní nemocnice budou ještě řešit, jak zajistí očkování pacientů, kteří do nich docházejí.

Index protiepidemického rizika PES zůstává na 69 bodech a 11 dní se tak drží ve čtvrtém z pěti stupňů rizika.

Celý tento týden ale mírně roste reprodukční číslo, které udává, kolik lidí průměrně nakazí koronavirem jeden pozitivně testovaný. Proti sobotě se zvýšilo o setinu na 0,88. Další tři sledovaná kritéria trvale klesají. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Turistů v okolí lyžařských center na jihu Čech bylo dnes méně než v sobotu. Problémy kvůli jejich příjezdu policie o víkendu nezaznamenala. Podle oslovených zástupců areálů mohlo být jedním z důvodů menší návštěvnosti větrné počasí.

Naočkování nejrizikovější skupiny, do které patří lidé nad 80 let a zdravotníci, bude mít proti původnímu plánu zpoždění zhruba o měsíc. Původně mělo skončit v únoru, potrvá ale nejspíš do konce března. V pořadu Otázky Václava Moravce to řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Důvodem jsou podle něj nynější nižší dodávky vakcíny.

Pendleři a místní uvedli na Facebooku, že na Pomezí, kde se přechází do bavorského okresu Wunsiedel, jsou fronty na testy na covid, Němci tam testují pendlery dlouhodobě. Podle dobrovolných hasičů, kteří tam přivezli teplý čaj, tam byly i v sobotu stovky lidí.

"Na Pomezí se tvořily na německé straně fronty lidí, kteří čekali na provedení antigenního testu," uvedla policejní mluvčí Karlovarského kraje Zuzana Týřová. Policisté dohlížejí na provoz a situaci na místě monitorují. Podle Týřové po 14:00 fronty pendlerů opadly.

Čínský ministr zahraničí Wang I zakončil v minulém týdnu svou návštěvu FiIipín slibem, že Čína zemi daruje 500 tisíc dávek vakcíny proti koronaviru. Podle odborníků nejde o nezištnou pomoc. Peking se pomocí "vakcínové diplomacie" snaží získat stále větší vliv ve světě.

Na hranicích s Bavorskem na západě Čech se tvoří fronty pendlerů na Pomezí na Chebsku. V Plzeňském kraji je zatím klid.

Očkování nejrizikovější skupiny, do níž patří lidé nad 80 let a zdravotníci, se proti plánu asi o měsíc opozdí a potrvá do konce března, řekl Blatný.

Česko by se z nejvyššího pátého do nižšího čtvrtého protiepidemického stupně s mírnějšími omezeními mohlo přesunout nejdřív v polovině února. Do té doby by počet pacientů v nemocnicích mohl klesnout pod 3000. Až poté by se mohli vrátit do tříd také zbývající žáci prvního stupně základních škol. V pořadu Otázky Václava Moravce to dnes řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). 

Zhruba 1000 demonstrantů vyšlo v sobotu večer do ulic dánské metropole Kodaně na protest proti opatřením, která mají zabránit šíření koronaviru. Převážně klidný protest přerostl posléze v nepokoje, při kterých policisté pět lidí zadrželi. Informovala o tom dnes agentura AFP.

Covid-19 se v hradeckém kraji šíří nejrychleji v ČR, nejhorší situace je na Trutnovsku. V sobotu v kraji přibylo 703 nákaz, o 121 víc než před týdnem.

Evropská unie donutí farmaceutické firmy, aby respektovaly smlouvy o dodávkách vakcíny proti covidu-19, řekl předseda Evropské rady Charles Michel.

Na hranicích na západě Čech zatím nejsou fronty pendlerů. Bavorsko dnes výrazně zpřísnilo opatření. Testovací místa na přechodech se teprve chystají.

ČSSD navrhuje, aby zaměstnavatelé vypláceli bonus nemocným s covidem a lidem v karanténě, který by si odečetli od odvodů, řekl televizi Prima Hamáček.

Od sobotního opětovného spuštění portálu podali podnikatelé zasažení koronavirou krizí ministerstvu průmyslu a obchodu 2187 žádostí o kompenzaci nájemného a uzavřeného provozu. V samotném programu COVID Gastro - Uzavřené provozovny pak za celý týden přišlo dohromady 7484 žádostí. Na twitteru o tom dnes informoval ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). Portál AIS MPO měl v týdnu opakovaně problémy a od čtvrtka vůbec nefungoval.

V Moravskoslezském kraji policisté v sobotu a v noci na dnešek odhalili čtyři podniky, které byly v provozu i přesto, že to aktuální vládní opatření proti koronaviru neumožňují, řekla policejní mluvčí Zlatuše Viačková. Některé restaurace v Česku v sobotu otevřely na protest proti vládním nařízením.

Stoupenci iniciativy Chcípl PES ve svých podnicích nabízeli k podpisu petiční archy. Většinou dorazilo maximálně několik desítek lidí, menší zájem někde ovlivnilo i špatné počasí. Mnoho otevřených podniků kontrolovala policie. Některá zařízení, která se původně chtěla protestu zúčastnit, nakonec ale vůbec neotevřela.

V Česku podle údajů statistického úřadu žije kolem 440 000 lidí nad 80 let. Od 15. ledna se mohou registrovat v internetovém očkovacím systému. Podle Babiše se jich zapsalo zatím asi 183 000 a z nich zhruba 100 000 čeká na přidělení termínu. Pro ostatní se měl systém otevřít původně 1. února.

"My určitě nebudeme otevírat nějaké nové registrace, myslím kategorie občanů, protože zkrátka tuto kategorii (nad 80 let) budeme očkovat dlouho," uvedl Babiš. Dodal, že starší seniory, kteří se nezaregistrují, bude nejspíš potřeba kontaktovat.

Některé nemocnice si schovávají vakcíny do zásoby. Chtějí mít jistotu, že jich budou mít dostatek na druhou dávku. Uvedl to dnes server iROZHLAS.cz. Jako příklad uvedl Fakultní nemocnici Brno, Vojenskou nemocnici Brno či ústeckou, teplickou a děčínskou nemocnici, které spadají pod Krajskou zdravotní.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) serveru řekl, že ke shromažďování vakcín není důvod. Dodávka od firmy Pfizer se ale v příštích týdnech proti původním předpokladům sníží asi o pětinu.

Laboratoře v Česku v sobotu odhalily 4222 případů koronaviru, zhruba o 1000 méně než před týdnem. Pozitivních bylo více než 30 procent testů.

Počet hospitalizovaných s covidem poprvé od začátku ledna klesl pod 6000. V nemocnicích je s koronavirem 5741 pacientů, 1046 z nich ve vážném stavu.

Premiér Babiš (ANO) dostal ráno druhou dávku vakcíny proti covidu-19. Přeočkovat se nechal po čtyřech týdnech v Ústřední vojenské nemocnici v Praze.

I když se v souvislosti s koronavirovou krizí často hovořilo o snižování mezd, odměn i benefitů, ve skutečnosti loni většina zaměstnavatelů k žádným změnám nepřistoupila. Na jaře nezměnilo mzdy 72 procent zaměstnavatelů, během podzimu 88 procent, vyplývá z průzkumu personální agentury Grafton Recruitment. Podobná situace panovala i v případě zaměstnaneckých benefitů.

Zdravotníci v ČR v sobotu aplikovali 3221 dávek vakcíny proti covidu, výrazně méně než ve všední dny. Od začátku vakcinace provedli 192 267 očkování.

Než organismus na vakcínu zareaguje a nastaví se imunitní odpověď, může trvat dva týdny i déle, nicméně je jisté, že vakcíny na covid-19 velice účinně chrání proti těžkým případům onemocnění u rizikové skupiny, říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz imunolog Karel Drbal.

Německo dnes ohlásilo 12 257 nově potvrzených případů koronaviru za 24 hodin, v souvislosti s covidem-19 za stejnou dobu zemřelo dalších 349 pacientů. Informovala o tom agentura DPA s odvoláním na Institut Roberta Kocha (RKI). Minulou neděli země registrovala 13,882 infekcí a 445 úmrtí.

Fanfáry pro zdraví a za brzké obnovení kulturního provozu zazní ve středu z balkonu Janáčkova divadla v Brně. Akce se pak bude opakovat každou středu od 17:00. Z balkonu zahrají členové souboru NdBrass. Tvoří jej hráči na dechové nástroje z orchestru Národního divadla Brno.

Kvůli koronavirové pandemii a opatřením proti šíření infekce už divadla více než 100 dní nemohou hrát pro veřejnost. 

Francie od dneška požaduje po mnoha lidech přijíždějících do země nově negativní PCR test na koronavirus.

Hlavním omezením pro běžné cesty do Německa je to, že při příjezdu z vysoce rizikové oblasti je nyní nezbytné mít u sebe negativní test, který již není možné nechat si vyhotovit až po příjezdu. I při negativním testu přitom musí lidé nastoupit do desetidenní karantény, kterou ale lze ukončit dalším negativním testem nejdříve po pěti dnech izolace.

Česká republika se dnes pro Německo oficiálně stává vysoce rizikovou oblastí kvůli vysokým počtům nakažených covidem-19. Vyplývají z toho komplikace nejen pro pendlery, kteří se budou muset častěji nechat testovat, ale i pro běžné cestující, kteří musí počítat se zpřísněním kontrol například i na německých letištích.

Vážení čtenáři, dnešní on-line reportáž končí. Dění kolem koronaviru u nás i ve světě budeme sledovat zase od nedělního rána. 

V Praze evidovala hygienická stanice v pátek 873 nově potvrzených případů onemocnění covid-19. Od začátku epidemického výskytu onemocnění, tedy od 1. března 2020, dosáhl celkový kumulativní počet případů čísla 103.233, počet aktivních případů je 10.423. 

Jak z filmu Pelíšky vypadalo páteční promítání krátkometrážního filmu Blbej den mladého režiséra Kari Oviho. Promítalo se totiž na fasádu sousedního domu v blízkosti pražského Anděla, ve společných prostorech jednoho z tamních domů. Filmaři nechtěli porušit protiepidemická opatření. Diváci stojící na pavlačích mohli zhlédnout ještě filmy Bludy nebo První akční hrdina. "Zřejmě na udání krátce po odvysílání trojice filmů dorazila na místo policie. Nakonec uznala, že nedošlo k žádnému porušení zákona a věc postoupila příslušnému orgánu," uvedl režišér Ovi, který chtěl touto akcí upozornit na upadající kulturu v zemi.

Dlouhodobá strategie otvírání po plošné uzávěře nebude až do léta možná. Řekl to dnes nový předseda nejsilnější německé strany, Křesťanskodemokratické unie (CDU), Armin Laschet. Podle něj nerealistické předpokládat, že do léta bude k dispozici koncept pro život po koronavirovém lockdownu. "Do léta nebudeme moci mít žádnou strategii, protože přibývají stále nové skutečnosti, na které musíme reagovat," řekl dnes konzervativní politik. Nové nakažlivější mutace viru z Británie a Jihoafrické republiky mohou podle jeho slov dále mutovat. Diskuse o otvírání v tuto chvíli podle něj není na místě, protože ohrožení je příliš velké, a je nutné zamezit rozšíření mutace v Německu. "Musíme učinit vše pro to, abychom se zlepšili v očkování," zdůraznil také Laschet, který označil zmutovaný virus za nevypočitatelný.

Několik restaurací v Česku v sobotu otevřelo na protest proti vládním nařízením. Stoupenci iniciativy Chcípl PES ve svých podnicích nabízeli k podpisu petiční archy. Většinou dorazilo maximálně několik desítek lidí, menší zájem někde ovlivnilo i špatné počasí. Mnoho otevřených podniků kontrolovala policie, dvě restaurace na Svatém Kopečku u Olomouce odpoledne nařídila uzavřít. Některé podniky, které se původně chtěly protestu zúčastnit, nakonec vůbec neotevřely.

Očkovat proti nemoci covid-19 by se nechalo 58 procent Čechů, a to hlavně kvůli strachu o zdraví nejbližších. Ukázal to průzkum agentury STEM/MARK pro Českou televizi. Zhruba čtvrtina oslovených by si vakcínu aplikovat nenechala většinou proto, že jí nedůvěřuje. Procento respondentů už injekci dostalo. Zastánců očkování podle ČT přibylo.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) vyšší zájem označil za dobrou změnu. "Je to změna k lepšímu. Blížíme se minimu 60 procent. Chtěl bych, abychom se dostali k číslu kolem 70 procent," řekl ministr ČT.

Také na Plzeňsku se dnes na protest proti vládním protiepidemickým opatřením otevřelo několik restaurací, které se zapojily do akce Otevřeme Česko. Pořádá ji iniciativa Chcípl PES. "Je to výzva, aby se lidé probrali a zjistili, že to, co vláda dělá, nedělá pro zdraví lidí," řekl Pavel Razým, majitel cyklo bufetu Na Štuperku v Chotíkově u Plzně. "Lidi to vítají. Chodí a podepisují petici, mají o to zájem. Za více než týden tam mám přes 100 podpisů," uvedl. Razým věří, že iniciativa otevře oči spoustě lidem a hodlá v protestech pokračovat. Zatím je podle něj v iniciativě registrováno přes 2000 provozoven v ČR, včetně fitness a lyžařských center a dalších. Nejvíce je gastro provozů.

Dnes se otevřela lyžařská střediska v devíti z 12 regionů Slovinska, ve kterých to dovolila relativně uspokojivá epidemická situace. Rozhodla o tom místní vláda, zároveň v těchto regionech povolila návrat části dětí do škol. Podmínkou pro lyžování je nanejvýš den starý negativní test na covid-19, výjimku mají děti do 12 let, profesionální sportovci a trenéři. Většina středisek nabízí testování přímo na místě zdarma. Na jedné sedačce lanovky nebo v kabince smí být jen členové jedné domácnosti, cizí lidé musí dodržovat rozestupy 1,5 metru. Povinné jsou roušky. Hotely ve Slovinsku ale zůstávají uzavřené, a tak je lyžování v praxi možné jen pro místní obyvatele. 

K dnešnímu protestu restaurací proti opatření vlády odpoledne připojil i ústecký podnik Veranda. Hosty obsluhuje nikoliv jako veřejnost, ale jako sympatizanty hnutí Chcípl PES. Podporu restauraci přišly vyjádřit zhruba dvě desítky lidí. "Jsme u zdi, už nemůžeme dál, finančně ani morálně," řekl provozovatel podniku Radek Žďárecký. "Cítíme chaos, diletantismus a nespravedlnost. Slyšíme jen sliby," uvedl Ždárecký. Podnik v ústecké čtvrti Klíše se otevřel v listopadu 2019. Získal si své stálé hosty, na jaře 2020 musel poprvé kvůli opatření vlády v souvislosti s dopady koronaviru zavřít. "Neobsloužíme nikoho, kdo není sympatizant hnutí. Máme nastavené stanovy, k dispozici petiční archy. Lidé sedí u stolu a debatují," uvedl provozovatel. Policejní hlídka podle něj zatím pouze projela okolo podniku.

Bavorský zemský okres Cham vytvoří dvě dodatečné testovací stanice přímo na hranici s Českou republikou. Mají umožnit rychlé a hromadné testování tisícovek českých pendlerů a zamezit tvoření kolon. Informovala o tom dnes na svém serveru rozhlasová stanice Bayerischer Rundfunk (BR). Pendleři dojíždějící za prací do Bavorska se musí od pondělí nechat testovat každých 48 hodin.

Téměř dvousettisícová Plzeň začala distribuovat tisíce letáků nabízejících pomoc seniorům nad 80 let s registrací na očkování proti covidu-19. Číslo 374 780 960, kde mohou získat pomoc, chce dostat do povědomí lidí. Úředníci magistrátu i brigádníci rozvážejí letáky do lékáren, poliklinik, roznášejí je u obchodních center, od pondělí budou i ve školních jídelnách, kam si senioři chodí pro obědy, zapojí se i knihovny.

V Praze zemřela v 70 letech pražská zastupitelka a právnička Jaroslava Janderová (ODS). Podle informací ČTK podlehla těžkému zápalu plic způsobenému koronavirem.

Francouzský zdravotnický ústav (HAS) dnes navrhl, aby zdravotníci druhou dávku vakcíny proti covidu-19 podávali až po šesti týdnech, namísto stávajících 21 až 28 dní. Očkování tak podle ústavu během měsíce dostane o 700.000 lidí více a účinnost očkování nebude ohrožena, píše list Le Figaro. Důvodem pro prodloužení rozestupu dávek jsou obavy z nedostatku preparátů a ze zhoršení epidemické situace. HAS je nezávislý poradní orgán, francouzská vláda bere v potaz jeho stanoviska, ale nejsou pro ni závazná. Kvůli opožděným dodávkám vakcíny oddalují druhou dávku i další země. V Británii je to až 12 týdnů, tamní lékaři ale žádají, aby to bylo nejvýše šest týdnů.

Koronavirová krize loni těžce zasáhla zahraniční obchod Latinské Ameriky. Vývoz z regionu klesl ve srovnání s předchozím rokem o 13 procent, dovoz se snížil o 20 procent. Vyplývá to podle agentury DPA ze zprávy Hospodářské komise OSN pro Latinskou Ameriku a Karibik (Cepal). Rok 2020 tak byl pro tamní zahraniční obchod nejhorší od finanční krize let 2008 a 2009.

Po pětitýdenní pauze se v sobotu dopoledne opět otevřely restaurace U Macků a U Maci na Svatém Kopečku u Olomouce, které zůstaly zavřené od 18. prosince v rámci protiepidemických opatření. Majitel restaurací Martin Macek se rozhodl připojit k iniciativě Chcípl PES, která kritizuje vládní nařízení uzavřít kvůli epidemii nového koronaviru restaurace a hospody a na sobotu zorganizovala celostátní protestní akci.

Za naprosto nesmyslné označil nové podmínky pro provoz divadel ředitel ostravského Národního divadla moravskoslezského (NDM) Jiří Nekvasil. Chtěl by, aby divadla mohla hrát při poloviční kapacitě hledišť s případným stanovením maximálního počtu diváků.

Nová opatření navázaná na protiepidemický systém podle dostupných informací počítají s tím, že ve čtvrtém stupni rizika by se mimo jiné i divadla mohla zaplnit z 20 procent kapacity, maximálně však 300 sedícími lidmi s negativním antigenním či PCR testem. Návštěvníci by se museli evidovat, vstupenky by se objednávaly předem a lidé by v divadle měli mít respirátor.

Ministryně zdravotnictví Srí Lanky čelí kritice, že pila "kouzelný" bylinný lektvar, o němž veřejně prohlašovala, že chrání před koronavirem. Její úřad v sobotu potvrdil, že ministryně Pavitra Vannijáráččiová měla pozitivní test na covid-19 a ona i její spolupracovníci půjdou do domácí karantény, píší agentury.

Blatný apeloval na veřejnost, aby situaci způsobenou opatřeními proti šíření koronaviru vydržela. "Chápu rozladění lidí, že není otevřeno, ale je potřeba si uvědomit, že v nemocnicích je stále přes 6000 lidí a denně máme 8000 nových případů. Kdybychom udělali neuvážený krok, nakrátko bychom otevřeli, ale pak bychom museli na dlouhou dobu zavřít," zdůraznil Blatný.

Už příští týden by měla Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) schválit další vakcínu od firmy Astra Zeneca, která je druhým klíčovým dodavatelem, na kterého se ČR v objednávkách vakcíny spolehla. "Jestliže bude Astra Zeneca schválena, distribuce bude započata za nějaké dva až tři týdny. V prvním měsíci bude dodávka této vakcíny o něco pomalejší a menší, než to bylo v plánech pro celou Evropu," řekl Blatný.

Pro Česko se v příštích týdnech sníží dodávka vakcín proti nemoci covid-19, potvrdil v sobotu Blatný. Podle něj se proti původním předpokladům sníží dodávka od Pfizeru zhruba o 20 procent. Podle ministra budou vakcíny na druhé kolo dávek, ale v únoru se zpomalí očkování nových zájemců.

Epidemie covidu-19 a s ní spojená nutnost trávit výrazně více času doma a v bezprostředním okolí výrazně proměnila žebříček popularity světových metropolí u nejbohatších lidí. U osob s majetkem nad jeden milion dolarů (21,5 milionu korun) v loňském roce zvítězil Curych, následovaný Kodaní a Tokiem. O prvenství přišla Paříž, propadla se také další velká města jako New York, Londýn nebo Hongkong, píše list Le Figaro. Žebříček sestavuje realitní společnost Barnes.

Fakultní nemocnice Brno očkuje své zdravotníky v prostorách nemocnice, mobilní tým vyjíždí k očkování seniorů v domovech a také provozuje očkovací centrum v záložní nemocnici na výstavišti. Očkování tam podstoupili policisté a hasiči a také senioři nad 80 let, kteří se registrují k očkování veřejnosti v první vlně.

Blatný k očkování uvedl, že necítil žádnou bolest. "Oproti jiným očkováním jsem o tom skoro ani nevěděl," poznamenal. Blatný podstoupil první kolo očkování poslední prosincovou neděli, čímž odstartoval očkování proti nemoci v Jihomoravském kraji. Tehdy přišla na jižní Moravu první dávka vakcín společnosti Pfizer v počtu bezmála 5000. Od té doby přišlo už několik desítek tisíc vakcín, v tomto týdnu se ale dávka snížila na polovinu. Pfizer snížení dávek celostátně avizoval.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) absolvoval ve Fakultní nemocnici Brno druhé kolo očkování proti covidu-19. Spolu s ním přišlo pět seniorů.

Počet úmrtí spojených s koronavirem SARS-CoV2 v Japonsku stále zrychluje, celkem již podle údajů ministerstva zdravotnictví zemřelo více než 5000 lidí. Souostroví se 127 miliony obyvatel se potýká s třetí vlnou epidemie. Premiér Jošihide Suga již dříve vyhlásil stav nouze v 11 ze 47 prefektur, včetně Tokia, Ósaky a Kjóto, píše agentura Kjódó.

Koronavirus v japonské metropoli Tokiu

Koronavirus v japonské metropoli Tokiu | Foto: Reuters

Moravská filharmonie Olomouc chystá na pondělí on-line koncert s Ivanem Ženatým, jedním z nejvýznamnějších českých houslistů současnosti. V komorním programu sestaveném z děl Antonína Dvořáka, Johannese Brahmse a Maurice Ravela doprovodí houslového virtuosa klavírista Igor Ardašev. Virtuální koncerty zprostředkovává svým posluchačům olomoucká filharmonie po celou dobu koronavirové krize, nahrazuje jimi uzavřené koncertní sály.

Po opakovaných problémech a výpadku se dnes ráno znovu spustil portál AIS MPO, kde mohou podávat žádosti o podporu podnikatelé zasažení koronavirovou krizí. Portál, určený pro žádosti v programech COVID Gastro - Uzavřené provozovny, COVID Nájemné a COVID Kultura, měl tento týden opakovaně technické problémy. Od čtvrtka vůbec nefungoval. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček za (ANO) řekl, že s vyřizováním v sobotu žadatelům pomáhá 30 operátorů na telefonních linkách ministerstva a osm na e-mailech. Programy jsou nárokové, takže není třeba spěchat, uvedl.

Karel Havlíček v DVTV

Karel Havlíček v DVTV | Foto: DVTV

Starostka Jeseníku Zdeňka Blišťanová (Jeseník srdcem) byla na Nový rok v místní nemocnici přednostně očkována proti novému koronaviru. Na vakcínu ale tehdy měli nárok jen zdravotníci. Starostka se hájí tím, že se tak stalo v rámci propagační kampaně na očkování. Žádná taková se ale dosud neuskutečnila. Informuje o tom sobotní vydání Mladé fronta Dnes.

Norská metropole Oslo a okolní oblasti ode dneška výrazně zpřísňují opatření kvůli šíření nové, nakažlivější mutace koronaviru, která byla poprvé zaznamenána v Británii. Od sobotního poledne zde budou uzavřena nákupní centra a další obchody s výjimkou těch, které prodávají nejnutnější zboží. Je to vůbec poprvé od začátku pandemie, co se norské úřady rozhodly k tomuto omezení přistoupit, píše agentura Reuters.

Zdravotnice v Norsku pečuje v nemocnici v Oslu o pacienta nakaženého koronavirem.

Zdravotnice v Norsku pečuje v nemocnici v Oslu o pacienta nakaženého koronavirem. | Foto: Reuters

Skiareál Telnice na Ústecku tuto sobotu vleky pro lyžaře nespustí, i když to přes vládní opatření proti šíření koronaviru plánoval. Policie provozovatele upozornila na platnost usnesení, které zakazuje přepravu lidí za účelem lyžování. Vleky se nerozjedou, řekl vedoucí provozu areálu Ivan Soukup. Policie je na místě.

Poprvé od konce druhé světové války začne v sobotu kvůli šíření  koronaviru v Nizozemsku platit noční zákaz vycházení. Mimo své domovy nebudou smět Nizozemci kromě výjimečných případů od 21:00 do 04:30. Hudebníci z amsterodamského orchestru se proto rozhodli lidem opatření zpříjemnit. Každý den úderem deváté večer budou na Instagramu vysílat koncert.

Královský orchestr Concertgebouw bude hudební představení na sociální síti vysílat pod heslem Stay in, stay tuned (Zůstaňte doma, zůstaňte naladěni). Posluchačům, kteří budou muset být od 21:00 doma, tuto sobotu nabídne první část Septeta Es dur op. 20 německého skladatele Ludwiga van Beethovena.

V Praze přibylo v pátek 873 potvrzených případů koronaviru, o 119 více než před týdnem. S nákazou covid-19 dosud v Praze zemřelo 1357 lidí.

Úřady v Hongkongu v sobotu uzavřely kvůli šíření koronaviru do dosud nejpřísnější karantény tisíce lidí v jedné z nejchudších a hustě osídlených čtvrtí. Obyvatelé musejí zůstat doma, dokud nebudou otestováni na virus SARS-CoV-2, oznámily světové agentury. Úřady chtějí všechny osoby ve vytyčené zóně otestovat do 48 hodin.

Od začátku epidemie mělo v České republice pozitivní test na koronavirus 933 361 lidí. Více než 808 000 z nich se již vyléčilo. V zemi tak aktuálně je zhruba 110 000 nakažených, většina má mírný průběh. V těžkém stavu je v nemocnicích 1052 pacientů.

V lednu zemřelo v Česku s koronavirem dosud 3372 lidí, více než za celý prosinec. Od začátku epidemie zemřelo 15 270 nakažených, nejvíce v listopadu.

V pátek přibylo v Česku 8423 potvrzených případů koronaviru, více než předchozí dva dny. Ve srovnání s minulým pátkem je to ale pokles o 860 případů. Počet hospitalizovaných mírně vzrostl na 6149. V lednu dosud s covidem-19 zemřelo 3372 lidí, což je více než za celý prosinec. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Německo oznámilo 16 417 nově potvrzených případů koronaviru za den. V souvislosti s covidem-19 tam za stejné období zemřelo 879 lidí. Informovala o tom agentura DPA s odvoláním na Institut Roberta Kocha (RKI). Před týdnem Německo ohlásilo 18 678 nových infekcí za 24 hodin a 980 úmrtí.

Zdravotníci v Česku v pátek aplikovali 12 674 dávek vakcíny proti covidu-19, nejméně tento týden. Od začátku vakcinace provedli 187 889 očkování.

Index protiepidemického rizika PES klesl o čtyři body na 69 bodů. Důvodem je zlepšení čtrnáctidenního průměru nakažených koronavirem mezi seniory. Opět ale mírně vzrostlo reprodukční číslo, které udává, kolik lidí průměrně nakazí jeden pozitivně testovaný. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví. Index nadále zůstává ve čtvrtém z pěti stupňů rizika.

Stoupenci iniciativy Chcípl PES, kteří kritizují vládní nařízení uzavřít kvůli epidemii koronaviru restaurace a hospody, otevřou tuto sobotu své podniky. Podle Jakuba Olberta z pražské restaurace Šeberák, která byla navzdory vládnímu opatření opakovaně v provozu už dřív, není cílem protestu vydělat, ale přežít.

Vážení čtenáři, vítejte u nové on-line reportáže, ve které se věnujeme koronavirové pandemii v Česku i ve světě. Dosavadní dění najdete v předchozí reportáži:

Football news:

Koeman on the situation with Bartomeu: It's bad for the image of the leopards. For me, he has always been an exceptional person
Fiorentina Kokorina hosts Roma from the European Cup zone. Any chance of success?
Bartomeu was released on bail. He used the right not to testify against himself
Pedri returned to training with Barca. It was expected that he will miss 2-3 weeks due to injury
A representative of Laporte's headquarters: We have not communicated with Arteta. Koeman's work deserves praise
Investing in solar energy, healthy food, and Weddings: A guide to Levandowski's immense business empire
Paul Scholes: Tiago doesn't look like a player fit for Klopp. He would be more suitable for Manchester United