Czech Republic

Tajfun Mangkhut přinesl do Číny další silné lijáky

Peking/Manila - Tajfun Mangkhut, jehož řádění si na Filipínách vyžádalo desítky mrtvých a který v neděli udeřil v Číně, dnes na jih nejlidnatější země světa přinesl další silné lijáky. Živel se pohybuje západním směrem a podle místních meteorologů zeslábl na "tropickou bouři". V provincii Kuang-tung si tajfun v neděli vyžádal evakuaci 2,4 milionu lidí a dva lidské životy. Dnes Mangkhut zasáhne další tři čínské provincie. Mangkhut je letos nejsilnější bouří v oblasti.

V Hongkongu, kterým se bouře také prohnala, již začali s úklidem. Filipíny hlásí rozsáhlé zemědělské škody, informovala agentura Reuters.

Agentura Nová Čína uvedla, že úřady zprovoznily 18.327 nouzových přístřešků a nechaly z bezpečnostních důvodů uzavřít 632 památek a téměř 30.000 stavenišť.

Tajfun na čínskou pevninu dorazil v neděli odpoledne místního času (dopoledne SELČ) v oblasti města Tchaj-šan, provázel ho vichr o rychlosti 162 kilometrů v hodině, který zvedl třímetrové vlny.

Na 2,4 milionu lidí ze sedmi měst v provincii Kuang-tung bylo evakuováno, do přístavů se muselo vrátit 50.000 lodí, kasina v čínské správní oblasti Macao, která je známá jako ráj hráčů, poprvé zůstala zavřená. Život v Hongkongu, jenž patří mezi největší finanční centra na světě, se podle agentur prakticky zastavil.

Dnes už ale podle agentury Reuters tamní finanční trhy a firmy fungují normálně. V Hongkongu již také začal úklid ulic posetých troskami, včetně zřícených lešení. V ulicích leží také vyvrácené stromy. Kvůli náporům větru se v řadě budov vysypala okna. Části Hongkongu a Macaa byly zatopeny, hlášeni jsou zranění, ale žádní mrtví.

V Číně byly před příchodem tajfunu, nazvaného místními médii "král bouří", uzavřeny přístavy, rafinérie a velké průmyslové podniky. Do některých míst byly z preventivních důvodů omezeny dodávky proudu. Podle Reuters panují obavy, zda nebude ohrožena výroba cukru v provincii Kuang-tung, odkud pochází desetina čínské produkce této komodity. Agentura AP uvedla, že byl přerušen provoz rychlovlaků i některých běžných vlaků mezi provinciemi Kuang-tung a Chaj-nan.

Na Filipínách si Mangkhut podle místní policie vyžádal životy 64 lidí, další se pohřešují. Filipíny hlásí také rozsáhlé zemědělské ztráty. Mnisterstvo zemědělství odhadlo škody na úrodě především rýže a rovněž kukuřice na 92 milionů dolarů (přes dvě miliardy korun).

Čína Filipíny počasí katastrofy bouře

Reklama

Football news:

This is the best Milan in years: superkambekom with Juve (3 goals in 5 minutes!) saved the intrigue in Serie A
Zlatan Ibrahimovic: I am the President, player and coach! If I had been in Milan since the start of the season, we would have taken the scudetto
Sarri on the defeat by Milan: we played first-class football for 60 minutes. Then-turbidity
Pioli on the victory over Juve: Milan became a team. We can play even better
Pioli beat Juventus for the first time as a coach
Vardy has scored 10 goals for Arsenal in Premier League matches. Only Rooney has more
Ronaldo scores or gives an assist in 17 consecutive Serie A matches, where he scored 25 (21+4) points