Czech Republic
This article was added by the user . TheWorldNews is not responsible for the content of the platform.

Těsný výsledek parlamentních voleb ve Francii. Macron může mít většinu, ale nemusí

První kolo parlamentních voleb ve Francii skončilo na ostří nože, výsledek je těsný.

Koalice Spolu prezidenta Emmanuela Macrona a levicová formace Nová lidová, socialistická a ekologická unie (NUPES) Jeana-Luka Mélenchona získaly podle odhadů shodně mezi 25 a 26 procenty hlasů.

Macronova centristická aliance má šanci zůstat po druhém kole příští neděli největší parlamentní formací.

Agentury AP a DPA odhadují, že získá v Národním shromáždění většinu. Agentura AFP to ale zpochybňuje. Rozhodující bude každopádně výsledek druhého kola voleb.

Projections from first round of French parliamentary election suggest President Emmanuel Macron has protected his centrist majority from a leftist coalition.https://t.co/9cVw4AUF0H

— The Associated Press (@AP) June 12, 2022

Odhad konečného složení parlamentu komplikuje složitý volební systém. Rozdíl mezi procentním ziskem a konečným ziskem křesel může být značný.

Druhé kolo se uskuteční v obvodech, kde žádný kandidát nezíská 50 procent odevzdaných hlasů a současně 25 procent hlasů všech registrovaných voličů. Do druhého kola postupují dva kandidáti s nejvyšší podporou či kandidáti, kteří získali alespoň 12,5 procenta hlasů všech voličů.

Mélenchon sdělil, že „prezidentská strana byla poražena“. Vyzval voliče, aby levicovou koalici znovu podpořili v druhém kole a odmítli záměry prezidentského tábora.

Třetí nejsilnější silou je pravicová koalice Republikánů a centristických stran, kterým průzkumy přisuzují 50 až 80 křesel. V preferencích je ale třetí Národní sdružení (Marine Le Penové s 19 procenty hlasů.

Zhruba polovina voličů k volbám nepřišla a účast bude zřejmě nejnižší za posledních 20 let.