Czech Republic

Zadržený britský tanker měl nehodu s rybářskou lodí, tvrdí Írán

Teherán - Britský tanker Stena Impero měl před svým pátečním zadržením íránskými revolučními gardami v Hormuzském průlivu nehodu s rybářskou lodí a zřejmě jí nechtěl pomoci. Tvrdí to dnes íránská polooficiální agentura Fars, která se odvolává na íránského odpovědného činitele. Ten v souvislosti s incidentem také sdělil, že všech 23 členů posádky je v přístavu Bandar-Abbás, kde musel tanker zastavit. Posádka na palubě podle něj zůstane, dokud neskončí vyšetřování.

"Dostali se do nehody s íránským rybářským člunem... Když tento člun vyslal tísňový signál, plavidlo plující pod britskou vlajkou to ignorovalo," citovala agentura Reuters ze zprávy Fars vyjádření dotyčného činitele.

Írán v pátek zadržel v Hormuzském průlivu dva ropné tankery. Jeden z nich, Stena Impero, plul pod britskou vlajkou a druhý, Mesdar, pod vlajkou Libérie. Druhé plavidlo ale bylo záhy propuštěno a íránské výsostné vody opustilo.

Íránské revoluční gardy, které tanker zadržely a donutily doplout do přístavu Bandar-Abbás v íránské provincii Hromozgán, hned v pátek tvrdily, že plavidlo nerespektovalo mezinárodní námořní právo a nereagovalo na výzvy.

V Hormuzském průlivu v posledních týdnech roste napětí kvůli vztahům mezi Spojenými státy a Íránem zostřeným kvůli íránskému jadernému programu a americkým protiíránským sankcím. Situaci zhoršilo nedávné zadržení íránského tankeru na britském zámořském území Gibraltar, vyslání amerických posil a bojových letadel do Perského zálivu, několik incidentů se zapálenými tankery, z nichž USA obvinily Írán, a červnové sestřelení amerického bezpilotního letounu Teheránem. Írán tvrdí, že dron byl nad jeho územím.

Británie Írán incident

Football news:

Kike Setien: Barcelona didn't play a great match. Espanyol played well in defense
Andujar Oliver on deletions: Fati went too far in the foot, and the foul on the Peak was even more dangerous, perhaps
Atalanta extended the winning streak to 11 matches, beating Sampdoria-2:0
Milner played his 536th game in the Premier League and was ranked in the top 5 of the League in games played
Barca midfielder Fati is removed in the Derby with Espanyol. He spent 5 minutes on the field
Suarez scored 195 goals for Barcelona and finished third in the club's top scorer list
Daniele de Rossi: People call Messi cowardly, but they are afraid to ask their wives for a remote control from the TV