logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo
star Bookmark: Tag Tag Tag Tag Tag
Czech Republic

Zeman stáhne nominaci Válkové na ombudsmanku a navrhne Křečka

Prezident Miloš Zeman stáhl nominaci poslankyně ANO a zmocněnkyně vlády pro lidská práva Heleny Válkové na funkci ombudsmanky. Místo ní na post navrhne bývalého poslance ČSSD a donedávna zástupce ombudsmanky Stanislava Křečka. Uvedl to předseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS) po společném novoročním obědě se Zemanem a předsedou sněmovny Radkem Vondráčkem (ANO).

Válková v pátek sama ustoupila od kandidatury na ombudsmanku. Reagovala tak na zveřejnění článku z konce 70. let, který psala s prokurátorem Josef Urválkem. Válková ale odmítla, že by to bylo důvodem jejího rozhodnutí. Řekla, že za svými odbornými pracemi si dále stojí a nevěděla, že se Urválek podílel v 50. letech na justičních vraždách, mimo jiných i právničky a političky Milady Horákové.

Válková zatím zůstává šéfkou rady vlády pro lidská práva. Podle kritiků by ale měla opustit i tuto funkci. Vláda v pondělí Válkovou vyslechla, ale o jejím odvolání nehlasovala. 

Připravujeme podrobnosti.

Themes
ICO