Germany
This article was added by the user . TheWorldNews is not responsible for the content of the platform.

LECH WAŁĘSA kończy 80 lat! - Elektryk rewolucji

Ze swoimi wąsami i zadziornym uśmiechem stał się ikoną stulecia. Był twarzą rewolucji 1989 roku. Pokojowej rewolucji, która obaliła komunizm. Mury runęły - najpierw w Polsce, a następnie w całej Europie Wschodniej.

Teraz wokół Lecha Wałęsy przycichło. Dziś kończy 80 lat.

Aby zrozumieć Wałęsę, spójrzmy wstecz. Jest wieczór 31 lipca 1980 roku.

Lech Wałęsa, bezrobotny elektryk, idzie przygarbionym krokiem przez Stogi, dzielnicę biedoty w portowym Gdańsku. Otwiera drzwi swojego dwupokojowego mieszkania i słyszy ciężki oddech żony. Danuta spodziewa się szóstego dziecka. Czy to już bóle porodowe? Potem rozlega się walenie do drzwi. "Otwierać! Jesteś aresztowany!". Za drzwiami stoi siejąca strach polska milicja! Podobno Wałęsa rozdawał ulotki zakazanego związku zawodowego. Danuta krzyczy w desperacji, dzieci płaczą. "Odprowadzić!" - rozkazuje dowódca.

Rodzina Wałęsa we wrześniu 1980 r.: Lech z żoną Danutą („Danka”) i sześciorgiem dzieci (dwie dalsze córki urodziły się w latach 1982 i 1985)

Rodzina Wałęsów we wrześniu 1980 r.: Lech z żoną Danutą („Danka”) i sześciorgiem dzieci (dwie kolejne córki urodziły się w latach 1982 i 1985)

Foto: Getty Images

W tym momencie Wałęsa robi coś typowego dla siebie. Coś, co powtórzy się po latach (i co przysporzyło mu nie tylko przyjaciół). Panuje nad swoim zachowaniem i spokojnie negocjuje. Aby nie zostać wyciągniętym z mieszkania na oczach żony i dzieci, zgadza się na kompromis z milicją. "Pójdę z wami dobrowolnie" - mówi - "ale dajcie mi szansę uspokoić rodzinę". Wałęsa prosi nawet sąsiada, aby miał oko na rodzinę pod jego nieobecność i wychodzi razem z ponuro wyglądającymi funkcjonariuszami.

Kiedy zostaje zwolniony po 48 godzinach, jest wściekły. Nie z powodu zatrzymania. To już przechodził. Jako tak zwany "opozycjonista" został zatrzymany już po raz trzeci. Był wściekły, że przegapił narodziny swojej córki Anny.

Ale Wałęsa nigdy nie pozwalał, by gniew rządził jego życiem.

Gdy kilka dni później, w sierpniu 1980 r. przez Polskę przetoczyła się fala strajków i zapanował niepokój, to właśnie Wałęsa, jako przedstawiciel robotników Stoczni Gdańskiej im. Lenina, wynegocjował kompromis z komunistycznym rządem. Solidarność, dotąd nielegalna, została oficjalnie zalegalizowana jako pierwszy niekomunistyczny związek zawodowy w bloku wschodnim. W zamian Wałęsa przekonywał demonstrujących robotników, by zakończyli strajki. Ci zaś chcieli obalić system komunistyczny, ale Wałęsa mówił w swoich przemówieniach: Nie można obalić muru, uderzając w niego głową. Trzeba go obalać cegła po cegle.

Nikt nie wie , co stało by się, gdyby łagodny rewolucjonista Wałęsa nie działał tak rozważnie: Czołgi Armii Czerwonej były już na granicy z Polską, a na Kremlu rządził twardogłowy Leonid Breżniew. Mógł kazać zdławić zamieszki, tak jak to zrobił w Pradze i Budapeszcie.

Do masakry nie doszło. Wałęsa miał rację. Pragnienie wolności Polaków - a wraz z nimi Węgrów, Czechów, Rumunów i obywateli NRD - zostało rozbudzone. I cegła po cegle komunizm stawał się coraz bardziej kruchy. A Wałęsa stał się światową gwiazdą. Znany historyk Timothy Garton Ash, który przybył do Gdańska w owych historycznych miesiącach 1980 roku, aby pisać o słynnym buntowniku, opisuje "śmiesznego faceta z opadającymi wąsami, ubranego w niedopasowane spodnie". Rok później ten śmieszny facet znalazł się na okładce magazynu „Time“.

Dwa lata później otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla (odebrała ją w Oslo jego żona Danuta - obawiał się, że nigdy nie będzie mógł wrócić do Polski, bo właśnie spędził kolejne jedenaście miesięcy w więzieniu).

Wałęsa (2005 w Nowym Jorku) przed stroną tytułową magazynu „Time”, który przyznał mu tytuł „Człowieka Roku 1982“

Wałęsa (2005) w Nowym Jorku na tle okładki magazynu „Time”, który przyznał mu tytuł „Człowieka Roku 1982“

Foto: AFP via Getty Images

Kiedy w 1988 r. przez Polskę przetoczyła się kolejna fala strajków, sytuacja była już inna. W Moskwie władzę sprawował reformator Michaił Gorbaczow, a w Pradze, Budapeszcie, Bukareszcie i Berlinie Wschodnim fundamenty systemu rozpadały się cegła po cegle.

W Polsce ponownie doszło do rozruchów w całym kraju, ale tym razem chodziło o coś więcej. Nie chodziło już o reformy, ale o rewolucję. Ponownie to Wałęsa zachował zimną krew i - ku rozczarowaniu dawnych towarzyszy - wezwał do umiaru: "Musimy być gotowi na kompromis i pokojowe przeprowadzenie reform".

W tym czasie osiągnął coś, co do tej pory było nie do pomyślenia w dyktaturach bloku wschodniego - komunistyczny rząd pod przywództwem generała Jaruzelskiego zgodził się na tak zwany Okrągły Stół. Przy tym stole miała być omawiana przyszłość kraju z udziałem nielegalnej dotąd opozycji. Twarde negocjacje doprowadziły do tego, że reżim dopuścił nawet częściowo wolne wybory. Około dwie trzecie miejsc w parlamencie zostało zarezerwowane dla posłów komunistycznych. Jedna trzecia miejsc w parlamencie oraz wszystkie w Senacie (izbie wyższej) miały być wybierane w wolnych wyborach, co było wówczas sensacją na Wschodzie.

Solidarność, teraz już nie tylko związek zawodowy, ale powszechny zryw całego narodu, zdobyła wszystkie demokratycznie wybierane mandaty w wyborach w czerwcu 1989 roku. Jaruzelski, który dla złamania wszelkiego oporu jeszcze w 1980 roku wprowadził stan wojenny we własnym kraju był u kresu sił i przyznał: "To totalna klęska".

Symbol zwycięstwa nad komunizmem: Pod tym znakiem Wałęsa i jego związek zawodowy „Solidarność” szli do walki w sierpniu 1980

Symbol zwycięstwa nad komunizmem: Pod tym znakiem Wałęsa i jego związek zawodowy „Solidarność” szli do walki w sierpniu 1980

Foto: picture-alliance / dpa

Ale zamiast delektować się triumfem, Wałęsa zaprosił bliskiego mu działacza opozycji, dziennikarza Tadeusza Mazowieckiego, aby objął stanowisko szefa rządu - wiedząc, że ten liberalny katolik włączy nawet otwartych na reformy komunistów do swojego gabinetu, aby nie upokarzać przegranych. Wałęsa pozostał w tle. Ten moment był kluczowy w historii świata. Odważni Polacy stali się pierwszym krajem w bloku wschodnim, który postawił niekomunistę na czele rządu.

Rezultatem była reakcja łańcuchowa w całej Europie Wschodniej. Upadku komunizmu nie dało się już powstrzymać. Rząd w Pradze zezwolił na demonstracje, rząd w Budapeszcie otworzył granice na Zachód, w Berlinie Wschodnim Honecker został obalony przez swoich partyjnych towarzyszy i także tutaj pojawiły się okrągłe stoły.

Kiedy upadnie mur? Wałęsa z kanclerzem Helmutem Kohlem 9 listopada 1989 – w dniu upadku Muru Berlińskiego

Kiedy upadnie mur? Wałęsa z kanclerzem Helmutem Kohlem 9 listopada 1989 – w dniu upadku Muru Berlińskiego

Foto: picture-alliance / dpa

9 listopada kanclerz Helmut Kohl udał się z Bonn do Warszawy, by obiecać nowemu premierowi Mazowieckiemu pomoc w budowaniu młodej demokracji.

Kohl i jego Minister Spraw Zagranicznych Hans-Dietrich Genscher spotkali się wówczas także z Wałęsą, który przedstawił im śmiałą przepowiednię: "Wkrótce upadnie mur berliński, wkrótce rozpadnie się Związek Radziecki. Czy jako największa potęga w Europie jesteście na to przygotowani?". Jak napisał Wałęsa w swoich wspomnieniach, Kohl odpowiedział na to: "Drogi panie Wałęsa, do tego czasu na naszych grobach wyrosną wysokie drzewa". Tego samego wieczoru Kohl musiał przerwać swoją wizytę w Polsce. Mur runął.

Historia świata zna zaskakujące zwroty akcji. Także Wałęsa miał doświadczyć tego na własnej skórze.

W 1990 r. został pierwszym prezydentem Polski wybranym w wolnych wyborach z prawie 75 procentowym poparciem, stając się narodowym bohaterem. Pięć lat później przegrał ubiegając się o kolejną kadencję. Nawet jego zwolennicy twierdzą, że przerosła go ta funkcja. Wypowiadał się jak elektryk, a nie mąż stanu. Stał się nawet obiektem kpin. W 2000 roku wystartował ponownie. Otrzymał zaledwie 1 procent głosów.

Grudzień 1990: Zaprzysiężenie na pierwszego w wolnych wyborach wybranego prezydenta w Polsce

Grudzień 1990: Zaprzysiężenie na pierwszego (po 1945) demokratycznie wybranego prezydenta Polski

Foto: picture alliance / PAP

Nie ma już dla niego miejsca we współczesnej polskiej polityce. Dla lewicy skostniały katolik o staroświeckich poglądach jest reliktem starych czasów. Prawicowi nacjonaliści nie lubią go jeszcze bardziej, ponieważ nie popiera ich antyunijnego kursu i nie lubi antyniemieckich haseł. W 2006 roku zrezygnował nawet z członkostwa w Solidarności, ponieważ odrzucił jej współpracę z prawicowo-nacjonalistyczną partią rządzącą PiS.

Dwóch Polaków, którzy napisali historię świata: Wałęsa przyjmuje Komunie od papieża Jana Pawła II (1987 na mszy w Gdańsku)

Dwóch Polaków, którzy tworzyli historię świata: Wałęsa przyjmuje komunię z rąk papieża Jana Pawła II (1987 podczas mszy w Gdańsku)

Foto: picture alliance / AP

Mimo tak wielkich historycznych zasług będzie dziś obchodził swoje okrągłe urodziny przypuszczalnie dość skromnie. U jego boku będzie żona Danuta (74 lata) i ośmioro dzieci. Ale będzie uroczysta msza. Niczego więcej nie chce.

Dopiero gdy umrze - miejmy nadzieję, że w odległej przyszłości - w Krakowie zabrzmi słynny dzwon Zygmunta, który bije tylko przy okazji najważniejszych wydarzeń państwowych. Trochę więcej uznania za życia ze strony rodaków dobrze by jednak zrobiło temu elektrykowi, człowiekowi kompromisu.