Estonia

Mart Soidro | Urmas Sõõrumaa järjekordsed triibulised

Foto: TH

Pean lugu heast näitekunstist, kus saab nii nutta kui ka naerda. Kui Eesti Olümpiakomitee tagasivalitud president Urmas Sõõrumaa kutsus uude täitevkomiteesse terve hulga mõjukaid, kuid spordikaugeid poliitikuid põhjendusega, et neile võib ta iga kell helistada ja nende kabinetiuksed on suurannetaja saabudes alati lahti, hakkasin südamest naerma.

Miks? Meenusid viimased kohalikud valimised, kus pealinna valimisvõitlusse lisasid vürtsi Savisaare valimisliit ja Tegus Tallinn. Valimisliidu kampaaniakuluks deklareeriti 546 680 eurot, millest Urmas Sõõrumaa tasus 310 503 ja Jüri Mõis 70 000. Tulemus? Savisaar võttis isikumandaadi ja pääses volikokku, Sõõrumaale ja Mõisale jäi arvete maksmise rõõm. 

Keegi ei kahtle, et Sõõrumaa võis toona isakesele iga kell helistada, küllap oli ka Hundisilma talu värav ootusärevalt irvakil, aga mida ei olnud, oli loodetud valimistulemus. Kaks vahvat husaari lootsid kuulsa ruuna seljas hea tulemuse teha, aga paraku jõudis finišisse vaid nimekas ratsu.

EOK-i presidendi valimistel läks Sõõrumaal paremini. Kuidas võinuks siis teisiti minna? Intervjuus Priit Pulleritsule (Postimees, 13.06.2020) teatas Savisaare pikaaegne toetaja, et tema võitu võinuks väärata vaid „Looja ja kapo”. Samuti osutusid valituks kõik Sõõruma poolt esitatud täitevkomitee kandidaadid. Selle vahega, et kõige rohkem hääli kogusid spordiga sina-peal olevad Allar Levandi (109) ja Kristjan Port (108), kõige vähem aga spordikauged Jaanus Karilaid (85) ja Helle-Moonika Helme (76 häält). 

Kuid see polegi oluline, peaasi, et täitevkomitee oleks mehitatud kõigi riigikogus esindatud erakondade liikmetega. Nemad jagavad ju maksumaksja raha. Paraku jäi Sõõrumaal kahe silma vahele meie kaitsevägi, kelle esindajat ei olnud isegi kandidaatide hulgas. Küllap tundus see suurärimehele nii iseenesestmõistetav, et mundris mehed, kel raha jalaga segada, tema lennukaid plaane vastuvaidlematult täidavad.

Möödus kaks päeva ja Eesti Päevaleht teavitas lugejaid kohutavast uudisest: kaitseväe spordirühm likvideeritakse! Selle kõrval pilt meie kõige kuulsamast üleajateenijast ja fotoallkiri: „2013. aastal asetati maadleja Heiki Nabi vormile pärast teist MM-kulda kaprali pagunid. Nüüd rebitakse need maha.” Loo autor Jaan Martinson ei hoidnud juhtunu kirjeldamisel kokku ei värve ega lugejate närve. „Võib arvata, et järgmisel NATO kaitseministrite kohtumisel tutvustab minister Luik kolleegidele uhkusega, kuidas Eesti kaitsevägi löödi tippspordist puhtaks ja enam tiluliluga ei tegele.” „Tilulilu” all pidas Martinson ilmselt silmas 15-liikmelist kaitseväe spordirühma, kuhu kuuluvad kolm sõudjat ja laskesuusatajat ning kaks maadlejat, laskjat ja orienteerujat. Lisaks veel kergejõustiku, triatloni ja sõjaväelise viievõistluse viljeleja. 

Meenutan vahelepõikena lugu, mida rääkis mulle meie üks tituleeritumaid korvpallureid Jaak Lipso, kes mängis aastatel 1963-1969 Nõukogude armee keskspordiklubi (CSKA) meeskonnas ja mida juhendas legendaarne treener Aleksandr Gomelski. 1967. aastal sai N Liidu kaitseministriks Andrei Gretško ja vana rebane Gomelski tahtis Lipso abiga uue ülemusega tutvust sobitada. Marssal mängis parasjagu tennist, kui Lipso ja Gomelski halli sisenesid.

Gretško: „Oo, Lipso, kurat! Jäite spartakiaadil kolmandaks ja sa julged minu juurde tulla! No, räägi, mis sul vaja on?

Football news:

This is the best Milan in years: superkambekom with Juve (3 goals in 5 minutes!) saved the intrigue in Serie A
Zlatan Ibrahimovic: I am the President, player and coach! If I had been in Milan since the start of the season, we would have taken the scudetto
Sarri on the defeat by Milan: we played first-class football for 60 minutes. Then-turbidity
Pioli on the victory over Juve: Milan became a team. We can play even better
Pioli beat Juventus for the first time as a coach
Vardy has scored 10 goals for Arsenal in Premier League matches. Only Rooney has more
Ronaldo scores or gives an assist in 17 consecutive Serie A matches, where he scored 25 (21+4) points