Estonia
This article was added by the user . TheWorldNews is not responsible for the content of the platform.

Nobeli keemiaauhinna pälvisid kolm click-keemia arendajat

Nobeli keemiapreemia läks jagamisele kolme teadlase vahel. Nendeks on Carolyn R. Bertozzi Stanfordi ülikoolist, Morten Meldal Kopenhaageni ülikoolist ja K. Barry Sharpless Scrippsi instituudist. Neid tunnustati „click-keemia ja bio-ortogonaalse keemia arendamise eest“.

„2022. aasta keemiapreemia eesmärk on raskete protsesside lihtsustamine. Click-keemia ja bioortogonaalsed reaktsioonid on viinud keemia funktsionalismi ajastusse,“ teatas Nobeli komitee. Click-keemiat kasutatakse ravimite väljatöötamisel, DNA kaardistamiseks ja vajadustele sobivate materjalide loomiseks. Bioortogonaalsete reaktsioonide abil on teadlased arendanud näiteks vähiravimeid.

„Carolyn Bertozzi on viinud click-keemia uude dimensiooni ja hakanud seda kasutama elusorganismides. Tema bioortogonaalsed reaktsioonid toimuvad raku normaalset keemiat häirimata. Barry Sharpless ja Morten Meldal on pannud aluse keemia funktisonaalsele vormile – click-keemiale –, mille abil saab kiirelt ja tõhusalt liita molekulaarseid ehitusplokke,“ selgitas Nobeli komitee otsust.

Nobeli keemiaauhind on üks viiest n-ö algupärasest Nobelist, mis jagati esimest korda välja 1901. aastal. Esimese teadlasena viis tolle preemia koju hollandlane Jacobus Henricus van 't Hoff, keda tunnustati töö eest keemilise dünaamika ja osmootse rõhu vallas. Mullu jagasid auhinda asümmeetrilise organokatalüüsi arendajad: sakslane Benjamin List ja šotlane David MacMillan.

Kolm Nobeli preemiat on jagatud, kolm veel ees. Neljapäeval kuulutatakse välja Nobeli kirjanduspreemia, reedel rahupreemia ja tuleval esmaspäeval majanduspreemia võitja(d).