Estonia

VÄÄRT AMET?! Uus-Meremaa linn maksab ametlikule võlurile 9000 eurot aastas

Võlurile meeldib Christchurchi peaväljakul kõnesid pidada. Kõrge ea tõttu teeb ta seda nüüd varasemast vähem.Foto: Vida Press

Uus-Meremaal Christchurchis päise päeva ajal musta rüü, saua ja teravatipulise mütsiga ringi kõndiv mees pole sugugi tavatu vaatepilt. See on linna ametlik võlur, kellele makstakse töö eest ligi 9000 eurot aastas.

Ühendkuningriikides 1932. aastal sündinud Ian Brackenbury Channell saabus Uus-Meremaale 1970ndatel. Ta sai seal tuntuks Võlurina ja aastate jooksul sai temast Christchurchi linnas, kus toimusid mullu kohutavad mošeetulistamised,  tähtis kuju. CNN kirjutab, et ameti tõsidust näitab ka see, et mehe juhiluba oli kirjutatud Võluri nimele, ehkki Channell pole oma nime ametlikult muutnud. 

Ülikoolis sotsioloogia- ja psühholoogiakraadi teeninud Channelli sõnul pole tema töökirjelduses kirjas, et ta peab loitse lausuma või olema kuidagi sarnane näiteks J. R. R. Tolkieni raamatutes seikleva Gandalfiga. Channelli arvates on tema roll ühiskonnas olla provokaator, kes toob maailma rohkem rõõmu, ent kritiseerib samal ajal süsteemi. Sõumehena ei häiri teda ka olukorrad, kus ta end narriks teeb.

Linnarahvas teab Võlurit hästi. Enamjaolt ollakse tema suhtes positiivselt meelestatud.Foto: Wikimedia Commons

Võluri sõnul on paljud inimesed tema vastu. Näiteks ei meeldinud Sydney akadeemikutele, mida ta korraldab. „Rõõmurevolutsiooni“ nime kandnud liikumise tõttu lasti ta ülikoolist sotsioloogialektori kohalt lahti. Kui ta ametlikult võluriks hakkas, kaotas ta paljud sõbrad ning ka abikaasa. Võluriamet sai aga hoo sisse, kui Channell Christchurchi kolis. Mees kogus linna keskplatsil redeli otsas kõneledes populaarsust. Ehkki algselt ei tahtnud linnavõimud teda tõsiselt võtta, otsustas Võlur oma tegevust jätkata, mistõttu sai ta kohalike seas aina tuntumaks. Inimesed palusid temalt mitmete väikeste probleemide lahendamiseks abi – näiteks sooritas ta põua ajal vihmatantsu.

1998. aastal otsustas Christchurchi linnavolikogu pakkuda mehele ametlikku töölepingut. Ta peab lepingu kohaselt „pakkuma võlurite toiminguid ja võlukunstialaseid teenuseid osana Christchurchi linna jaoks tehtavaks edendustööks“. Võlurile makstakse aastas palka 16 000 Uus-Meremaa dollarit, ehk ligi 9000 eurot. Maksud tema töötasu pealt maha ei lähe. Majanduslikult aitab meest siiski tolle aastakümneid tagasi Christchurchis kohatud elukaaslane. 2009. aastal teenis Channell Kuninganna teenistusmedali, mis on Uus-Meremaa üks kõrgemaid autasusid.

Võlur koos oma õpipoisi Ari Freemaniga (paremal) pole Christchurchi tänavapildis haruldane vaatepilt.Foto: Wikimedia Commons

Nüüd viibib 87aastane Võlur avalikus ruumis vähem kui aastate eest. Kuna ta pole ka enam kõige nooremas eas, on Channelli soov koolitada välja mantlipärija. Võluri terava pilgu alla on jäänud 39aastane kitarriõpetaja Ari Freeman, kes on juba kuus aastat Võluri õpipoiss olnud. Freeman läks Võluri juurde pea olematute ootustega, ent kinnitab nüüd, et on õpipoisieluga väga rahul ja pole pidanud ebatavalist ametit arvestades peaaegu üldse midagi negatiivset tundma. Siiski ta teab, et ilma kogukonna panuseta poleks võluriametit olemas. „Kui inimesed tahavad, et oleksin võlur, siis seda ma ka olen,“ kinnitas Freeman. 

Football news:

Safonov, Chalov and Magkeev were called up to the Russian U21 team for the matches against Estonia and Latvia
Khabib was ranked seventh in the ranking of the best-selling athletes of 2020. First place for Messi, second — for Ronaldo
Dzeko to the Juventus referee: it's always the same with them
Rhodri about 2:5 with Leicester: they were lucky. Football was unfair to Manchester City
Koeman changed the Barca scheme: it seems that the attacking stars and Frankie De Jong have become more comfortable (but we will not overestimate the result)
Stefano Pioli: I Am happy with Tonali and Braim's performance. They can help Milan a lot
Manchester City bought Ruben Dias for 68 million euros and sold Otamendi to Benfica for 15 million