Estonia

VIDEOINTERVJUU | Eestlasest ellujäänu: Rootsi politsei muutis mu antud tunnistusi

Rootsi dokumentaalsarjas "Estonia - leid, mis muudab kõike" avastavad sukeldujad Estonia vrakist hiiglasliku augu. Jahmatav leid on keerutanud oletusi, et laeva uputas kokkupõrge alust väljaspoolt tabanud objektiga, mis võis olla Rootsi allveelaev.

Seda oletust peab loogiliseks ka eestlasest ellujäänu Carl Eric Laantee Reintamm, kes nägi meres midagi uppuvast Estoniast mööda liikumas.

Millega oli tegu?

Alguses kuulis ta imelikke hääli, nagu oleks laev läbi jää sõitnud. See ei saanud septembrikuus aga võimalik olla. Laantee Reintamm meenutas, et järgnesid imelikud mootorihääled, mis meenutasid pidurdamist. Mustavale merele vaadates silmas ta valget kogu laevast mööda liikumas ja arvas, et ehk võis see olla asi, mis kummalisi hääli tekitas. "Vaatasin, et see oli imelik, et liigub minema ja lained lainetavad sealt üle. Lained olid vaiksed, kuigi muidu oli tuuline, hirmus ja külm. See liikus mööda laeva külge ettepoole ära, ei vajunud," meenutas ta.

Mõni päev hiljem luges ta pääsenuna Stockholmis uudistest, et õnnetuse põhjustas lahti tulnud visiir. "Seda teatati väga kiiresti, kuigi ei olnud mingit komisjoni tööd toimunud. Mul ei olnud põhjust seda mitte uskuda," nentis Laantee Reintamm.

Rootsi dokumentaalis näidatud avastuse valguses peab ta tõenäoliseks, et meres silmatud valge kogu võis olla allveelaev. Laantee Reintamm meenutas, et kui temaga rääkisid Estonia ehitanud Meyer Werfti laevatehase peauurija ja abiks olnud advokaat, siis küsisid nad talt otse, kas ta nägi vees allveelaeva. Laantee Reintamm seda neile kinnitada ei saand, aga jäi mõtlema juba siis, et see tundub loogiline.

"Ma jäin lootma, kuna nad ütlesid mulle, et ka keegi teine üleelanutest oli väitnud, et nägi allveelaeva. Ma ei saa teile kinnitada, et ma allveelaeva nägin, aga ma olen uskunud, et neil oli tõenäoliselt õigus. Siis läks asi loogiliseks - miks oli vaja vrakk kinni katta betooniga, mida kunagi pole toimunud, miks ei lasta inimesi sinna ligi, kõikidel kõik keelatud," rääkis ta.

Sellest oletusest on täna dokumentaalis nähtu põhjal rääkinud ka endine riigiprokurör ja valitsuse Estonia huku uurimiskomisjoni juhtinud Margus Kurm. Ta arvab, et kuna Estonia põrkas kokku Rootsi allveelaevaga, siis on Rootsi võimud laevahuku põhjuste kohta valetanud. "Härra Kurmil tundub, et oli õigus," ütles Laantee Reintamm.

Football news:

Barca fans believed in the early departure of Bartomeu (due to disputes over the date of the referendum). In vain: there were no thoughts of retirement, the trophies are somewhere near
Josep Bartomeu: I had no intention of resigning. Barca will have trophies this season
Zinedine Zidane: Hazard is ready. We are happy, this is good news
Zidane on ISCO's words: it's ambition. Everyone wants to play
Bartomeu about VAR: In the match against Real Madrid, a non-existent penalty was awarded. We need fair football
Ian Wright: it's a Pity Ozil isn't playing, but Arteta's tenacity is admired
Josep Bartomeu: it was Important to start a new era for Barca with Messi. The Interests of the club are above all