logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo
star Bookmark: Tag Tag Tag Tag Tag
Finland

Tero Pitkämäki ja Antti Ruuskanen saivat ison apurahan

Opetus- ja kulttuuriministeriö on myöntänyt kaikkiaan 163:lle kesälajien urheilijalle apurahan. Yhteissumma on yli 1,3 miljoonaa euroa.

Suurimmat 20 000 euron apurahat saivat esimerkiksi ampumaurheilija Satu Mäkelä-Nummela, nyrkkeilijät Elina Gustafsson ja Mira Potkonen, painijat Ville Heino ja Petra Olli sekä parayleisurheilija Leo-Pekka Tähti.


Mainos (Teksti jatkuu alla)


Myös keihäänheittäjät Tero Pitkämäki ja Antti Ruuskanen saivat ison apurahan.

”Tokion olympialaiset ja paralympialaiset ovat jo puolentoista vuoden kuluttua. Tämä vuosi on tulevien kisojen osalta valtaosassa lajeista ehkä se kaikista tärkein, sillä useimmissa lajeissa karsitaan olympialaisiin pääsevät urheilijat ja maapaikat”, urheiluasioista vastaava ministeri Sampo Terho (sin.) kertoi tiedotteessa.


Mainos (Teksti jatkuu alla)


”Kilpailu kisapaikoista on äärimmäisen kova, ja siksi meidän potentiaalisimmille urheilijoillemme on annettava täysi työrauha”, Terho jatkoi.

Suuren 20 000 euron apurahan sai kaikkiaan 17 urheilijaa, 10 000 euron apurahan 40 urheilijaa ja 6 000 euron apurahan 106 urheilijaa.

Opetus- ja kulttuuriministeriön kesälajien urheilijoille myöntämät verovapaat urheilija-apurahat:

20 000 euroa:

Ampumaurheilu: Satu Mäkelä-Nummela.


Mainos (Teksti jatkuu alla)


Karate: Titta Keinänen.

Nyrkkeily: Elina Gustafsson, Mira Potkonen.

Paini: Ville Heino, Petra Olli.


Mainos (Teksti jatkuu alla)


Purjehdus: Monika Mikkola, Tuula Tenkanen.

Pyöräily: Lotta Lepistö.


Mainos (Teksti jatkuu alla)


Triathlon: Liisa Lilja.

Uinti: Ari-Pekka Liukkonen.

Yleisurheilu: Marjaana Heikkinen, Amanda Kotaja, Toni Piispanen, Tero Pitkämäki, Antti Ruuskanen, Leo-Pekka Tähti.

10 000 euroa:

Ampumaurheilu: Juho Kurki, Marika Salmi, Vesa Törnroos, Mopsi Veromaa.

Beach volley: Niina Ahtiainen, Taru Lahti-Liukkonen, Riikka Lehtonen, Anniina Parkkinen.

Jousiammunta: Jean-Pierre Antonius, Jere Forsberg.

Miekkailu: Niko Vuorinen.

Paini: Elias Kuosmanen, Arvi Savolainen.

Painonnosto: Meri Ilmarinen, Anni Vuohijoki.

Purjehdus: Tapio Nirkko, Tuuli Petäjä-Siren, Kaarle Tapper.

Pyöräily: Harri Sopanen.

Ratsastus: Katja Karjalainen, Jaana Kivimäki.

Suunnistus: Venla Harju, Merja Rantanen, Marika Teini.

Taekwondo: Suvi Mikkonen.

Triathlon: Kaisa Sali.

Uinti: Mimosa Jallow, Jenna Laukkanen, Leo Lähteenmäki, Matti Mattsson.

Yleisurheilu: Oliver Helander, Simo Lipsanen, Henry Manni, Wilma Murto, Kristiina Mäkelä, Nooralotta Neziri, Aleksi Ojala, Aku (Veli-Matti) Partanen, Topi Raitanen, David Söderberg.

6 000 euroa:

Ampumaurheilu: Cristian Friman, Emmi Hyrkäs, Eetu Kallioinen, Vili Kopra, Oskari Kössi, Jarkko Mylly.

Autourheilu: William Alatalo, Juho Valtanen.

Golf: Oliver Lindell.

Jalkapallo: Olga Ahtinen, Kaisa Collin, Jenny-Julia Danielsson, Sanni Franssi, Nora Heroum, Juliette Kemppi, Emmaliina Tulkki, Ria Öling.

Jousiammunta: Antti Vikström.

Judo: Katri Kakko, Emilia Kanerva, Samuli Viitanen.

Karate: Emma Aronen.

Keilailu: Niko Oksanen.

Koripallo: Andre Gustavson, Annika Holopainen, Mikael Jantunen, Awak Kuier, Lotta-Maj Lahtinen, Ville Tahvanainen, Elias Valtonen, Anniina Äijänen.

Lentopallo: Niklas Breilin, Ilja Ivanov, Joonas Jokela, Samuli Kaislasalo, Suvi Kokkonen, Antti Ronkainen, Tiiamari Sievänen, Niko Suihkonen.

Maalipallo (VAU): Miika Honkanen, Erkki Miinala, Ville Montonen.

Melonta: Jeremy Hakala, Netta Malinen, Miika Nykänen, Pauliina Polet, Niklas Vettanen.

5-ottelu: Laura Salminen.

Nyrkkeily: Krenar Aliu, Arslan Khataev.

Paini: Jere Heino, Matias Lipasti, Toni Metsomäki, Konsta Mäenpää, Mikko Peltokangas.

Purjehdus: Sinem Kurtbay, Oskari Muhonen, Noora Ruskola, Mikaela Wulff.

Pöytätennis: Esa Miettinen, Benedek Olah.

Pyöräily: Jaakko Hänninen, Teppo Polvi.

Salibandy: Nico Salo, Krister Savonen.

Soutu: Robert Ven, Eeva Karppinen.

Sulkapallo: Kalle Koljonen.

Suunnistus: Anna Haataja, Aleksi Niemi, Anna Närhi, Olli Ojanaho, Maija Sianoja.

Tennis: Emil Ruusuvuori, Otto Virtanen.

Triathlon: Jussi Lotvonen.

Uinti: Ida Hulkko, Antti Latikka, Jessika Markkanen.

Voimistelu: Rebecca Gergalo, Oskar Kirmes, Elisa Liinavuori, Sani Mäkelä, Milja Närevaara, Ada Oikari, Inka Ora, Emma Rantala, Heikki Saarenketo, Juulia Vainio, Amanda Virkkunen.

Yleisurheilu: Saga Andersson, Tommi Holttinen, Anne-Mari Hyryläinen, Aleksi Jaakkola, Ella Junnila, Jenni Kangas, Toni Keränen, Jessica Kähärä, Viivi Lehikoinen, Helena Leveelahti, Henri Liipola, Petteri Peitso, Samuel Purola, Elmo Savola, Krista Tervo, Alisa Vainio.


Themes
ICO