Greece

Προκριματικά Euro 2020, Φαν'τ Σιπ: Χτίζουμε κάτι καινούριο

Ο ομοσπονδιακός τεχνικός, Τζον Φαν'τ Σιπ, τόνισε πως η Ελλάδα χτίζει κάτι καινούριο και ότι έμεινε ικανοποιημένος από την εμφάνιση της Εθνικής

Αναλυτικά όσα είπε ο τεχνικός της Εθνικής στην κάμερα του «Open»:

«Πήγαμε πολύ καλά και δεδομένης της ποιότητας της Ιταλίας. Στο δεύτερο ημίχρονο μας πίεσαν κι αναγκαστήκαμε να μείνουμε στο δικό μας μισό. Θα μπορούσε το αποτέλεσμα να είναι διαφορετικό με τις ευκαιρίες του Λημνιού, του Κουλούρη και του Μπακασέτα. Είχαμε ευκαιρίες, ακολουθήσαμε το πλάνο που είχαμε στην προπόνηση, αλλά δεν πρέπει να ξεχνάμε πως παίζαμε με μια ποιοτική ομάδα όπως η Ιταλία».

Για τις αλλαγές: «Είμαστε εν μέσω μιας διαδικασίας, χτίζουμε κάτι καινούριο. Τα σημάδια είναι θετικά, θέλω να δώσω συγχαρητήρια στους ποδοσφαιριστές μου, είναι δύσκολη διαδικασία. Συνεχίζουμε».

Ο Δημήτρης Λημνιός εμφανίστηκε ικανοποιημένος απ' την προσπάθεια της Εθνικής κόντρα στην Ιταλία, τονίζοντας πως στόχος είναι η καλύτερη απόδοση με τη Βοσνία, καθώς και να φέρει ξανά η ομάδα στο πλευρό της τους Έλληνες

4921644__1_

H ανανεωμένη Εθνική μας ομάδα εμφανίστηκε πολύ βελτιωμένη σε όλους τους τομείς στο «Ολίμπικο» και πάλεψε κόντρα στην Ιταλία αλλά δεν τα κατάφερε αφού οι κυνικοί Ιταλοί εκμεταλλεύτηκαν τα ελάχιστα λάθη της ελληνικής άμυνας και υπερίσχυσαν με 2-0 σφραγίζοντας την παρουσία τους στα τελική φάση του Euro 2020 -  Δείτε το βίντεο με τα γκολ και τις καλύτερες φάσεις του αγώνα

dania

Με γκολ του Γιουσούφ Πόουλσεν, έξι λεπτά πριν το φινάλε, η Δανία επικράτησε της Ελβετίας 1-0 και βρίσκεται στην πρώτη θέση του 4ου ομίλου μαζί με την Ιρλανδία

HANDBALL

Με τρομερή ανατροπή επί της ρουμανικής Τιμισοάρα προκρίθηκε στον τρίτο γύρο του EHF Cup χάντμπολ ανδρών ο Ολυμπιακός