Hungary

A kétszeres világbajnok is elesett, Cristiano Ronaldóék már a 16 között

Portugália jól kezdte a világbajnokságot, hiszen a remek végjátékot hozó Ghána elleni mérkőzést 3–2-re megnyerték Cristiano Ronaldóék, miközben Uruguay az afrikai csapattól 3–2-re kikapó Dél-Koreával ikszelt a nyitányon.

Az ötszörös aranylabdás klasszis lett az első futballista, aki öt mundialon is be tudott találni, a 2016-os Európa-bajnok pedig azzal készülhetett a kétszeres vb-aranyérmes elleni ütközetre, hogy egy újabb siker nyolcaddöntős szereplést garantál a számukra.

Ahogyan az a stadionba menet látványa után várható volt, óriási európai fölényt tapasztalhattunk a lelátón, egy kis sarok pompázott csak égszínkékben, a 89 ezres stadion nagyja bordóban és zöldben tombolt – vagy fütyült.

A Diogo Costa – Joao Cancelo, Rúben Dias, Pepe, Nuno Mendes – Rúben Neves – William Carvalho, Bernardo Silva, Bruno Fernandes – Joao Félix, Cristiano Ronaldo kezdővel felálló portugálok kezdtek aktívabban, a Manchester Uniteddel szerződést bontó támadó előkészítőként jeleskedett, se sem William Carvalho, sem Bruno Fernandes nem tudott veszélyesen lőni ezt követően.

Uruguay José María Giménez fejesével felelt, de ezt követően újra erősorrendünk nyolcadik helyezettje lett aktívabb: más kérdés, hogy Joao Félix lövése és Cristiano Ronaldo szabadrúgása is a blokkon halt el, illetve többször is rosszul vették át a támadók – ha pedig véletlenül kaput találtak, akkor más les volt.

A 32. percben kellett feljegyeznünk az első igazán nagy helyzetet, Rodrigo Bentancur szlalomozott át a védőkön, ziccerébe viszont belevetődött Diogo Costa.

A játékrész hajrájában Cristiano Ronaldo félig estében is majdnem óriási helyzetbe került, majd egy kényszerű cserét láthattunk még, Nuno Mendes helyére Raphaël Guerreiro állt be.

A folytatásban veszélyesebbé váltak a portugálok, és az 52. percben már a stadion egy része gólt is ünnepelt, pechjükre Joao Félix oldalról rezgette meg a hálót.

Egy kis pályamegszállást is láthattunk az egyik tiltakozó szurkoló húzta meg a váratlant, majd Bruno Fernandes beadása után vezetést szereztek a piros-zöldek, Cristiano Ronaldo nem érte el fejjel a labdát, de ez is elég volt ahhoz, hogy megzavarja a kapust (1–0).

Reagált Uruguay, előbb Edinson Cavani, majd az első félidő leggyorsabb sprintjét bemutató Darwin Núnez került helyzetbe, de előbb mellé szállt a labda, majd Diogo Costa hárított.

Cserékkel próbálta meg felrázni együttesét Diego Alonso, és maradt is támadásban a dél-amerikai együttes, Mathias Oliveira fejesét blokkolták a portuálok, a beálló Facundo Pellistri pedig kicselezte magát a pályáról.

Az utolsó negyedórában nagyon közel volt az egyenlítés, de a szintén friss erő Maximiliano Gómez lövése a kapufán csattant, majd az ugyancsak csere luis suárez lőtt az oldalhálóba közvetlen közelről, mielőtt egy harmadik beálló, Giorgian de Arrascaeta ziccerét védte a kapus.

Ahogyan pedig ilyenkor lenni szokott, a portugálok köszönték szépen, és eldöntötték a meccset: videózás után az iráni játékvezető megadta a kezezés miatti büntetőt, Bruno Fernandes a jobb alsóba lőtt (2–0).

Sőt, a végén még a mesterhármas is összejöhetett volna neki, de éles szögből leadott lövését hárította Sergio Rochet, majd a kapufát is eltalálta távolról, így maradt a közte kettő.

Ezzel a sikerrel eldőlt, hogy a 2016-os Európa-bajnok bejutott a nyolcaddöntőbe, és igencsak jó esélye van az első hely megkaparintására is.

LABDARÚGÓ-VILÁGBAJNOKSÁG
H CSOPORT, 2. FORDULÓ
Portugália–Uruguay 2–0 (Bruno Fernandes 54., 93. – a másodikat 11-esből)
A csoport másik meccsén
Dél-Korea–Ghána 2–3 (Cso Ku Szung 58., 61., ill. Salisu 24., Kudus 34., 68.)
Az állás:  1. Portugália 6 pont (5–2), 2. Ghána 3 (5–5), 3. Dél-Korea 1 (2–3), 4. Uruguay 1 (0–2)

Ne maradjon le semmiről, böngéssze az Index világbajnoki mellékletét! Ide kattintva elérheti összes cikkünket, a menetrendet, a csoportállásokat, a kereteket, a helyszíneket és még sok minden mást.

(Borítókép:  Markus Gilliar - GES Sportfoto / Getty Images)