Hungary

Giroud-rekord, Mbappé-dupla: Franciaország a negyeddöntőben

Lengyelország a C-csoport második helyéről, az Argentína elleni vereséget követően érkezett a franciák elleni nyolcaddöntőre. A címvédő csoportelsőként, de a Tunézia elleni váratlan kudarc után lépett pályára az al-Tumama Stadionban.

Az első komolynak tűnő lehetőségre a 3. percig kellett várni, Antoine Griezmann szöglete után Räphael Varane öt-hat méterről érkező fejese nem talált kaput. Az egyértelműen jobban kezdő franciáknál Kylian Mbappé többször is képes volt párharcot nyerni, amiből ígéretes helyzetek alakultak ki. A 12. percben Tchouameni lőtt körülbelül 25 méterről, de Szczesny a helyén volt, vetődés után oldalra ütötte a labdát.

A 17. a franciák a lengyel térfélen szereztek labdát, Dembelé megindulása gyenge lövéssel zárult. A 21. percben már a kontrázó lengyel támadóké volt a főszerep, de Lewandowski huszonkét méterről érkező lökete elzúgott a kapu mellett. Ezekben a percekben a meccs elején látottakhoz képest sokkal kiegyenlítettebbé vált a játék.

A félidő derekán némi lengyel közreműködéssel indíthattak kontrát a franciák, de a gólra még várni kellett: Dembélé adta laposan középre a labdát, Giroud becsúszva még időben érkezett, de a kaput nem sikerült eltalálni. A 32. percben Tchouameni a Frankowskival vívott küzdelmében összegyűjtött egy sárgát, Lewandodwski végezte el 25 méterről a szabadrúgást, lövését a sorfal blokkolta. A 36. percben Mbappé sokadszorra verte meg egy az egyben Matty Casht, éles szögből vette célba a lengyel kaput, de Szczesny az oldalhálóba tessékelte a labdát.

A 38. percben majdnem megszerezték a vezetést a lengyelek, először Zielinski lőtt kilenc méterről, amit Lloris védett, utána két lövést is a francia védelem blokkolt, egyszer ráadásul a gólvonalon. Ehelyett viszont a címvédő vonult előnnyel a szünetre: az első félidő végéhez közeledve Mbappé adott remek passzt a leshatárról kilépő Olivier Giroud-nak, aki a 16-oson belülről ballal a bal alsóba lőtt. Giroud ezzel a francia válogatott legeredményesebb játékosa lett, 52. gólját szerezve megelőzte az örökranglistán Thierry Henryt. A ráadásban még próbálkoztak a lengyelek egy lövéssel, később Lloris ejtette ki a labdát, de egyik sem jelentett túl nagy veszélyt a francia kapura (1–0).

1-0-s francia vezetésnél kezdődött a második játékrész. Az 56. percben Mbappé húzott befelé a 16-os előterében, lövése az egyik lengyel védőn váltott irányt, majd pattogott a kapu mellé. A 65. percben Koundé adott középre, Giroud perdítése az oldalhálóig jutott.

A 71. percben Glik fejese veszélytelennek bizonyult, a 74. percben újra a francia kapu előtt zajlott a játék, aztán a felszabadítás egészen Grioudig jutott, kitette a szélre Dembélének, aki Mbappét választotta, a 15 méterről érkező lövés a franciák második gólját jelentette. Ez volt Mbappé negyedik találata a tornán (2–0). A gól érezhetően kedvét szegte a lengyeleknek, akik innentől kezdve inkább azzal foglalkoztak, pörgessék az órát, s nagy pofon nélkül ússzák meg ezt a nyolcaddöntőt. A hosszabbításra fordulva úgy tűnt, ez a minimális cél sem jön össze a közép-európai csapatnak...

A ráadás első percében a csereember, Marcus Thuram passzolt Mbappéhoz, aki hasonló szögből és hasonló távolságból, mint az előző góljánál, újra a kapuba bombázott (3–0).

A meccsnek viszont nem volt vége, egy lengyel lehetőség a kapufán csattant, de egyébként is beintette a lest a partjelző. Végül az első félidő alapján azért megszolgált szépítés így is összejött: Lengyelország Upamecano kezezése után büntetőhöz jutott, Lloris ugyan védte Lewandowski első kísérletét, de a francia kapus elmozdult a gólvonalról, az ismétlésnél pedig nem hibázott a lengyel csatár (3–1).

Franciaország az Anglia–Szenegál párharc győztesével találkozik a negyeddöntőben.