Israel
This article was added by the user . TheWorldNews is not responsible for the content of the platform.

בעקבות סרטן האשכים של גיא הוכמן: כך תבדקו את עצמכם

"סרטן האשכים מתגלה אצל אחד ל-30 אלף גברים בני 15 עד 40. בישראל יש בין 120 ל-150 מקרים בשנה", אומר פרופ' ג'ק בניאל מבילינסון, המשמש כרופאו האישי של גיא הוכמן. איך מאבחנים את המחלה, איך לבצע בדיקה ראשונית בבית, ובכל כמה זמן?

"אני יוצא למלחמה של החיים". כתב היום (ב') הקומיקאי גיא הוכמן שחשף שהוא מתמודד עם סרטן האשכים, כמה רגעים לפני שנכנס לניתוח בבית החולים בילינסון בפתח תקווה לכריתת האשך. פרופ' ג'ק בניאל, מנהל המערך האורולוגי בבית החולים בילינסון בפתח תקווה, ממליץ לכל הגברים בני 15 עד 40 לבצע בדיקה עצמית של האשך, רצוי במקום חמים כמו בחדר האמבטיה כשהאשך רפוי. בהמשך הכתבה, הנחיות מפורטות לבדיקה העצמית. יש להדגיש כי בכל מקרה של חשש, יש לפנות לרופאי המשפחה או לאורולוג.

3 צפייה בגלריה

גיא הוכמן סרטן אשכים
גיא הוכמן סרטן אשכים

גיא הוכמן לפני הניתוח. "יכרתו לי את האיבר הכי רגיש לגבר"

(צילום: מתוך הפייסבוק)

הוכמן בן ה-34, שמטפל בחודשים האחרונים באמו שנדרסה בידי נהג קורקינט ונפצעה קשה, כתב טרם כניסתו לחדר הניתוח: "צרות באות בצרורות. ועוד איזה. אני אתחיל מהסוף. גילו לי סרטן. באשכים. כי אם כבר סרטן, אז שיהיה מצחיק. זה שוק, זה הופך ברגע את החיים, אבל אני חזק ויש לי אישה הריונית אהבת חיי שפשוט מצילה אותי, אמא שצריכה אותי, ילד שהוא הכל ובמה שאחזור אליה בקרוב עם חומרים מטורפים.

"אני נכנס עכשיו לניתוח בהרדמה מלאה בו יכרתו לי את האיבר הכי רגיש לגבר. במיוחד לכזה עם ביצים של בת יענה. וכמו שאני נוסע לצלם קומדיה במקומות מסוכנים בעולם, אני נכנס עכשיו ליעד המסוכן שנקרא סרטן בתקווה להביא משם הומור, תקווה, אמונה והכי חשוב - ניצחון. זו המציאות, זה המצב, לפחות זה לא האף. תאחלו לי בהצלחה, אני יוצא למלחמה של החיים, מבטיח לעדכן".

פרופ' ג'ק בניאל, מהו סרטן האשכים? מדובר במחלה שבה קיים גידול ברקמת האשך - האיבר האחראי לייצור הזרעונים. הוא מצוי מחוץ לגוף כדי להעניק תנאי טמפרטורה נאותים לזרעונים, שזקוקים לחום נמוך מעט מזה של הגוף. המחלה שכיחה אצל בני 15 עד 40, ומתגלה לרוב לאחר מישוש מקרי של גוש נוקשה באשך, שאינו כואב.

מהי שכיחות המחלה? המחלה מתגלה אצל אחד ל-30 אלף גברים בני 15 עד 40. בישראל יש בין 120 ל-150 מקרים בשנה.

האם ניתן לבצע בדיקה עצמית לאיתור מוקדם של סרטן האשכים? כן. אנחנו ממליצים לכל הגברים בני 15 עד 40 לבצע בדיקה עצמית של האשך. יש לבצע אותה באזור חמים, כמו חדר האמבטיה, כשהאשך רפוי. אם יש חשד לגוש, צריך לפנות לרופא המשפחה או לאורולוג כדי לבצע בדיקה נוספת, ובמקרה הצורך, לקבל הפניה לאולטרסאונד ולבדיקות דם.

3 צפייה בגלריה

אינפו אשכים 2
אינפו אשכים 2

מהם סיכויי הריפוי? כ-40-30% מהגברים מגיעים לאבחון כשהגידול ממוקם רק באשך, ואז המחלה ניתנת לריפוי כמעט אצל כולם. כשהגידול מגיע לבטן, לבלוטות הלימפה שליד הכליות, רוב החולים יטופלו בכימותרפיה לאחר כריתת האשך, ואז ירופאו כ-98-95% מהחולים. כשהמחלה מתפשטת מעל לסרעפת, לריאות או לבית החזה, שיעור ההחלמה מגיע לכ-90%.

איך מתבצע האבחון? לאחר בדיקה גופנית נשלח החולה לבדיקת אולטרסאונד של האשכים, ולבדיקות דם לסמני סרטן האשכים: אלפא פטו-פרוטאין, בטא HCG (אותה בדיקה להיריון, כשהסמן משתחרר גם במקרי סרטן האשכים) ורמת LDH. אם התשובות חיוביות, או שיש ספק, החולה מופנה גם לבדיקת CT בטן, אגן וחזה כדי לנסות לאתר גרורות באזור הכליות או בריאות.

פרופ' ג'ק בניאל: "אנחנו ממליצים לכל הגברים בני 15 עד 40 לבצע בדיקה עצמית של האשך. יש לבצע אותה באזור חמים, כמו חדר האמבטיה, כשהאשך רפוי. אם יש חשד לגוש, צריך לפנות לרופא המשפחה או לאורולוג"

האם נדרשת ביופסיה? נטילת דגימה מהאשך אסורה במקרה של סרטן האשכים, משום שדקירה של המקום עלולה לפזר את תאי הסרטן. במקרה שאובחן גוש באשך, ויש תשובה חיובית של הסמנים, מתבצעת כריתה של האשך הנגוע.

3 צפייה בגלריה

אינפו סרטן האשכים
אינפו סרטן האשכים

האם זה משפיע על הפוריות? גם אדם שיש לו אשך אחד בלבד, הוא פורה לגמרי ומתפקד כמו גבר בריא. מאחר שלעיתים יש בעיה רפואית באשך הנותר, החולה מופנה תמיד לתרומת זרע עצמית כמקדם בטיחות למקרה שהאשך הנותר אינו בריא.

פרופ' ג'ק בניאלפרופ' ג'ק בניאלצילום: Ziv.r

האם חולה סרטן האשכים שלא אובחן מסכן את בת הזוג או את העובר העתידי? לא.

איך מתבצע הטיפול? אם מתברר שיש גרורות אחרי כריתתו של האשך הנגוע, יועבר החולה למחלקה האונקולוגית לטיפול כימותרפי. בהמשך הוא יישלח אחת לחודשיים לבדיקות CT ולבדיקות דם לרמות סמנים. אם חלפו שנתיים והבדיקות תקינות, החולה נחשב לבריא.

האם אפשר להרכיב תותב במקום האשך שנכרת? לכל חולה מציעים תותב שממולא בתמיסת סליין בהתאם לגודלו של האשך הנותר. זאת, כדי שחיצונית הכול ייראה כשורה. החתך שמבצעים הוא במפשעה, והוא מתכסה בשיער, כך שמבחינה אסתטית אין בעיה. גברים מבוגרים יותר או נשואים פחות נוטים לבקש תותב.