Israel
This article was added by the user . TheWorldNews is not responsible for the content of the platform.

מזכ"ל האו"ם: "כל מתקפה על מתקן גרעיני היא התאבדות"

וואלה!
נושאים חמים
תחנת הכוח הגרעינית בזפוריז'יה, אוקראינה, אוגוסט 2022. רויטרס

היום ה-166 ללחימה

על פי הערכות, הכוחות הרוסיים משתמשים בתחנת הכוח הגרעינית הכבושה זפוריז'יה "במטרה לעורר את הפחד במערב מפני אסון גרעיני באוקראינה ולמנוע תמיכה צבאית נוספת". שתי ספינות נושאות תירס וסויה יצאו מנמלי ים אוקראיניים

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

 • שתי ספינות נושאות תירס וסויה יצאו מנמלי הים האוקראיניים בים השחור, על פי הודעה של טורקיה ושל אוקראינה. בסך הכל יצאו עשר ספינות מנמלי הים האלה מאז ההסכם בשבוע שעבר להסרת המצור הרוסי על יצוא דגן.

 • מזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרש קרא לתת גישה לפקחים בינלאומיים למתקן הגרעין בזפוריז'יה, לאחר שאוקראינה ורוסיה החליפו האשמות לגבי הפצצת תחנת הכוח הגרעינית הגדולה באירופה.

  "כל מתקפה על מתקן גרעיני היא התאבדות" אמר גוטרש במסיבת עיתונאים ביפן, יומיים לאחר שהשתתף בטקס אזכרה לציון 77 שנים להטלת פצצת האטום האמריקנית על הירושימה. גוטרש אמר כי הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (IAEA ) זקוקה לגישה למתקן.

  המכון למחקרי מלחמה (ISW) בוושינגטון העריך ב-3 באוגוסט כי הכוחות הרוסיים משתמשים בתחנת הכוח הכבושה "במטרה לעורר את הפחד במערב מפני אסון גרעיני באוקראינה כדי למנוע אספקת תמיכה צבאית נוספת למדינה". לדברי המכון, רוסיה "משתמשת במתקן כמגן גרעיני למניעת מתקפות אוקראיניות על כוחות וציוד רוסיים".

  במקביל, מחזקת רוסיה את כוחותיה בחזית הדרומית כהכנה למתקפת נגד אוקראינית ומאמנת את כוחותיה על הקרקע למתקפה, על פי המודיעין הבריטי. על פי מקור במודיעין הצבאי האוקראיני, הכוחות הרוסים שורפים את האדמות לאורך הגבול באזור חרסון הכבוש על מנת לעצור את הכוחות האוקראיניים. רוסיה גם מוסיפה יחידות נוספות לטובת המתקפה על מיקולייב, כמו גם אוספת מידע מודיעיני מהאוויר.

 • אנטולי צ'ובאייס שוחרר מבית החולים באיטליה

  אנטולי צ'ובאייס, צאר ההפרטה לשעבר ברוסיה שאחרי נפילת ברית המועצות, שוחרר מבית החולים באיטליה לאחר טיפול, כך דיווח "לה רפובליקה".

  שני מקורות שקרובים לצ'ובאייס בן ה-67, שליח מיוחד לשעבר של הקרמלין שהתפטר במחאה על המלחמה באוקראינה, אושפז במחלה לטיפול נמרץ בשל הפרעה נדירה במערכת החיסונית המכונה תסמונת גיליאן-ברה . על פי דיווחים בתקשורת, הוא הורעל.

  על פי "לה רפובליקה", צ'ובאייס הגיב היטב לטיפול ולכן "הרופאים בטוחים שמדובר בתסמונת". "הוא מרגיש טוב יותר", דווח בעיתון. בנוסף, דווח כי צ'ובאייס שוחרר אתמול מבית החולים מאטר אולביה בסרדיניה. על פי הדיווח, הוא התהלך ללא סיוע ועזב לפרנקפורט כדי לשהות במתקן החלמה.

 • ארבע אוניות נושאות דגן אוקראיני יצאו מנמלי ים אוקראיניים

  ארבע אוניות נושאות דגן אוקראיני יצאו מנמלי ים אוקראיניים כחלק מההסכם להסיר את המצור על היצוא הימי, אמרו גורמים רשמיים אוקראינים וטורקים. ארבע האוניות נושאות 170 אלף טונה תירס ודגנים אחרים, הודיעה רשות הנמלים האוקראינית.

  בשבת, ספינה בבעלות זרה הגיעה לאוקראינה לראשונה מאז תחילת המלחמה בפברואר כדי לאסוף דגן, אמר שר התשתיות האוקראיני אולקסנדר קוברקוב. "אנחנו מגדילים את היקף העבודה בהדרגה. אנחנו מתכננים להבטיח את היכולת של נמלי הים לשרת לפחות 100 אוניות בחודש בעתיד הקרוב", הוא אמר. המטרה, לדבריו, היא משלוחים של 3 מיליון טונה בחודש.

  חמש אוניות חדשות קיבלו אישור לעבור במסדרון הים השחור: ארבע אוניות שיצאו מצ'ורנומורסק ואודסה כשעליהן 161,084 טונה של מוצרי מזון, ואוניה אחת שצפויה להיכנס לנמל.

 • "סיכון אמיתי לאסון גרעיני"

  ראש הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (IAEA ) העלה חששות כבדים לגבי ההפצצות בתחנת הכוח הגרעינית באוקראינה, בזמן שרוסיה תקפה עשרות ערים אוקראיניות בקו החזית.

  הלחימה כעת בתחנת הכוח זפוריז'יה בדרום, שאותה כבשו הרוסים בתחילת המלחמה בפברואר, מעלה חששות מפני אסון נרחב יותר. "אני מודאג ביותר מההפצצות בתחנת הכוח הגרעינית הגדולה באירופה. יש סיכון אמיתי לאסון גרעיני", אמר רפאול גרוסי, ראש IAEA.

  חברת האנרגיה הגרעינית האוקראינית אנרגוטום האשימה את רוסיה בנזקי ההפצצות בעוד רוסיה מאשימה את הצבא האוקראיני בכך. ארצות הברית האשימה את רוסיה בשימוש בתחנת הכוח כ"מגן גרעיני". גרוסי דחק בצדדים לגלות "איפוק".

  ביום שישי פגעו מרגמות בקו מתח בתחנת הכוח ומפעיליה נאלצו לנתק את הריאקטור אף שלא זוהתה נזילה רדיואקטיבית.

  ובינתיים ממשיכה המלחמה במזרח ודרום אוקראינה. הצבא האוקראיני אמר אתמול כי הכוחות הרוסיים הפגיזו עשרות עיירות לאורך החזית ומנסים לתקוף בשישה אזורים שונים במחוז דונצק.

  דוח של המודיעין הצבאי הבריטי הראה כי הכוחות הרוסיים מתוגברים בדרום, בציפייה למתקפת נגד או כהכנה למתקפה חדשה וכי המלחמה עומדת להיכנס לשלב חדש. רוב הלחימה תתמקד כעת ב-350 ק"מ מזפוריז'יה לחרסון במקביל לנהר דנייפר.

 • על פי דוח של משרד ההגנה הבריטי ,הכוחות האוקראיניים ממקדים את מטרותיהם בגשרים, מאגרי נשק ומסילות רכבת באזור דרום המדינה, כולל באזור חרסון כדי לנתק את הגישה לחצי האי קרים שנכבש על ידי רוסיה.

  על פי משרד ההגנה הבריטי, המלחמה עומדת בפני "שלב חדש". "המלחמה של רוסיה באוקראינה עומדת בפני שלב חדש, כשהלחימה הקשה עוברת לחזית של 350 ק"מ בדרום מערב מזפוריז'יה לחרסון, במקביל לנהר דנייפר.

 • נשיא רוסיה ולדימיר פוטין נפגש עם נשיא טורקיה רג'פ טייפ ארדואן

  נשיא רוסיה ולדימיר פוטין נפגש אתמול עם נשיא טורקיה רג'פ טייפ ארדואן לשיחות בנוגע למלחמה באוקראינה, שככל הנראה כללו גם את הנסיונות של הקרמין להתחמק מסנקציות מערביות. פוטין קיבל את ארדואן בסוצ'י והודה לו על הסיוע בתיווך בהסכם היצוא מנמלי הים באוקראינה בפגישה סגורה.

  על פי דיווחים, הפגישה התמקדה גם בבקשה רוסית לרכוש נתחים במתקני נפט, טרמינלים ומאגרים במטרה לסייע בהסוואה של נפט רוסי לקראת אמברגו נפט רוסי של האיחוד האירופי. וושינגטון פוסט דיווח כי רוסיה תבקש גם פתיחה של חשבונות בעבור בנקים רוסיים גדולים במטרה לעקוף סנקציות פיננסיות.

 • שלוש אוניות נושאות עשרות אלפי טון של דגן יצאה מנמלי ים אוקראיניים, על פי דיווח של משרד ההגנה הטורקי. השלוש יצאו לדרך בעקבות הסכם שנחתם בשבוע שעבר בין אוקראינה, רוסיה, טורקיה והאו"ם לשחרר את הנמלים ולפתור את משבר המזון הגלובלי. שתי אוניות יצאו מנמל הים בצ'ורנומורסק ואחת מנמל אודסה בדרום המדינה. הן נושאות 58 אלף טון תירס.

 • "רוסיה מגבשת כוח תקיפה צבאי שמטרתו עיר הולדתו של הנשיא זלנסקי"

  אוקראינה טוענת כי רוסיה מגבשת כוח תקיפה צבאי שמטרתו עיר הולדתו של הנשיא וולודימיר זלנסקי, קריבי ריה, במרכז אוקראינה. לדבריה, מוסקבה מכינה גם מתקפה חדשה בדרום המדינה.

  רוסיה השתלטה על דרום אוקראינה אך קייב אמרה שתגיב במתקפת נגד באזור. הצבא האוקראיני הצליח לכבוש מחדש 53 כפרים באזור חרסון הכבוש. פיקוד דרום של אוקראינה אמר כי המצב מתוח וכי רוסיה מתקיפה לאורך קו החזית.

  העיר התעשייתית קריבי ריה, שבה גדל זלנסקי, נמצאת במרחק 50 ק"מ מקו החזית הדרומי. "רוסיה התחילה לגבש קבוצה שתתקוף בכיוון של קריבי ריה", נמסר.

 • האו"ם: מתקן הגרעין הגדול של אוקראינה "יצא מכלל שליטה"

  מנכ"ל הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית של האו"ם, רפאל גרוסי, הזהיר כי מתקן הגרעין הגדול של אוקראינה "יצא מכלל שליטה" ופירסם קריאה דחופה לרוסיה ואוקראינה לאפשר למומחים לבקר בדחיפות במתחם הגדול במטרה לייצב את המצב ולמנוע תאונה גרעינית.

  גרוסי אמר בראיון לסוכנות הידיעות אסוסיאייטד פרס, כי המצב נהפך למסוכן יותר מדי יום במתקן זפוריז'יה בדרום מזרח העיר אנרהודר, שעליה השתלטו הרוסים בתחילת מרץ. "כל עקרון של בטיחות גרעינית הופר" במתקן, הוא אמר. "מה שנמצא על כף המאזניים הוא מסוכן ורציני ביותר".

  גרוסי מנה הפרות רבות של בטיחות המתקן ואמר כי זה קורה "במקום שבו מתנהלת מלחמה" ליד אזור בשליטה רוסית.

  גרוסי אמר כי נוצר מצב פרדוקסלי שבו המתקן נמצא בשליטת רוסיה, אך הצוות האוקראיני הוא שמפעיל את הפעילות הגרעינית, מה שמוביל לחיכוכים ואלימות. בנוסף, שרשרת האספקה של הציוד וחלקי החילוף של המתקן שובשה ולא בטוח שהמפעל מקבל את כל מה שהוא צריך.

  "כשמצרפים את הכל, רואים שנוצר מצב שקורים במתקן דברים שלעולם לא צריכים לקרות במתקן גרעיני", אמר גרוסי.

 • הסנאט האמריקני אישר אתמול (חמישי) ברוב קולות את החברות של פינלנד ושבדיה בנאט"ו וקרא להתרחבות ברית ההגנה "ניצחון" לביטחון הלאומי של ארצות הברית - ויום של חשבון נפש לנשיא ולדימיר פוטין.

  ההצבעה שעברה רוב דו מפלגתי של 95-1 למועמדות של שתי המדינות האירופיות שנמנעו עד המלחמה באוקראינה להצטרף לברית, היא צעד קריטי בדרך להתרחבות של נאט"ו וההסכם בן 73 השנים של הגנה הדדית בין ארצות הברית לבעלות בריתה הדמוקרטיות באירופה.

  אישור של כל המדינות החברות בנאט"ו - כיום 30 - נדרש גם כן. המועמדות של פינלנד ושבדיה קיבלה כבר אישור מיותר ממחצית המדינות בשלושת החודשים מאז הגישו את הבקשה. "הפלישה של רוסיה שינתה את הדרך שבה חשבנו על הביטחון בעולם", אמרה הסנאטורית הדמוקרטית אמי קלובשר ממינסוטה.

  משרד החוץ ומשרד ההגנה של ארצות הברית רואים בשתי המדינות "ספקיות ביטחון" וסבורים כי הן יחזקו את ההגנה של נאט"ו, במיוחד באזור הבלטי. שתי המדינות הגישו בקשה להצטרפות לברית במאי וזנחו מדיניות רבת שנים של נייטרליות צבאית.

  כל ממשלה שחברה בנאט"ו חייבת לאשר כל חברה חדשה לפני הצטרפות. טורקיה העלה חששות בנושא והאשימה את שתי המדינות במדיניות מרוככת כלפי ארגונים כורדיים טורקיים, שלדבריה הם ארגוני טרור. לפיכך, טורקיה כרגע היא האיום על ההצטרפות של פינלנד ושבדיה לנאט"ו.

 • אנטולי צ'ובאייס סובל ככל הנראה ממחלת גיליאן-ברה

  אנטולי צ'ובאייס, צאר ההפרטה לשעבר בברית המועצות שהתפטר מתפקידו כשליח מיוחד של הקרמלין בעקבות המלחמה באוקראינה, מאושפז במחלקה לטיפול נמרץ בבית חולים באירופה וסובל מהפרעה נדירה במערכה החיסונית, כך אמרו שני מקורות המקורבים אליו ל"רויטרס". מהקרמלין נמסר כי "אלה חדשות עצובות", וכי "אנו מאחלים לו החלמה מהירה".

  צ'ובאייס בן ה-67 סובל ככל הנראה ממחלת גיליאן-ברה (Guillain Barre) - הפרעה שבה תאי מערכת החיסון תוקפים את העצבים ופוגעים בתפקודם, אמרו המקורות. "הוא חושב שזאת המחלה", אמר אחד המקורות. "הרופאים אמרו כי גילו אותה בזמן".

  סוכנות מודיעין אירופית שבודקת את המקרה, לא חשפה עדיין את תוצאותיה, אמר המקור. פעילי אופוזיציה ברוסיה ואנשי תקשורת סבורים כי הוא הורעל.

  "איני חושב שזאת הרעלה", אמר אחד המקורות. "הוא עדיין מאושפז בטיפול נמרץ. זאת מחלה נוראית. הבעיה העיקרית היא שהחולה מפסיק לנשום". על פי המקור השני, אשתו של צ'ובאייס, אבדוטיה שמירנובה, נמצאת לצדו. צ'ובאייס עצמו אינו מסוגל ללכת אך יכול לדבר.

  הכתבת והפעילה הפוליטית הרוסיה קסניה סובצ'אק, היתה הראשונה שדיווחה על מצבו של צ'ובאייס, שבעבר כיהן כראש הסגל של הנשיא בוריס ילצין, והיה הנציג המיוחד של ולדימיר פוטין ליחסים עם ארגונים בינלאומיים לפני שהתפטר.

  צ'ובאייס היה חלק מקבוצה חזקה ביותר של כלכלנים רוסים שרצו לבסס את המעבר לקפיטליזם לאחר נפילת החומה והתפרקות ברית המועצות ב-1991. הוא מכר כמה מהנכסים התעשייתיים הגדולים ביותר של רוסיה בשנות ה-90.

 • אונייה נושאת תירס אוקראיני יצאה מנמל הים של אודסה בדרום המדינה

  אונייה נושאת תירס אוקראיני יצאה מנמל הים של אודסה בדרום המדינה - הראשונה שעושה זאת כחלק מהסכם לפתוח את נמלי הים של אוקראינה, כך אמר שר התשתיות האוקראיני אולכסנדר קוברקוב. "האונייה הראשונה נושאת דגן מאז #RussianAggression עזבה את הנמל. הודות לתמיכה של כל המדינות השותפות והאו"ם יכולנו ליישם במלואו את ההסכם שנחתם באיסטנבול", הוא צייץ.

  אוקראינה, רוסיה וטורקיה בתיווך האו"ם הגיעו להסכם להבטיח את היצוא הבטוח של חיטה ודגן מנמלי הים השחור של אוקראינה, שהיו תחת מצור רוסי מאז הפלישה הרוסית ב-24 בפברואר. "שבירת המצור תספק הכנסות זרות בסך לפחות מיליארד דולר לכלכלה, והזדמנות למגזר החקלאות לתכנן את עונת הקציר בשנה הבאה", אמר קוברקוב.

  "בנמלי הים באזור אודסה ממתינות עוד 16 אוניות לתורן. הן היו במצור הרוסי גם כן מאז תחילת הפלישה. היום אוקראינה ושותפותיה עושות צעד נוסף לקראת מניעת רעב עולמי", הוא הוסיף.

  האונייה נושאת 26 אלף טון של תירס והיא צפויה לעבור בדיקות באיסטנבול לפני שתמשיך לטריפולי בלבנון, נמסר ממרכז הפיקוח של האו"ם (JCC) שהוקם במיוחד. האונייה "רזוני" מסיירה ליאון צפויה להגיע לטורקיה ב-2 באוגוסט. כל הצדדים התבקשו ליידע את הצבא כדי להבטיח מעבר בטוח שלה.

 • חברת האנרגיה הרוסית גזפרום הודיעה כי עצרה את אספקת הגז ללטביה - המדינה האחרונה באיחוד האירופי שעדה לצעד כזה על רקע המתיחות מול אוקראינה.

  גזפרום האשימה את לטביה בהפרה של תנאי הרכישה, אך לא סיפקה פרטים לגבי ההפרה. לטביה מסתמכת על הגז הרוסי, אך על פי הממשלה, ההחלטה של גזפרום לא תשפיע באופן משמעותי עליה.

  מדינות האיחוד מאשימות את רוסיה בשימוש ביצוא הגז כנשק כתגובה על הסנקציות המערביות שמוטלות עליה בשל הפלישה לאוקראינה. בלטביה, גז מהווה רק 27% מצריכת האנרגיה. נאט"ו תגברה כוחות בלטביה ובמדינות השכנות אסטוניה וליטא.

  במדינות הבלטיות חיים מיעוטים רוסיים גדולים שהיו חלק מברית המועצות. הן מתכננות כעת להפסיק את יבוא הגז הרוסי בשנה הבאה.

  גזפרום צמצמה את אספקת הגז לאירופה דרך צינור נורד סטרים 1 ביום רביעי שעבר בכ-20%. מאז פלשה רוסיה לאוקראינה, גזפרום עצרה אספקת גז לבולגריה, פינלנד, פולין, דנמרק והולנד. רוסיה גם עצרה את מכירת הגז לחברת של אנרג'י יורופ בגרמניה. האיחוד כעת מנסה להגביר את יבא הגז ממקומות אחרים, כולל נורבגיה, קטאר וארצות הברית.

 • צינורות הגז העיקריים באירופה (צילום: אתר רשמי, European Network of Transmission System Operators for Gas)
 • הנשיא וולודומיר זלנסקי קרא לאזרחים להתפנות מאזור דונצק

  הנשיא וולודומיר זלנסקי קרא לאזרחים להתפנות מאזור דונצק, שבו מתרחשים קרבות עזים עם הצבא הרוסי. קייב ביקשה מהצלב האדום והאו"ם לבדוק מה המצב של חייליה שמוחזקים על ידי רוסיה.

  הנשיא הזהיר כי מאות אלפי אנשים, כולל עשרות אלפי ילדים, נמצאים עדיין באזורי הקרבות. מושל דונצק אמר כי שישה אזרחים נהרגו ו-15 נפצעו ביום שישי. "אנשים רבים מסרבים לעזוב, אך צריך לעשות זאת...מהר ככל האפשר. ככה יהיה לצבא הרוסי פחות זמן להרוג" הוא אמר. "בבקשה, אנחנו נסייע. בשלב הזה של המלחמה, טרור הוא הנשק העיקרי של רוסיה".

  מחוז דונצק המזרחי הוא שדה הקרב העיקרי מאז תחילת המלחמה. על פי הערכות, מספר האזרחים שעדיין חיים באזור שלא נכבש על ידי הרוסים הוא 200-220 אלף. צו פינוי חובה פורסם אתמול ובו נכתב כי מצב דחוף לפני החורף, בעיקר בשל העובדה שיש 50 אלף ילדים באזור.

  זלנסקי קרא לקהילה הבינלאומית, בעיקר לארצות הברית, להגדיר את רוסיה "מדינה תומכת טרור". אתמול כלא שבו עצורים חיילים אוקראינים בעיר אולניבקה, שבשליטת רוסיה, הופצץ ועשרות בני אגם נהרגו. נציב זכויות האדם של אוקראינה, דמיטרו לובינטץ, אמר כי ביקש מהצלב האדום ומהאו"ם להגיע לעיר.

  שגרירות רוסיה בבריטניה עוררה אתמול סערה לאחר שקראה ללוחמים האוקראינים שהתבצרו במפעל הפלדה אזובסטל בעיר מריופול הכבושה כעת ל"עבור הוצאה להורג משפילה" באמצעות תלייה לעומת כתת יורים משום שהם "אינם חיילים אמיתיים".

  טוויטר הותירה לציוץ להישאר אף שהוא הפר את החוקים שלה בנוגע לדברי שטנה, משום שיש בו עניין לציבור.

 • גורמים אוקראינים פירסמו עדכון שלפיו לפחות 20 טילים שוגרו מבלארוס לאוקראינה לפנות בוקר. פיקוד צפון האוקראיני דיווח כי מתקפת הטילים יועדה לאזור צ'רניהיב. לא דווח על נפגעים.

  בנוסף, רוסיה פגעה בתשתיות באזור קייב מוקדם הבוקר, על פי גורמים אוקראיניים רשמיים. מושל אזור קייב, אולקסי קולבה, אמר כי מתקפת טילים שוגרה לאזור בצפון הבירה.

  במקביל, יועץ בכיר של הנשיא וולודימיר זלנסקי אמר כי הכוחות הרוסיים מציבים כמות גדולה של חיילים בשלושת המחוזות הדרומיים של אוקראינה, בצעד שנתפש כשינוי טקטיקה מצד מוסקבה.

 • המערב מסתכן בגרימת עימות גרעיני עם סין או עם רוסיה בשל "חוסר התקשורת" עם שתי המדינות, כך הזהיר היועץ לביטחון לאומי בבריטניה.

  לדברי סר סטיבן לאבגרוב, שחיקת הערוצים שמתנהלים מאחורי הקלעים מובילה לסיכוי גבוה יותר של הסלמה לא מכוונת למלחמה. בנאום שנשא במרכז למחקרים אסטרטגיים ובינלאומיים בוושינגטון, אמר היועץ הכיר כי לדעתו, ההידרדרות של התקשורת עם סין ורוסיה יצרה סיכון גבוה של "הסלמה מהירה לקראת עימות אסטרטגי".

  "שני הגושים המונוליתיים של ברית המועצות ונאט"ו הצליחו להגיע להבנה משותפת של דוקטרינה שנעדרת כיום", הוא אמר. "הדוקטרינה אינה שקופה במוסקבה ובבייג'ין, ובוודאי שלא בטהרן ובפיונג יאנג".

  לאבגרוב הוסיף כי "במהלך המלחמה הקרה, הרווחנו משורה של משאים ומתנים ודיאלוגים ששיפרו את ההבנה לגבי הדוקטרינה הסובייטית והיכולות וההיפך. זה העניק לנו רמה גבוהה של ביטחון שלא נעשה טעות שתוביל אותנו למלחמה גרעינית.


  "כיום, אין לנו את אותם יסודות עם מדינות אחרות שעלולות לאיים עלינו בעתיד - בעיקר עם סין. בריטניה תומכת בשיחות שמציע הנשיא ג'ו ביידן לנהל עם סין".

  ביידן צפוי לשוחח היום עם נשיא סין שי ג'ינפינג - השיחה הראשונה מאז מרץ - בניסיון להפיג את המתיחות בנוגע לטייוואן שהחריפה בשל ביקור מתוכנן של דוברת בית הנבחרים האמריקני ננסי פלוסי בחודש הבא.

  דמיטרי מדוודב, הנשיא לשעבר של רוסיה, אמר החודש כי התמיכה המערבית באוקראינה גרמה למשבר הרציני ביותר ביחסים בין רוסיה למערב מאז משבר הטילים בקובה ב-1962. לאבגרוב אמר על המלחמה באוקראינה כי "עברנו באחרונה את הרף העגום של 150 ימים מאז הפלישה הרוסית והמלחמה הלא חוקית. אני חושש שהעימות מתאים לדפוס שלפיו רוסיה מתנהגת בכוונה בצורה לא אחראית כדי לחתור תחת הביטחון הגלובלי".

 • הרשויות בחרסון סגרו את הגשר היחיד לעיר

  הרשויות בעיר חרסון שנתונה לשליטת רוסיה, סגרו את הגשר היחיד לעיר שעובר מעל נהר דנייפר, לאחר שהצבא האוקראיני הפציץ אותו, אמר גורם רשמי בממשל הפרו רוסי.

  גשר אנטוניבסקי נסגר לאזרחים, אך התשתיות שלו לא נפגעו מהמתקפה, אמר קיריל סטרמוסוב, סגן מפקד המינהל הרוסי לסוכנות הידיעות אינטרפקס. "התחבורה על הכביש נעצרה בשל המתקפה".

  אוקראינה מנהלת כעת מתקפת נגד רוסיה שמטרתה לכבוש מחדש את חרסון. דוברת של הצבא האוקראיני אמרה בראיון כי הצבא האוקראיני השתדל לא לפגוע בגשר.

 • "משלוחי חיטה מאוקראינה יתחילו בקרוב"

  סגן שר החוץ הרוסי אנדריה רודנקו אמר כי משלוחי חיטה מאוקראינה יתחילו בקרוב, על פי דיווח של סוכנות הידיעות IFAX. הוא הוסיף כי הסכם החיטה עלול לקרוס אם מכשולים שהוצבו בפני יצא חקלאות רוסית לא יוסרו.

  המטה שמפקח על יצוא החיטה מאוקראינה צפוי להיחשף היום באיסטנבול, בעקבות הסכם החיטה שנחתם בין רוסיה לאוקראינה בתיווך האו"ם וטורקיה בשבוע שעבר. מקור טורקי אמר גם כי משלוח החיטה הראשון צפוי לצאת מנמל הים השחור בתוך ימים ספורים.

  המרכז לתיאום משותף (JCC) באיסטנבול יפקח על היציאה של ספינות תובלה משלושה נמלי ים באוקראינה שלחופי הים השחור, שמלאים במוקשים. הוא גם יערוך בדיקות נשק של ספינות נכנסות. כל הסיפנות יעברו במים טורקיים דרך מצרי הבוספורוס.

  "זה ייקח כמה ימים בלבד. נראה כי משלוח החיטה הראשון יועמס כבר השבוע, ויתחיל שוב היצוא מאוקראינה", אמר המקור הטורקי.

  מוסקבה וקייב אמרו כי יתמכו בקידום ההסכם - פריצת דרך דיפלומטית משמעותית בעימות שנכנס לחודשו השישי.

 • מדינות האיחוד האירופי אישרו תוכנית חירום מרוככת

  מדינות האיחוד האירופי אישרו תוכנית חירום מרוככת שמטרתה לרסן את הביקוש לגז, לאחר שחתמו על הסכמי פשרה להגבלת הקיצוץ בגמה מדינות, בזמן שאירופה מתכוננת להפחתה נוספת באספקת הגז מצד רוסיה.

  שרי האנרגיה אישרו הצעה לכל מדינות האיחוד האירופי להפחית מרצון את השימוש בגז ב-15% מאוגוסט-מרץ. כמה מדינות ותעשיות קיבלו פטור מההפחתה. הונגריה היתה המדינה היחידה שהתנגדה להפחתת הביקוש לגז. ההסכם יפטור מדינות כמו אירלנד ומלטה מההפחתה בביקוש, משום שהן אינן מחוברות לרשת הגז של מדינות אחרות באיחוד.

  התוכנית היא מבחן בעבור הסולידריות של מדינות באיחוד, כשיוון ופולין למשל מתנגדות לחיוב לקצץ את השימוש בגז. שרת האקלים של פולין אנה מוסקווה התנגדה לרעיון שמדינה צריכה להפחית את השימוש בגז בתעשייה כדי לסייע למדינות אחרוץ שסובלות ממחסור. דיפלומטים באיחוד הביעו חשש כי מספר המדינות שקיבלו פטור מההסכם בסופו של דבר יפגע ביכולת להבטיח שלכל המדינות יש מספיק גז לעונת החורף.

 • רוסיה הודיעה כי תפחית את אספקת הגז לאירופה

  רוסיה הודיעה כי תפחית את אספקת הגז לאירופה החל ממחר (רביעי), במה שמהווה מהלומה למדינות שתמכו באוקראינה, בזמן שמתקפות טילים רוסיים לחופי ים השחור מעלות תהיות לגבי המחויבות של רוסיה להסכם יצא החיטה מנמלי הים של אוקראינה.

  שרת החוץ הגרמנית אנאלנה ברבוק אמרה כי מדינות אירופה צריכות לתאם צעדים בדרך להפחתת התלות באנרגיה רוסית והדגישה כי האיחוד האירופי עומד מאוחד נגד רוסיה. "לא יפלגו אותנו בגלל שאין מספיק גז, במקום זאת אנחנו עומדים יחד, וזה האיתות החשוב ביותר לנשיא רוסיה", היא אמרה.

  הספינות הראשונות שנושאות חיטה עשויות לצאת מאוקראינה בתוך ימים ספורים במסגרת ההסכם שנחתם ביום שישי בין אוקראינה לרוסיה, בתיווך האו"ם וטורקיה. עם זאת, רוסיה ממשיכה לשגר טילים לעבר נמל הים בעיר אודסה בדרום אוקראינה.

  מחירי אנרגיה מזנקים והאיום של משבר מזון שממנו יסבלו מיליונים במדינות העניות בשל המחסור בחיטה משקפים את גודל העימות באירופה שנכנס לחודש השישי.

  מדינות האיחוד האירופי צפויות לאשר היום הצעת חירום מרוככת על מנת להפחית את הביקוש לגז, בזמן שהן מנסות להיגמל מהתלות באנרגיה רוסית ומתכוננות להפסקה מוחלטת של הגז הרוסי. ההצעה שמה ליעד קיצוץ של 15% בביקוש לגז באיחוד האירופי . שר הסביבה האירי איימון ריאן אמר כי "15% אינם מספיקים אך זה עדיף על לא כלום".

  הצבא האוקראיני דיווח היום על מתקפות של טילי שיוט רוסיים בדרום המדינה ומסר כי פגע בתגובה ביעדי האויב. גם מזרחית לאודסה לאורך חופי הים השחור, תשתיות נמל בעיר מיקולייב ניזוקו במתקפה רוסית.

  ענקית האנרגיה הרוסית גזפרום הודיעה כי זרימת הגז לגרמניה דרך צינור נורד סטרים 1 עשויה ליפול ב-33 מיליון מטר מעוקב ביום החל ממחר - צדובר ב-50% מהזרימה הנוכחית, שנמצאת כבר ב-40% מהזרימה הנורמלית. לני המלחמה, אירופה ייבאה 40% מהגז ו-30% מהנפט שלה מרוסיה.

  לדברי הקרמלין, שיבושי הגז הם תוצאה של בעיות תחזוקה והסנקציות המערביות שמוטלות על רוסיה. האיחוד האירופי האשים את רוסיה בסחיטה ובשימוש באנרגיה כנשק.

  הפוליטיקאים באירופה חוששים שרוסיה תעצור את אספקת הגז בחורף הקפוא, מה שיגרום למיתון בכלכלת גרמניה. מוסקבה אמרה כי אינה מתכוונת לעשות זאת.

  יצוא חיטה

  לפני המלחמה והסנקציות, רוסיה ואוקראינה היו אחראיות לשליש מיצוא החיטה לעולם. גורמים בכירים מרוסיה, טורקיה, אוקראינה והאו"ם הסכימו ביום שישי שלא יהיו מתקפות על ספינות סוחר ששטות בים השחור בדרכן למצרי בוספורוס בטורקיה ומשם לעולם כולו.

  עם זאת, רוסיה ממשיכה לתקוף את נמלי הים בדרום אוקראינה ואמרה כי היא פוגעת בתשתיות צבאיות. שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב אמר כי אין מכשולים לייצוא החיטה.

 • אוקראינה הזהירה כי ההסכם לייצא חיטה דרך הים השחור מנמלי הים שלה יתעכב אם המתקפות של רוסיה יימשכו. בשבת שיגרה רוסיה מתקפת טילים על הנמל בעיר אודסה בדרום אוקרינה, ממנו אמורים לצאת משלוחי החיטה שנעצרו בשל מצור ימי שהטילה עליהם רוסיה.

  במקביל, אמר סרגיי לברוב, שר החוץ הרוסי, כי רוסיה וטורקיה ישתמשו ב"כוחות צבאיים ימיים" כדי ללוות ספינות שנושאות חיטה אוקראינית דרך הים השחור למצרי בוספורוס, ברגע שהמשלוחים יתחילו. לברוב הוסיף כי "יהיה משתתף נוסף" בליווי הספינות, אך לא פירט לגביו.

  "אוקראינה מנקה את המוקשים שהניחה בים, ומאפשרת לספינות לצאת לים, רוסיה, טורקיה וצד נוסף, שזהותו תיקבע, ילוו את השיירות למצרי הבוספורוס", אמר לברוב במהלך פגישה עם מזכ"ל הליגה העברית בקהיר, אחמד אבו אל-רייט.

  אוקראינה ורוסיה הסכימו לאפשר את חידוש יצוא החיטה מנמלי הים של אוקראינה בים השחור - פריצת דרך דיפלומטית שמטרתה הקלה על משבר המזון הגלובלי שנוצר בשל המלחמה. במסגרת ההסכם, ספינות חיטה ינווטו במסדרון בטוח בים השחור בפיקוח של טייסים אוקראינים, ואז יעברו במצרי בוספורוס - מסדרון מעבר חשוב בצפון מערב טורקיה בדרך לשוקי העולם.

 • מפת אוקראינה, 25 ביולי 2022 (צילום: צילום מסך, Defence Intelligence)
 • כחצי מיליון ילדים אוקראינים הולכים כעת לבתי ספר באיחוד האירופי, כך על פי הנציבות האירופית. 492,647 ילדים השתלבו במערכות החינוך של האיחוד, על פי הנתונים.

  משרד הבריאות האוקראיני דיווח כי לפחות 18 אנשי צוות רפואיים נהרגו וכ-900 מוסדות רפואיים ניזוקו או נהרסו בפלישה של רוסיה לאוקראינה. יותר מ-50 אנשי צוות רפואי נפצעו, נמסר.

 • אוקראינה מעריכה כי תשתלט מחדש על האזור הדרומי חרסון עד ספטמבר. סרגיי חלאן, עוזר מפקד אזור חרסון, אמר בראיון לטלוויזיה האוקראינית כי "אפשר לומר שאזור חרסון יהיה משוחרר לגמרי עד ספטמבר, וכל תוכניות הכובשים ייכשלו". הנשיא וולודימיר זלנסקי אמר כי הכוחות האוקראיניים נעים "צעד אחר צעד" בחרסון.

 • טילים רוסיים פגעו בעיר הנמל האוקראינית אודסה

  טילים רוסיים פגעו בעיר הנמל האוקראינית אודסה שבדרום המדינה, יממה לאחר שאוקראינה ורוסיה חתמו על הסכם שיאפשר את חידוש יצוא החיטה מהאזור לעולם.

  סרהיי ברטצ'וק, דובר של המינהל הצבאי של אודסה, אמר כי שני טילים פגעו בתשתיות של הנמל ושניים אחרים יורטו על ידי הצבא האוקראיני. לפחות שישה פיצוצים נשמעו, על פי חבר הפרלמנט האוקראיני אולקסי גונצ'רנקו.

  מתקפת הטילים קרתה יום לאחר שרוסיה ואוקראינה הגיעו להסכם בתיווך האו"ם וטורקיה באיסטנבול לאפשר את יצוא החיטה מנמלי הים השחור של אוקראינה, בצעד שיקל על משבר המזון הגלובלי שנוצר בשל המלחמה. "זה כל מה שאתם צריכים לדעת על הסכמים עם רוסיה", צייצה ראש הממשלה של אסטוניה, קאיה קאלאס. שר החוץ של האיחוד האירופי, ז'וזף בורל, אמר כי הגוש "מגנה בתקיפות" את המתקפה.

  "פגיעה ביעד קריטי ליצוא החיטה יום לאחר החתימה על הסכמי איסטנבול היא ראויה לגינוי באופן מיוחד ומראה שוב את חוסר ההתחשבות של רוסיה להתחייבויות בינלאומיות ולחוק הבינלאומי", הוא צייץ.

  שר החוץ האמריקני אנטוני בלינקן אמר כי מתקפת הטילים "מציבה בספק רציני" את ההסכם על יצוא החיטה. "המתקפה מטילה בספק את האמינות של ההתחייבות הרוסית להסכם וחותרת תחת העבודה של האו"ם, טורקיה ואוקראינה לספק מזון קריטי לשוקי העולם. רוסיה נושאת האחריות להעמקת משבר המזון הגלובלי, חייבת להפסיק את האגרסיביות שלה וליישם את ההסכם במלואו", הוא כתב.

  "היה שביב של תקווה", אמרה סמנתה פאואר, מנהלת הסוכנות לפיתוח בינלאומי של ארצות הברית. "כעת, קיבלנו את ההודעה כי הכוחות הרוסיים הפציצו את תשתיות נמל אודסה, התשתיות שאמורות להעביר את החיטה החוצה לים השחור. זה גרוטסקי וזאת ההוכחה האחרונה לאדישות הקרה של ולדימיר פוטין כלפי מחיר המלחמה באוקראינה - מלחמה שהוא יצר ללא סיבה".

  שר ההגנה הטורקי הולוסי אקאר, אמר כי רוסיה טענה שאין לה קשר להפצצות. "זה מדאיג אותנו שאירוע כזה קרה לאחר שחתמנו על ההסכם. אך אנחנו ממשיכים לשאת באחריות לגבי ההסכם ותומכים בכך שהצדדים ימשיכו את שיתוף הפעולה בשלווה ובסבלנות", הוא אמר.

 • אין מידע מודיעיני כי מצבו הבריאותי של נשיא רוסיה ולדימיר פוטין רעוע

  אין מידע מודיעיני כי מצבו הבריאותי של נשיא רוסיה ולדימיר פוטין רעוע, כך אמר ראש ה-CIA, ויליאם ברנס, על רקע שלל השמועות בתקשורת וברשתות החברתיות כי פוטין, שיחגוג השנה יום הולדת 70, סובל מבעיות בריאותיות, אולי אף מסרטן. לדברי ברנס, אין לכך ראיות ואף הוסיף בצחוק כי הוא נראה "בריא מדי".

  "יש הרבה שמועות על בריאותו של הנשיא פוטין וככל שאנו יודעים, הוא בריא מדי", אמר ברנס בפורום הביטחון אספן בקולורדו. לקול צחוק הקהל הוא הוסיף כי זאת אינה הערכה מודיעינית רשמית".

  פוטין נראה באחרונה לפני יומיים כשירד ממטוסו בשדה תעופה בטהרן, והיו שהעירו על כך שהוא גורר מעט את רגלו הימנית.

  הקרמלין הגיב כי בריאותו של פוטין טובה, דמיטרי פסקוב, דובר הקרמלין, אמר לכתבים כי השמועות במערב על בריאות הנשיא בחודשים האחרונים הן "מזויפות".

 • ארצות הברית העריכה כי כ-15 אלף רוסים נהרגו באוקראינה עד כה מתחילת המלחמה ב-24 בפברואר, ו-45 אלף נפצעו, אמר ראש ה-CIA ויליאם ברנס. "ההערכה האחרונה של קהילת המודיעין האמריקנית היא של כ-15 אלף חיילים רוסים הרוגים ופי שלושה נפצעו. מספר משמעותי למדי", אמר ברנס. "האוקראינים כנראה ספגו פחות אבדות אך עדיין זה מספר משמעותי".

 • טורקיה: השיחות על חידוש יצוא החיטה מאוקראינה מתקדמות בצורה טובה

  השיחות בין רוסיה, טורקיה, אוקראינה והאו"ם לגבי חידוש יצוא החיטה מנמלי הים של אוקראינה בים השחור מתקדמות בצורה טובה עד כה, אמר שר החוץ הטורקי מבלוט צ'בושולו והוסיף כי הוא מקווה להגיע להסכמה.

  טורקיה אירחה בשבוע שעבר נציגים מרוסיה, אוקראינה והאו"ם כדי לדון בפרטים של תוכנית בהובלת האו"ם. מאז אנקרה אמרה כי הצדדים הגיעו להסכם כללי שיגובש השבוע. צ'בושולו אמר לערוץ TRT Haber הממלכתי כי הוא מקווה להכריז על "חדשות טובות" לגבי השיחות בימים הקרובים, אך הוסיף כי יש עדיין נושאים קטנים שיש לדון בהם.

 • זרימת הגז הרוסי בצינור הגז הגדול ביותר לגרמניה חודשה

  זרימת הגז הרוסי בצינור הגז הגדול ביותר לגרמניה חודשה אחר הפסקה בת עשרה ימים, ועוצמת הזרימה דרך צינור יאמאל-אירופה לפולין מגרמניה אף התחזקה, על פי נתוני המפעילה.

  אנחת רווחה נשמעה ברחבי אירופה לאחר שמועות כי זרימת הגז בצינור נורד סטרים 1 לא תחודש לאחר עבודות תחזוקה שהחלו ב-11 ביולי. הצינור אחראי להעביר יותר משליש מיצוא הגז הרוסי לאיחוד האירופי.

  להפסקה של יבוא הגז או ירידה חדה בזרימה ממזרח למערב עלולה להיות השפעה קטסטרופלית על הכלכלה האירופית, סגירת מפעלים ואילוץ משקי הבית לחסוך בחימום בעונת החורף הקפואה. שיבושים באספקה עלולים גם לדחוף את המחירים לצרכן גבוה יותר ולהגביר את הסיכוי למיתון עמוק.

  בשנה שעברה, רוסיה היתה אחראית ל-40% מכלל יבוא הגז לאיחוד האירופי. הרשויות האוקראיניות קוראות שוב ושוב לאירופה להחרים את אספקת האנרגיה מרוסיה, בטענה כי היבשת מעבירה כך לרוסיה מאות מיליוני יורו שמממנים את המתקפה שלה על אוקראינה.

 • המטרות הגיאוגרפיות של רוסיה באוקראינה אינן מוגבלות יותר לדונבס

  שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב אמר כי המטרות הגיאוגרפיות של "המבצע הצבאי המיוחד" של רוסיה באוקראינה אינן מוגבלות יותר לאזור דונבס במזרח המדינה, אלא כוללת כעת כמה שטחים אחרים, כך דיווחה סוכנות הידיעות הממלכתית RIA Novosti. לברוב הוסיף כי המטרות של רוסיה יתרחבו עוד אם המערב יספק נשק ארוך טווח לאוקראינה.

 • מפה של נמלי הים האוקראיניים בים השחור (צילום: צילום מסך, The Institute for the Study of War with AEI’s Critical Threats Project)
 • ולדימיר פוטין קיבל את תמיכתו של המנהיג הרוחני של איראן

  ולדימיר פוטין קיבל את תמיכתו של המנהיג הרוחני של איראן, האייתולה עלי חמינאי, בפלישה לאוקראינה. חמינאי אמר לפוטין בפגישה בין השניים בטהרן כי "מלחמה היא קשה ואכזרית ואיראן אינה מרוצה מכך שאזרחים רגילים סובלים. אך במקרה של אוקראינה, לא היתה לך חלופה. אם לא היית נוקט ביוזמה, הצד השני היה פותח במלחמה".

  הוא הוסיף כי "אם הדרך לנאט"ו פתוחה, אז אין יותר גבולות, ואם לא היית עוצר את אוקראינה, הם היו פותחים במלחמה מאוחר יותר בתואנה של חצי האי קרים".

  חמינאי הוסיף כי רוסיה ואיראן צריכות לעבוד יחד כדי לצמצם את הכוח של הדולר בסחר הגלובלי.

  פוטין אמר מצדו כי "איש אינו רוצה מלחמה, ומותם של אזרחים רגילים הוא טרגדיה גדולה, אך ההתנהגות של המערב לא הותירה לנו ברירה אלא להגיב. כמה מדינות אירופיות אמרו כי התנגדו לחברות של אוקראינה בנאט"ו, אך נאלצו להסכים בשל לחץ אמריקני, מה שמראה כי הן אינן עצמאיות". דוברו של פוטין אף אמר כי הנשיא מתכוון לצאת לכמה ביקורים מחוץ למדינה בסתיו .

  בנוגע לסוגיית החיטה שתקועה בנמלי הים של אוקראינה בים השחור בשל מצור רוסי עליהם, אמר פוטין כי הושגה התקדמות בשיחות בנושא, לאחר פגישה עם נשיא טורקיה ונשיא איראן בטהרן אתמול. "אני רוצה להודות לך על מאמצי התיווך", אמר פוטין לנשיא רג'פ טייפ ארדואן. "באמצעות התיווך שלך, התקדמנו. לא כל הנושאים נפתרו, אבל העובדה שחלה התקדמות היא כבר טובה".

 • "רוסיה מניחה את היסודות לסיפוח של שטחים אוקראיניים"

  "יש בידינו מידע שמוכיח כי רוסיה מניחה את היסודות לסיפוח של שטחים אוקראיניים" כך אמר דובר הבית הלבן לענייני המועצה לביטחון לאומי ג'ון קירבי. לדבריו, רוסיה משתמשת במשאל עם שקרי כדי לבסס את טענותיה לגבי הסיפוח.

  כמו כן, רוסיה מציבה "שליחים מטעמה" לנהל את השטחים שעליהם השתלטה באוקראינה. עוד אמר כי רוסיה כופה על האזרחים האוקראינים להגיש בקשות לאזרחות רוסית.

  "ארצות הברית לא תרשה שסיפוח כזה יעבור ללא עונש", ותטיל סנקציות נוספות על רוסיה, אמר קריבי. "הביקור של ולדימיר פוטין באיראן מוכיח עד כמה רוסיה מבודדת", הוא הוסיף.

  רוסיה השתמשה בטקטיקה דומה ב-2014 כשהכריזה על הסיפוח של חצי האי קרים. "הוא לא עובד על איש. פוטין פשוט מנער את האבק מהמדריך מ-2014", אמר קירבי. לדבריו, רוסיה מנסה כעת להשתלט על מגדלי התקשורת באוקראינה.

 • נשיא רוסיה ולדימיר פוטין ועמיתו הטורקי רג'פ טייפ ארדואן ייפגשו בטהראן

  נשיא רוסיה ולדימיר פוטין ועמיתו הטורקי רג'פ טייפ ארדואן ייפגשו בטהראן עם נשיא איראן אברהים ראיסי. במסגרת הפגישה המשולשת, ידונו המנהיגים גם בייצאו הדגן מנמלי הים של אוקראינה. "הנושא של משלוחי הדגן מאוקראינה יעלה...אנחנו מוכנים לעבוד עליו", אמר יורי יושקוב, יועץ מדיניות חוץ של פוטין.

  פוטין ייפגש גם עם המנהיג הרוחני של איראן עלי חמינאי. זהו ביקורו הראשון של המנהיג הרוסי במדינה מחוץ לברית המועצות לשעבר מאז תחילת המלחמה באוקראינה.

  משא ומתן בין רוסיה, אוקראינה, טורקיה והאו"ם אמור להניב השבוע הסכם לחידוש משלוחי הדגן מנמלי הים השחור של אוקראינה לשווקים הגלובליים. "הגענו להסכם עקרונות", אמר שר ההגנה הטורקי הולוסי אקאר", להקמת מסדרונות בטוחים בים שיאפשרו את מעבר הסחורה. זאת על רקע העובדה שרוסיה הטילה מצר על נמלי הים של אוקראינה, בעוד שאוקראינה הניחמה מוקשים בים כדי למנוע מתקפה רוסית דרך הים.

 • צפון קוריאה עשויה לשלוח עובדים לשתי טריטוריות בשליטת הרוסים במזרח אוקראינה

  צפון קוריאה עשויה לשלוח עובדים לשתי טריטוריות בשליטת הרוסים במזרח אוקראינה, כך אמר שגריר רוסיה בפיונגיאנג - צעד שקורא תגר על הסנקציות הבינלאומיות שמוטלות על צפון קוריאה בשל תוכנית הגרעין שלה.

  על פי אתר "NK ניוז" הצפון קוריאני, השגריר אלכסנדר מטסגורה אמר כי עובדים מהמדינה יכולים לסייע בשיקום התשתיות שניזוקו במלחמה באוקראינה, באזורים הבדלניים בדונצק ולוהנסק. לדבריו, יש "הזדמנויות רבות" לשיתוף פעולה ככללי בין צפון קוריאה לחבל דונבאס, למרות הסנקציות.

  השגריר אמר גם לעיתון "איזבסטיה" הרוסי בראיון ל-"NK ניוז", ש"עובדי בניין צפון קוריאנים איכותיים וחרוצים שיכולים לעבוד בתנאים הקשים ביותר, יכולים לעזור לנו לשקם את התשתיות החברתיות והתעשייתיות שלנו".

  צפון קוריאה הכירה לפני כמה ימים בשני השטחים הבדלניים- אחת המדינות הבודדות בעולם לעשות כך - והאשימה את ממשלת אוקראינה בכך שהיא חלק מהעמדה ה"עוינת" של וושינגטון כלפי פיונגיאנג. משרד החוץ של המדינה אמר כי "לאוקראינה אין שום זכות לערער על הבעת הריבונות שלנו לאחר שביצעה צעד לא הוגן ולא צודק של הצטרפות למדיניות הלא חוקית והלא הוגנת של ארצות הברית בעבר".

  בתגובה, אוקראינה ניתקה את היחסים הדיפלומטיים עם צפון קוריאה והאשימה אותה בחתירה תחת הריבונות שלה והשלמות הטריטוריאלית. אוקראינה גם הקפיאה את יחסיה הכלכליים והפוליטיים עם צפון קוריאה כחלק מהסנקציות הבינלאומיות שמטרתן לגרום למדינה לעצור את תוכנית הגרעין שלה.

  צפון קוריאה נוהגת לשלוח את אזרחיה לעבוד מחוץ למדינה בשל הצורך שלה במט"ח. מספר גדול של אזרחים עובדים בסין, כמו גם בלאוס ובווייטנאם.

 • ליזה בת ה-4, שנהרגה מטיל רוסי, נקברה

  תושבים אבלים במרכז אוקראינה קברו את הילדה בת הארבע שנהרגה במתקפת טילים רוסית על העיר ויניציה בשבוע שעבר.

  ליזה דמיטרייבה, שסבלה מתסמונת דאון, יצאה עם אמה לטיול בכיכר הומה אדם כששוגרו הטילים על האזור. המוות שלה דווח ברחבי העולם ונהפך לסמל טרגי של המחיר הכבד שאותו משלמים אזרחים במלחמה.

  ליזה נקברה אתמול כשהיא עונדת זר פרחים לבנים. הכומר פרץ בבכי כשניהל את הלוויה. הוא ניסה לנחם את קרובי משפחתה ואמר להם ש"הרשע אינו יכול לנצח".

  סבתה של ליזה, לריסה דמיטרייבה, ליטפה את נכדתה השכובה בארון כשלצדה בובות מפרווה. "הביטי, פרח שלי! הביטי כמה אנשים באו לבקר אותך", אמרה לריסה. אביה של ליזה, ארטם דמיטרייב, עמד בדממה, דמעות זולגות מעיניו.

  הלוויה נערכה בזמן שתמונות של אמה שנפצעה במתקפה מאושפזת בבית חולים, אמרה לכתבים כי "לעולם לא אכפת. הוא רואה מה קורה אך אינו מגן עלינו. עוד כמה פעמים נצטרך לבקש לסגור את השמיים? והעולם רק מביט כיצד אוקראינה נרצחת. הילדים שלנו נרצחים, החיילים והאזרחים שלנו. הגנו עלינו מפני העריץ", היא אמרה בהתייחסה לנשיא רוסיה ולדימיר פוטין. "משום שאחרינו הוא ימשיך הלאה ויהרוס הכל".

  22 בני אדם נהרגו במתקפת הטילים על ויניציה. אדם אחד עדיין נעדר.

 • ליזה ואמה שמאושפזת בבית החולים

  ליזה דמיטרייבה, בת 4, נהרגה במתקפת טילים בעיר ויניציה, אוקראינה. בתמונה: ליזה ואמה (צילום: רויטרס)
 • שרי החוץ של האיחוד האירופי ייפגשו היום בבריסל

  שרי החוץ של האיחוד האירופי ייפגשו היום בבריסל לדון בסנקציות נוספות על רוסיה, כגון איסור על רכישת זהב רוסי - סנקציה שבעלות ברית בינלאומיות אחרות כבר הטילו. גורם בכיר באיחוד אמר ל-AFP כי האיחוד צפוי לדון בסנקציות נוספות בפגישה אך לא יקבל החלטה מיידית.

 • נשיא אוקראינה וולודימיר זלנסקי השעה שני בכירים בממשלתו באשמת בגידה

  נשיא אוקראינה וולודימיר זלנסקי השעה שני בכירים בממשלתו באשמת בגידה ושיתוף פעולה עם רוסיה. "היום החלטתי לפטר את התובעת הכללית אירינה ונדיקטובה, ואת איוואן בקנוב, ראש שירות הביטחון ה- SBU", הודיע זלנסקי בנאומו הלילי.

  זלנסקי אמר כי גורמים רשמיים רבים בשתי המחלקות חשודים בבגידה. "נכון להיום, 651 הליכים משפטיים נפתחו בגין בגידה ושיתוף פעולה של עובדים במשרד התובע וסוכנויות אחרות. באופן מיוחד, יותר מ-60 עובדים במשרד התובע ושירות הביטחון נותרו בשטחים הכבושים ופועלים נגד המדינה".

  לדברי זלנסקי, ההחלטה להשעות את שני הבכירים התקבלה בשל "מגוון פשעים נגד יסודות הביטחון הלאומי של המדינה וקשרים שזוהו בין עובדים של כוחות הביטחון באוקראינה לכוחות המיוחדים של רוסיה, מעלים שאלות רציניות לגבי ההנהגה. כל אחת מהשאלות קבילה תושבה הולמת".

  המפקד לשעבר של המינהל העיקרי של שירות הביטחון בחצי האי קרים גם נעצר בחשד לבגידה. "כל מי שלקח חלק בקבוצה הפושעת שעבדה למען האינטרסים של הפדרציה הרוסית גם כן ייחקר. מדובר בהעברת מידע סודי לאויב ושיתוף פעולה עם השירותים המיוחדים של רוסיה", אמר זלנסקי.

  "הפעולות הספציפיות או חוסר הפעולה של כל אחד מהבכירים במגזר הביטחון ובסוכנויות אכיפת החוק ייבחנו. החקירה כבר הניבה תוצאות וצפויה להימשך", הוא הוסיף.

 • רוסיה מתכוננת לשלב הבא במתקפה שלה באוקראינה

  רוסיה מתכוננת לשלב הבא במתקפה שלה באוקראינה, אמר גורם צבאי אוקראיני, לאחר שמוסקבה הודיעה כי כוחותיה יגבירו את הפעילות הצבאית "בכל האזורים". טילים רוסיים הומטרו על ערים בימים האחרונים ועשרות אזרחים נהרגו.

  "לא מדובר רק במתקפות טילים מהאוויר והים", אמר ואדים סקיביצקי, דובר של המודיעין האוקראיני. "ההפצצות הן לכל אורך קו החזית. נראה שההכנות לשלב הבא של המתקפה כבר בעיצומן", הוא הוסיף.

  הצבא האוקראיני אמר כי נראה שרוסיה מארגנת מחדש חטיבות למתקפה בסלאוויאנסק, עיר חשובה באופן סמלי, שעדיין נמצאת בידי אוקראינה.

  משרד ההגנה הרוסי אמר כי רוסיה מבצרת את עמדות ההגנה שלה באזורים שעליהם השתלטה בדרום אוקראינה. לפחות 40 אנשים נהרגו במתקפות רוסיות באזורים עירוניים בשלושת הימים האחרונים.

 • הצבא האוקראיני מתקדם "בביטחון" לקראת חבל חרסון

  מנגד, הצבא האוקראיני מתקדם "בביטחון" לקראת חבל חרסון, לפי דוברת של הצבא. נטליה חמניוק, מנהלת מרכז התקשורת בפיקוד דרום, אמרה כי "אנחנו מתקדמים לכיוון חרסון. אולי אנחנו מתקדמים לאט מדי, אך אני מבטיחה לכם שאנחנו מתקדמים בביטחון".

 • אירופה "ירתה לעצמה בריאות"

  אירופה "ירתה לעצמה בריאות" עם הסנקציות על רוסיה, אמר ראש ממשלת הונגריה ויקטור אורבן ביום שישי. אורבן, מנהיג לאומני ששולט בהונגריה מאז 2012 הוא מבקר חריף של הסנקציות על הנפט הרוסי. בנאום ברדיו הציבורי, הוא דחק במנהיגי האיחוד האירופי לשנות את המדיניות.

 • אזעקות נשמעו ברחבי קייב

  אזעקות נשמעו ברחבי קייב בעוד רוסיה מחריפה הפצצות ארוכות טווח על ערים אוקראיניות, שבהן נהרגו לפחות 34 אנשים ועשרות נפצעו בשלושת הימים האחרונים.

  במתקפה רוסית על אזור חרקוב בצפון מזרח אוקראינה נהרגו שלושה אנשים, בהם אישה בת 70, ושלושה נוספים נפצעו, אמר המושל. הטילים פגעו בבנייני מגורים, בית ספר וחנות, ומאמצי ההצלה בשטח נמשכים, דיווח אולה סיינחובוב.

  אתמול פגע טיל במרכז העיר דנייפרו, שלושה אנשים נהרגו ו-15 נפצעו, אמר המושל האזורי. הטילים פגעו במפעל תעשייתי וברחוב סמוך. שמונה אנשים נהרגו ו-13 נפצעו בשורה של הפצצות בעשרה יעדים במחוז דונצק, אמר המושל פבלו קירילנקו. ביום חמישי, טילי שיוט ששוגרו מצוללת רוסית בים השחור פגעו בבניין משרדים בוויניציה, בדרום מערב קייב, ולפחות 23 אנשים מתו, בהם ילדה בת 4.

 • מחוז זפוריז'יה יערוך משאל עם בסתיו לגבי הפיכה לחלק מרוסיה

  ראש המינהל של זפוריז'יה, בדרום אוקראינה, שמונה על ידי רוסיה, אמר כי האזור יערוך משאל עם בתחילת הסתיו לגבי הפיכה לחלק מרוסיה. ההודעה של איבגני בליצקי מהווה צעד נוסף לקראת רוסיפיקציה של אזורים באוקראינה שמוסקבה השתלטה עליהם, ומעודדת את התושבים כעת להגיש בקשה לדרכון רוסי.

  סוכנות הידיעות RIA Novosti ציטטה גורם אחר שלדבריו, התאריך המתוכנן הוא המחצית הראשונה של ספטמבר.

  רוסיה והשלוחות שלה השתלטו על רוב אזור זפוריז'יה לאורך החוף הדרומי של אוקראינה, אך הצבא האוקראיני עדיין שולט בחלק הצפוני, כולל העיר זפוריז'יה, המרכז האורבני הגדול ביותר והבית של עותר ממחצית אוכלוסיית האזור.

  זפוריז'יה נמצאת מעבר לאזור דונבס במזרח אוקראינה, שם רוסיה טוענת כי היא נלחמת למען "הרפובליקות העממיות" של דונצק ולוהנסק - מחוזות בדלניים שמוכרים רק על ידי רוסיה, סוריה וצפון קוריאה.

  חרסון, אזור שנשלט גם כן על ידי בדלנים תומכי רוסיה מצפון לחצי האי קרים, גם מתכנן משאל עם לגבי הצטרפות לרוסיה מאוחר יותר השנה.

 • טילים רוסיים פגעו בעיר ויניצה במרכז אוקראינה, 12 הרוגים

  כמה ערים אוקראיניות דיווחו על הפצצות כבדות רוסיות באזור דונצק. על פי דיווחים, הכוחות הרוסיים והבדלניים נכנסו לעיר סברסק ועלולים לכבוש אותה בתוך יומיים. רוסיה גם התקיפה 28 יישובים באזור מיקולייב הגובל בים השחור, וחמישה אזרחים נהרגו, לדברי לשכת הנשיא זלנסקי.

  טילים רוסיים פגעו בעיר ויניצה במרכז אוקראינה, שני אנשים נהרגו, לדברי המשטרה. "יש הרוגים ופצועים", אמר סרהיי בורזוב, מושל המחוז. על פי המשטרה, יש לפחות 12 הרוגים ו-25 פצועים, ו-50 כלי רכב שעלו באש.

 • טורקיה הודיעה על הסכם עם אוקראינה, רוסיה והאו"ם שמטרתו לחדש את יצוא הדגן

  טורקיה הודיעה על הסכם עם אוקראינה, רוסיה והאו"ם שמטרתו לחדש את יצוא הדגן שחסום בנמלי הים של אוקראינה על ידי רוסיה. שר ההגנה הטורקי הולוסי אקאר אמר כי ההסכם ייחתם בשבוע הבא כשצדדים ייפגשו שוב ויכלול אמצעים משותפים לבדיקת הדגן בנמלי הים. טורקיה גם תבטיח את הבטיחות של מסלולי היצוא בים השחור.

  טורקיה גם תקים מרכז תיאום עם אוקראינה, רוסיה והאו"ם ליצוא דגן, אמר אקאר. בנאום היומי שלו, אמר הנשיא זלנסקי כי "אנחנו עושים מאמצים משמעותיים לחדש את אספקת המזון לשוק העולמי. אני אסיר תודה לאו"ם ולטורקיה על מאמציהם".

  מזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרש אמר כי זה "צעד קריטי קדימה" לחידוש היצוא, אך הזהיר "יש עוד דרך ארוכה לשלום". שר החוץ של אוקראינה, דמיטרו קולבה, גם כן הנמיך ציפיות לשלום. יותר מ-20 טון דגן תקוע בסילואים בנמל הים אודסה ו-130 ספינות ממתינות מחוץ לו בשל המצור הרוסי. השיחות באיסטנבול נערכו מאחורי דלתיים סגורות ובמיקום לא ידוע.

 • שר החוץ האוקראיני: לא מתקיימות שיחות שלום בין מוסקבה לקייב

  שר החוץ האוקראיני דמיטרו קולבה שלל את האפשרות שאוקראינה תוותר על שטחים לרוסיה כחלק מהסכם שלום כלשהו, ואמר כי לא מתקיימות שיחות שלום בין מוסקבה לקייב.

  "המטרה של אוקראינה במלחמה הזאת...היא לשחרר את השטחים שלנו, לחדש את היושרה הטריטוריאלית ואת הריבונות המלאה על מזרח ודרום אוקראינה. זאת השורה התחתונה במשא ומתן שלנו", הוא הוסיף.

  רוסיה השתלטה על חבל לוהנסק במזרח המדינה החודש ומקווה כעת להשתלט גם על השטחים שעדיין לא כבשה בחבל הסמוך, דונצק. קולבה אמר בראיון כי לא מתקיימות כלל שיחות שלום בין שתי המדינות.

 • רוסיה ואוקראינה יערכו את השיחות הראשונות עם גורמים מהאו"ם ומטורקיה במטרה לשבור את הקיפאון בן החודשים לגבי סוגיית יצוא התבואה מאוקראינה.

  הפגישה באיסטנבול מתרחשת על רקע חסימת היצוא בים השחור על ידי ספינות מלחמה רוסיות ומוקשי ים שקייב הניחה כדי למנוע מתקפה רוסית דרך הים. המשא ומתן הוא מורכב במיוחד בשל החשדות כי רוסיה מנסה לייצא תבואה שגנבה מחקלאים אוקראינים באזורים שתחת שליטתה כיום.

  מזכ"ל האו"ם, אנטוניו גוטרש, הנמיך ציפיות לקראת הפגישה. "אנחנו עובדים קשה, אך יש עוד דרך ארוכה לפנינו", הוא אמר.

  לפגישה יגיעו משלחות צבאיות משלוש המדינות ודיפלומטים מהאו"ם. שר ההגנה הטורקי הולוסי אקר אמר כי המיקוד הוא "על משלוחים בטוחים לשווקים הבינלאומיים שממתינים בנמלי אוקראינה".

  טורקיה שחברה בנאט"ו מנסה לנצל את יחסיה הטובים עם שתי המדינות ולתווך הסכם לגבי משלוח בטוח. אוקראינה מעריכה כי 25 טון תבואה נחסם בנמלי הים שלה. טורקיה הודיעה כי 20 ספינות סוחר שלה ממתינות באזור להעמסה. האו"ם הציע שהספינות יעברו במסדרונות בטוחים בין המוקשים.

 • מניין המתים מבניין המגורים בצ'אסוב יאר שקרס לאחר פגיעת טילים רוסיים בסוף השבוע, עלה ל-45. תשעה אנשים הוצאו בחיים מההריסות ומבצעי החיפוש וההצלה עדיים נמשכים.

  לפחות שבעה אנשים נהרגו לפי דיווחים רוסים לאחר שטיל אוקראיני פגע במאגר תחמושת גדול בעיר נובה קחובקה בחרסון, אזור שנמצא תחת לשיטה רוסי. הטיל פגע במחסן קרוב למסילת רכבת וסכר על נהר דנייפרו.

 • אוקראינה מתכננת "צבא בן מיליון חיילים"

  אוקראינה מתכננת "צבא בן מיליון חיילים" שמצויד בנשק של נאט"ו שמטרתו להשתלט בחזרה על דרום המדינה מהרוסים, כך אמר שר ההגנה האוקראיני ל"טיימס". אולקסי רזניקוב אמר כי השתלטות על האזור ליד חופי הים השחור היא הכרחית.

  "יש לנו כ-700 אלף חיילים וכשתוסיף את המשמר הלאומי, המשטרה, משמר הגבול, אנחנו כמיליון איש. אנחנו צריכים עוד נשק כדי להציל את חיי החיילים שלנו. כל יום אנחנו מחכים ומאות חיילים נמצאים בסכנה", הוא אמר.

  עם זאת, לדברי עמית מחקר בכיר במכון רויאל יונייטד סרוויסס, "לא מדובר בכוח שמונה מיליון איש שינהל את מתקפת הנגד", אמר ג'ק וטלינג . "בדרך כלל שומרים על אלמנט ההפתעה במתקפת נגד, כך שההודעה הציבורית היא חלקית כדי לשכנע את הרובים להתחייב להשקעה של עוד משאבים כדי להגן על עצמה".

 • החיים נמשיכם בדונצק - למרות ההפצצות

  העיר דונצק שבה להיות מטרה להפצצות רוסיות. התקשורת המקומית בעיר שנמצאת בשליטת הבדלנים תומכי רוסיה הודיעה כי חמישה בני אדם נהרגו ו-15 נפצעו במתקפות רוסיות.

  אך למרות הזאת החיים נמשכים, ותושבי העיר מנסים למצוא דרכים ליהנות מהם. בפארק במרכז העיר, עשרות בני אדם הגיעו כדי לרקוד.

  אנטולי אמר כי נהג לבקר במקום מאז הגיע לעיר ב-1990. "היום, אתה יכול להתבצר בבית, ומרגמה אחת תעוף דרך החלון ותהרוג אותך - בדירה שלך", הוא אמר. לכן, לדבריו, ההפצצות לא ימנעו ממנו את התחביב האהוב עליו - לרקוד.

  סרגיי אמר כי חייבים להתרגל לסכנות שטמונות בחיים בעיר. "בעבור רובנו, הריקוד נותן לתושבים המקומיים דבר אחר לחשוב עליו לאור האיומים היומיומיים ובזמן שההפצצות נמשכות. הריקודים מסיחים את הדעת שלנו מההפצצות".

  רוסיה הודיעה ביום ראשון כי הכוח הבדלני השתלט על חבל לוהנסק הסמוך לאחר שכבש את העיר ליסיצ'נסק.

 • גרמניה מתכוננת לעצירה מלאה אפשרית של זרימת הגז הרוסי

  גרמניה מתכוננת לעצירה מלאה אפשרית של זרימת הגז הרוסי, כשעבודות התחזוקה על צינור הגז נורד סטרים 1 שמזרים את הדלק לכלכלה הגדולה באירופה דרך הים הבלטי, יחלו.

  העבודה על הצינור באורך 1,220 ק"מ היא אירוע שנתי שדורש את סגירת ברזי הגז למשך 10-14 ימים. אך עד כה, בעשור מאז החל לפעול הצינור, גרמניה לא נאלצה לתהות אם זרימת הגז תחודש בסוף העבודה.

  שר האוצר הגרמני רוברט האבק, אמר כי "הכל אפשרי, הכל יכול לקרות. יכול להיות שתהיה זרימת גז, אולי חזקה יותר מקודם. אולי נפתח את הברז ולא יזרום כלום. אנחנו צריכים להתכונן לתרחיש הגרוע ביותר".

  תוכניות חירום גובשו בגרמניה, לאור החששות כי מוסקבה תנצל את ההזדמנות להשתמש בגז כנשק כמינוף נגד המערב במלחמה נגד אוקראינה ותסגור את הברזים לתמיד. מאז תחילת המלחמה, גרמניה מנסה לצמצם את התלות שלה בגז הרוסי.

 • שלושה אנשים נהרגו ו-31 נפצעו בחרקוב

  שלושה אנשים נהרגו ו-31 נפצעו לאחר מתקפת טילים רוסית על העיר חרקוב בצפון מזרח אוקראינה, אמר המושל האזורי. לדבריו, נפגעו גם תשתיות אזרחיות כולל נדל"ן מסחרי. ילדים בני 4-16 הם בין הנפגעים שנלקחו לבית חולים.

 • טילים רוסיים פגעו בבניין מגורים בן חמש קומות במחוז דונצק (צילום: רויטרס)
 • טילים רוסיים פגעו בבניין מגורים בן חמש קומות במחוז דונצק

  בניין מגורים קרס בעיר צ'אסוב יאר, באוקראינה, בעקבות פגיעת טילים רוסיים (צילום: רויטרס)
 • לפחות 24 בני אדם נהרגו ורבים נעדרים לאחר שטילים רוסיים פגעו בבניין מגורים

  לפחות 24 בני אדם נהרגו ורבים נעדרים לאחר שטילים רוסיים פגעו בבניין מגורים בן חמש קומות במחוז דונצק האוקראיני, מה שהוביל לקריסת הבניין, על פי גורמים מקומיים. שירותי החירום האזוריים אמרו כי מאמצי ההצלה נמשכים בעיר צ'אסוב יאר.

  מוקדם יותר אמר המושל של חב דונצק, פבלו קירילנקו, כי לפחות 34 אנשים ככל הנראה לכודים בהריסות. אנדריי ירמאק, ראש הסגל של נשיא אוקראינה, אמר כי זאת היתה מתקפת טרור, וכי צריך להגדיר את רוסיה "מדינה תומכת טרור". חוק שיגדיר את רוסיה כמדינה נותנת חסות לטרור הוגש על ידי שני סנאטורים אמריקנים.

 • רוסיה "משחקת משחקי רעב עם העולם"

  פגישת שרי החוץ של G20 בבאלי שמעו נאום של שר החוץ האוקראיני דמיטרו קולבה שאמר כי רוסיה "משחקת משחקי רעב עם העולם", על ידי חסימת נמלי הים ומניעה של יצוא תבואה מהמדינה.

 • ההישארות באזור חרסון וזפוריז'יה הכבושים מסוכנת

  אירינה ורסצ'וק, סגנית ראש ממשלת אוקראינה, קראה לתושבים להתפנות מאזור חרסון הדרומי. היא הזהירה כי התושבים עשויים למצוא את עצמם משמשים כמגנים אנושיים על ידי הרוסים וכי ההישארות באזור חרסון וזפוריז'יה הכבושים היא מסוכנת.

 • רוסיה מניעה כוחות מילואים מכל רחבי המדינה ומציבה אותם ליד הגבול עם אוקריאנה

  רוסיה מניעה כוחות מילואים מכל רחבי המדינה ומציבה אותם ליד הגבול עם אוקריאנה כהכנה למתקפות עתידיות, כך עולה מדוח של המודיעין הבריטי.

  חלקים גדולים מחטיבות רגלים חדשות של הצבא הרוסי וכלי רכב משוריינים שנלקחו מאחסון ארוך טווח נשלחים לגבול עם אוקראינה, צייץ משרד ההגנה הבריטי

 • הנשיא ולדימיר פוטין הזהיר כי מוסקבה בקושי התחילה את הקמפיין שלה

  הנשיא ולדימיר פוטין הזהיר כי מוסקבה בקושי התחילה את הקמפיין שלה באוקראינה ואתגר את המערב לנסות להביס את רוסיה בשדה הקרב. פוטין אמר כי הסיכוי למשא ומתן ייפחתו ככל שהעימות יתמשך. "כולם צריכים לדעת את זה, לא התחלנו עדיין באמת. ככל שזה יימשך, כך יהיה קשה יותר בעבורם לנהל איתנו משא ומתן".

 • שלושה אנשים נהרגו וחמישה נפגעו

  שלושה אנשים נהרגו וחמישה נפגעו לאחר מתקפת טילים על חרקוב, על פי גורמים רשמיים. אדם אחד נהרגו ושישה נפצעו במתקפת טילים על אזור מגורים בעיר קרמטורסק. גם העיר סלאביאנסק נתונה תחת אש.

 • שר החוץ הרוסי משתתף בכנס G20

  שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב טס לאי באלי באינדונזיה לכנס שרי החוץ של מדינות ה-G20, שיתמקד ככל הנראה במלחמה באוקראינה ובמחלוקות בתוך הארגון לגבי התגובה למשבר. שר החוץ האמריקני אנתוני בלינקן, לברוב ועמיתם הסיני וואנג יי, משתתפים בכנס בזמן שהחשש במערב גובר לגבי משבר יוקר המחיה והדלק בשל המלחמה. זאת תהיה הפעם הראשונה שלברוב נפגש עם עמיתיו הזרים מאז המלחמה.

  בעוד במערב הטילו סנקציות על מוסקבה והאשימו אותה בפשעי מלחמה, מדינות אחרות כמו סין, אינדונזיה הודו ודרום אפריקה, לא אימצו גישה דומה. אתמול קרא לברוב לכל העולם לעשות מאמץ להגן על החוקים הבינלאומיים ואמר כי "העולם מתפתח בדרך מורכבת".

  מוקדם יותר השבוע, סין תקפה את ארצות הברית ואת נאט"ו, ואמכה כי וושינגטון "מצייתת לחוקים הבינלאומיים כשזה מתאים לה". דובר משרד החוץ הגרמני כריסטיאן וגנר אמר כי "זאת לא תהיה פסגה נורמלית שבה העסקים נמשכים כרגיל".

  באפריל, בריטניה, ארצות הברית וקנדה יצאו יחדיו מפגישה של ה-G20 במחאה על הפלישה הרוסית לאוקראינה. כמה מדינות מערביות איימו להחרים את כנסי ה-G20, אך משרד החוץ האמריקני הודיע השבוע כי בלינקן יהיה "משתתף פעיל ומלא" בכנס. בנוסף, לא תיערך פגישה רשמית בין ארצות הברית ללברוב, נמסר, משום שהרוסי "אינו רציני לגבי דיפלומטיה".

 • הכוחות הרוסיים ירו טילים למרכז העיר קרמטורסק

  הכוחות הרוסיים ירו טילים למרכז העיר קרמטורסק במזרח אוקראינהץ לדברי ראש העיר יש נפגעים במתקפה האווירית. "מתקפה אווירית עם טילים על מרכז קרמטורסק, יש נפגעים", אמר אולכסנדר גונצ'רנקו בפייסבוק בלי לפרט. "הישארו במקלטים. הסכנה לא עברה".

  אוקראינה אמרה כי היא מצפה שקרמטורסק, בחבל דונצק, תיהפך לאחד מכמה יעדים מרכזיים בעבור הרוסים לאחר ההשתלטות על העיר ליסיצ'נסק ביום ראשון, בחבל השכן לוהנסק.

  ואדים ליאך, ראש העיר סלאביאנסק, אמר כי עירו גם הותקפה מהאוויר. לדבריו, תושבים נפגעו אך הוא לא מסר עוד פרטים. רוסיה לא הגיבה על המצב בערים.

 • "זה מה שמשאיר אותנו ערים בלילה"

  הצבא הרוסי הופך את מתקן הגרעין הגדול באירופה לבסיס צבאי שלו, צעד שמסכן את בטיחות המתקן והאלפים שעובדים בו. יותר מ-500 חיילים רוסים השתלטו על תחנת הכוח הגרעינית זפוריז'יה בדרום אוקראינה במרץ, ובאחרונה הציבו בו סוללות ארטילריה והניחו מוקשים לאורך חופיו של מאגר המים ששומר כי ששת הכורים יישארו צוננים, כך על פי דיווחים של עובדים, תושבים, גורמים אוקראינים ודיפלומטים. הצבא האוקראיני מחזיק בערים שנמצאות בחוף הנגדי, ומתקשים להתקיף את המתקן בשל הסוללות שהוצבו ליד הכורים הפעילים, דיווח "וול סטריט ג'ורנל".

  הצבת הנשק במתקן מגנה עליו מפני מתקפת נגד אוקראינית ומובילה לשינוי שתעשיית האנרגיה הגרעינית מעולם לא ראתה לפני כן: הפיכה אטית של תחנת כוח גרעינית לבסיס צבאי.

  הכוחות הרוסיים הציבו בחודש שעבר משגרי טילים, טנקים ונגמ"שים. באדמה סביב המתקן חצבו הרוסים שוחות וכלבי שמירה שוכנים במלונות מאולתרות. טכנאים בכירים מחברת האנרגיה גרעינית הממלכתית של רוסיה, רוסאטום, הקימו בסיס בבונקר שמור מתחת למתקן.

  עובדי תחנת הכוח ומשפחותיהם חוששים כי ההתחמשות במתקן עלולה להוביל תאונה נוספת, כ-500 ק"מ בלבד מצ'רנוביל. "הם לא מבינים מה עלול לקרות בגלל הפעולות שלהם שם", אמרה אשתו של אחד העובדים שדיברה עם "וול סטריט ג'ורנל".

  חברת האנרגיה של אוקראינה, אנרגואטום, שעדיין מנהלת את המתקן, אמרה כי הכוחות הרוסיים מאיימים לרוקן את בריכות הצינון כדי לחפש אחר נשק שלוחמי ההתנגדות האוקראינים אולי שתלו בקרקעית. צעד כזה עלול לסכן את המתקן, שמסתמך על זרימה רציפה של מים מסוננים כדי לצננן את הכורים ואת מוטות הדלק.

  מומחי בטיחות גרעינית אומרים כי ללא ביקורים של מומחים עצמאים באתר, קשה להעריך את הסיכונים השונים שהמוקשים, הארטילריה והחיילים הרוסים הפזיזים מציבים לכורים הפעילים. לדבריהם, השתלטות על תחנת כוח גרעינית היא צעד חסר תקדים, ואין לדעת מה יקרה אם המוקשים יגרמו נזק למסננים של המים שנשאבים לכורים.

  לדברי הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (IAEA ), שבמשך חודשים ניסתה לנהל משא ומתן כדי לקבל גישה בטוחה למתקן אך ללא הצלחה, הבטיחות באתר נפגעה, כולל בטיחות הבניין, פיקוח הקרינה והזרימה הרציפה של חלקי חילוף, דלק ואספקה. הארגון חושש מפני העשרה של האורניום לרמות גבוהות במטרה לייצר נשק. "זה מה שמשאיר אותנו ערים בלילה", אמר במאי מנכ"ל הארגון רפאל גרוסי.

 • הקרב על סלאביאנסק צפוי להיות המוקד הבא של הלחימה

  לפחות שני בני אדם נהרגו ושבעה נפגעו לאחר הפצצה כבדה בעיר סלאביאנסק במזרח אוקראינה. ראש העיר קרא לתושבים להתפנות לאחר שהכוחות רוסיים פגעו בשוק ובאזור מגורים.

  מושל דונצק קרא ל-35 אלף האזרחים להתפנות לאור המתקפה הרוסית. פבלו קירילנקו אמר כי הוצאה של האזרחים הכרחית כדי להציל חיים וכדי לאפשר לצבא האוקראיני לשפר את ההגנה של הערים.

  הקרב על סלאביאנסק צפוי להיות המוקד הבא של הלחימה במאבק על חבל דונבאס. הכוחות הרוסיים נמצאים במרחק 16 ק"מ מהעיר דונצק, על פי דוח מודיעיני של משרד ההגנה הבריטי.

 • ניידות משטרה הפוכות מחוררות ומלאות כדורים, בנייני ממשלה שרופים ומחוררים מפגיעת מרגמות וכיפת הזהב של הכנסייה האורתודוקסית שספגה נזק. כתב רויטרס בליסיצ'נסק שעלי השתלטה רוסיה בתחילת השבוע בסיוע הכוחות הבדלניים, מצא תושבים מעטים בעיר שבה התגוררו בעבר כמאה אלף אנשים - ובעיקר הרס רב, עדות לעוצמת הקרבות.

  אזרחים מעטים, רובם נשים, הסתובבו בין ההריסות בזמן שכלי רכב משוריינים, שבהם כוחות בדלניים, סרקו את הכבישים. שלט ניצחון סובייטי - סמל ממלחמת העולם השנייה שאימצו הכוחות הרוסיים - נתלה מעל כניסה לבניין ממשלה הרוס.

  הנפילה של ליסיצ'נסק בידי רוסיה ובעלות בריתה הוגדרה רגע חשוב על ידי מוסקבה. חבל והנסק כולו נמצא כעת בידי הרוסים, אחת המטרות של מה שמכנה הנשיא ולדימיר פוטין "המבצע הצבאי המיוחד" לחיסול איום מסוכן.

  מבחינת אוקראינה, נפילת העיר היא תבוסה כואבת במלחמה לא מוצדקת שמטרתה להשתלט על שטחים גדולים באוקראינה ולהותיר אותה קטנה יותר ומוחלשת.

  כתב רויטרס מצא עיר שמלבד ציוץ הציפורים, שורר בה שקט מטריד לאחר שמרבית התושבים נמלטו על נפשם. אולגה, בת 67, נשארה מאחור. כעת היא מברכת על הדממה. "המצב כעת טוב. אנחנו רק מפחדים שהלחימה תשוב", היא אמרה. לדבריה, המטרה היחידה שלה, מלבד לבקר את ילדיה ברוסיה, היא "להישאר בחיים".

  בחלק אחר של העיר, נמצא בניין ממשלתי מלבנים אפורות ועליו סמל אוקראיני שנשרף בלחימה וניצב כעת ריק, כל החלונות בקומה העליונה מנופצים. בתוך איד המשרים נמצאה ערמת דרכונים אוקראיניים. כיפת הזהב של הכנסייה האורתודוקסית מחוררת, וכל מה שנותר מהגג הוא מסגרת מתכת. בצד הדרך זרוק דגל אוקראינה ליד משאית ריקה.

 • 30 המדינות בנאט"ו חתמו על פרוטוקל הצטרפות בעבור פינלנד ושבדיה

  30 המדינות בנאט"ו חתמו על פרוטוקל הצטרפות בעבור פינלנד ושבדיה, כדי לאפשר להן להצטרף לברית הצבאית ברגע שהפרלמנטים יאשרו את ההחלטה - ההתרחבות המשמעותית ביותר של הברית מאז אמצע שנות ה-90.

  "זהו אכן רגע היסטורי", אמר מזכ"ל נאט"ו ינס סטולטנברג כשלמדו שרי החוץ של שתי המדינות. "עם 32 מדינות מסביב לשולחן, נהיה חזקים אפילו יותר".

  משמעות הפרוטוקול היא שהלסינקי וסטוקהולם יכולות להשתתף בפגישות של נאט"ו ויש להן גישה רחבה יותר למודיעין, אך הן אינן מוגנות על ידי סעיף ההגנה של נאט"ו שלפיו מתקפה על מדינה אחת היא מתקפה על כל המדינות. תהליך זה יימשך כשנה.

  30 השגרירים של נאט"ו וסטולטנברג עמדו יחדיו תמונה שבה החזיקו את הפרוטוקולף "תודה לכם על התמיכה שלכם! כעת תהליך האישור מתחיל בכל מדינה בברית", ציצצה שרת החוץ השבדית אן לינד בטוויטר.

  נשיא טורקיה רג'פ טייפ ארדואן הזהיר כי פינלנד ושבדיה חייבות קודם כל לקיים את ההבטחות שעשו לטורקיה בהסכם או שהסכם הקבלה שלהן לא יישלח לפרלמנט הטורקי. בהסכם הסכימו פינלנד ושבדיה לא לתמוך בארגונים הכורדיים PKK ו-YPG או במנהיג הרוחני פטהוללה גולן, שלברי טורקיה ביצע ניסיון הפיכה ב-2016.

 • הכוחות האוקראיניים הניפו שוב את דגל המדינה באי הנחשים

  הכוחות האוקראיניים הניפו שוב את דגל המדינה באי הנחשים, מאחז סימבולי ואסטרטגי בים השחור שממנו נסוגו הכוחות הרוסיים לאחר שהשתלטו עליו עם תחילת המלחמה.

  "המבצע הצבאי הסתיים, השטח, אי הנחשים שב לסמכות אוקראינה", אמרה נטליה הומניוק, דוברת של פיקוד דרום באוקראינה. הצבא אמר כי הדגל הלאומי שב לאי בשעה 11 בבוקר.

  "הדגל הגיע לאי באמצעות מסוק וימתין לחיילים שיניפו אותו", היא אמרה. "איש לא נחת באי. איש לא יסכן את האנשים לטובת צילום לתקשורת".

 • נשיא רוסיה ולדימיר פוטין הכריז על ניצחון רוסיה בקרב על לוהנסק

  נשיא רוסיה ולדימיר פוטין הכריז על ניצחון רוסיה בקרב על לוהנסק. בפגישה טלוויזיונית עם שר ההגנה שלו, ברך פוטין את הכוחות הרוסיים על "ניצחונם בלוהנסק". אלה שהשתתפו בקרבות יכולים "לנוח ולהחלים", הוא אמר, בזמן שיחידות אחרות ממשיכות להילחם באזורים אחרים.

  ההשתלטות על העיר ליסיצ'נסק ביום ראשון שמה קץ לאחת המערכות הגדולות באירופה מזה דורות, שבה רוסיה השתמשה במשך חודשיים בכל הכוח של הכוחות בשטח מול מובלעת קטנה בקו החזית. ליסיצ'נסק, סוורדונצק השכנה והערים הסובבות, ברבות מהן מפעלים תעשייתיים שבהם הסתתרו הכוחות האוקראיניים, נהרסו לגמרי על ידי המתקפות הרוסיות.

  לדברי מומחים צבאיים, הקרב עשוי להתגלות כנקודת מפנה במלחמה בשל ההשפעה של אובדן החיילים על היכולת של שני הצדדים להמשיך להילחם. "אני חושב שזה ניצחון טקטי לרוסיה אבל במחיר כבד מאוד", אמר ניל מלווין ממכון המחקר RUSI. הוא השווה את הקרב לקרבות הגדולים לעומת ההישגים הטריטוריאליים הקטנים במלחמת העולם הראשונה.

  "הושגה התקדמות אטית ביותר ב-60 ימים. אני חושב שהרוסים אולי יכריזו על ניצחון אבל הקרב האמיתי עדיין לא קרה", הוא אמר.

  מוסקבה מקווה כעת שהנסיגה האוקראינית תעניק לכוחות הרוסיים מומנטום לדחוף לכיוון מערב לחבל דונצדק, שם האוקראינים עדיין מחזיקים בערים סלאביאנסק, קרמטורסק ובקמוט.

 • תושבי חרקוב מנסים לשוב לשגרה ולשקם את עירם

 • הכוחות הרוסיים והכוחות הבדלנים במזרח אוקראינה השתלטו על העיר ליסיצ'נסק

  הכוחות הרוסיים והכוחות הבדלנים במזרח אוקראינה השתלטו על העיר ליסיצ'נסק, המאחז האחרון של האוקראינים בחבל לוהנסק, כך דיווחה סוכנות החדשות הרוסית TASS על פי משרד ההגנה רוסי.

  שר ההגנה הרוסי סרגיי שויגו הודיע לנשיא ולדימיר פוטין כי כל חבל לוהנסק "שוחרר" על ידי הרוסים והבדלנים. מאוקראינה לא נמסרה תגובה.

  לאחר שנכשלו בניסיונות ראשוניים לכבוש את הבירה קייב, רוסיה התמקדה בהסגת הכוחות האוקראיניים מחבל לוהנסק וחבל ודונצק במזרח, שם הכוחות הבדלניים שנתמכים על ידי רוסיה נלחמים נגד אוקראינה מאז 2014.

  "לאחר מבצע צבאי מוצלח, הכוחות הרוסיים, עם יחידות ממליציית העם של הרפובליקה העממית של לוהנסק, השתלטו על העיר ליסיצ'נסק", נאמר ממשרד ההגנה הרוסי.

 • נזק בעיר בלגורוד ממתקפה אוקראינית (צילום: אתר רשמי, טוויטר)
 • הכוחות האוקראיניים פגעו בבסיס רוסי בעיר הכבושה מליטופול

  הכוחות האוקראיניים פגעו בבסיס רוסי בעיר הכבושה מליטופול, אמר ראש העיר הגולה של העיר. גם גורם רוסי אישר את המתקפה. "בשעה 3 בבוקר ובחמש בבוקר נרשמו 30 תקיפות על בסיס צבאי", אמר ראש העיר של מליטופול איוואן פדורוב בסרטון בטלגרם. לדבריו, "הבסיס יצא מכלל פעולה". סוכנות הידיעות RIA דיווחה כי אוקראינה פגעה באזור שבו נמצא נמל התעופה.

  לפחות שלושה בני אדם נהרגו ועשרות בתים נהרסו במתקפות על העיר הרוסית בלגורוד ליד הגבול עם אוקראינה, אמר המושל האזורי. מושל העיר וייצ'לסלב גלדקוב דיווח כי כמה פיצוצים נשמעו בעיר, כ-40 ק"מ מצפון לגבול עם אוקראינה. לפחות 11 בנייני מגורים ו-39 בתים ניזוקו. חמישה בתים נהרסו כליל.

  רוסיה מתמקדת בהסגת הכוחות האוקראיניים מחוץ לחבלים לוהנסק ודונצק שבדונבאס, שם נלחמים בדלנים תומכי רוסיה באוקראינה מאז הפלישה. הכוחות האוקראיניים בחזית המזרחית מדווחים על מתקפות ארטילריה עזות על אזורי מגורים, בעיקר סביב העיר ליסיצ'נסק, העיר האחרונה שנמצאת בידי אוקראינה בחבל לוהנסק.

  "לדברי רודיון מירושניק, שגריר רוסיה של לוהנסק הפרו רוסית, "ליסיצ'נסק נמצאת תחת שליטה, אך עדיין לא שוחררה".

  בדרום אוקראינה, הרוסים פגעו בעמדות פיקוד צבאיות במיקולייב ליד עיר הנמל אודסה בים השחור. "הכובשים הרוסים שיגרו כמה מתקפות טילים בכיוון מיקולייב", דיווח הצבא האוקראיני.

  על פי הרשויות האוקראיניות, טיל רוסי פגע בגוש בנייני מגורים ליד אודסה ביום שישי, ולפחות 21 בני אדם נהרגו. נשיא אוקראינה וולודימיר זלנסקי אמר כי המתקפות "הן מכוונות". "זה טרור רוסי ולא מתקפה מקרית", הוא אמר. בנאומו הלילה, אמר הנשיא כי הדרך לניצחון תהיה "מאוד קשה" אך האוקראינים חייבים לשמר את הנחישות שלהם ולפגוע בתוקף "כך שכל רוסי יזכור שאי אפשר לשבור את אוקראינה".