logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo
star Bookmark: Tag Tag Tag Tag Tag
Israel

צ'רנוביל מתחת למים: "פי 100 אלף קרינה מהמותר"

קילומטר וחצי מתחת לפני המים, בסמוך לחופי נורבגיה בים הקרח הצפוני, שוכנת מאז 1989 צוללת גרעינית רוסית שכוללת שני כורים גרעיניים ושני ראשי קרב גרעיניים. מאז אותה שנה הצוללת הזו דולפת ופולטת קרינה אל תוך הים. כמה קרינה? צוללת מחקר קטנה שצללה בשבוע שעבר למקום ביצעה שלוש בדיקות – שתיים היו תקינות אך התוצאה בשלישית הייתה זיהום בקרינה גבוהה פי 100 אלף מהתקן המותר.

למרבה המזל, בעומק הזה של הים אין בעלי חיים רבים או צמחי ים, אבל עדיין החשש הוא שבסופו של דבר החומר הרדיואקטיבי שבכורים יפרוץ החוצה ויגרום לזיהום משמעותי הרבה יותר. עד כה לא נרשמה פעילות רדיו-אקטיבית חזקה במקום, אך הנורבגים שמנתרים את המקום בלית ברירה, כבר מצאו באזור חומר רדיו-אקטיבי מסוג "צזיום 137". חומר זה, יש לציין, הוא אחד החומרים הכימיים שמסכנים את החיים באזור צ'רנוביל.

עד לאחרונה הכורים עצמם לא נפגעו וזיהמו את הסביבה, והחומר הגרעיני המסוכן הגיע מראש קרב גרעיני סדוק. אלא שהמדידה בשבוע שעבר מעוררת חששות רבים. כמובן, אין יותר מדי מה לעשות בנידון חוץ מלנתר את המקום באופן פעיל, מכיוון שזה יהיה טירוף לנסות ולהעלות את שרידי הצוללת אל פני הים.

מנטרים את הפעילות מרחוק // צילום: רויטרס

הצוללת, מסוג 278 –K, היתה פאר הטכנולוגיה הסובייטית והייתה אמורה להוות פריצת דרך לדור חדש של צוללות שמסוגלות לצלול עד עומק של 3000 רגל, כלומר להיות כלי קרב שמשייט במעמקים מעבר לרוב כלי הקרב שפעלו באותה תקופה. היא הושקה על ידי הצי הסובייטי ב-1983 אך שש שנים מאוחר יותר פרצה בה שריפה שהרגה 44 מהמלחים מתוך 69 אנשי צוות בסך הכל. הסיבה לתאונה, הייתה בעיקר מכיוון שהצי הסובייטי שהוזעק הגיע מאוחר מדי לאזור.

מאז הכלי הקטלני מצוי בקרקעית הים, על הכורים הגרעיניים שבו, שמהווים סוג של פצצה מתקתקת. אמנם ברית המועצות, ורוסיה מאוחר יותר, הבטיחו לנורבגיה שהן ינתרו את המקום ויעדכנו על המצב אך נורבגיה לא לוקחת סיכונים ובגלל ההישענות הרבה שלה על תוצרת ימית בודקת את האתר בעצמה כל שנה עם כלים יותר ויותר משוכללים.

המידע החדש על הדליפה מגיע בחודש לא טוב לרוסיה אחרי שתקלה הרגה 14 מלחים בצוללת גרעינית אחרת שלה. בכל מקרה ביחס ל-278-K, לא ניתן לעשות הרבה, ומה שנותר הוא להמשיך לעקוב אחריה הצוללת ולוודא שהקרינה לא עולה לגבהים בעייתיים וקטלניים מדי.

All rights and copyright belongs to author:
Themes
ICO