Israel
This article was added by the user . TheWorldNews is not responsible for the content of the platform.

עצרו להן את טיפולי ההפריה באסותא: "יישאר רק כאב עצום"

דורין עוז-יחזקאל ושני רייכנשטיין-מלכין החלו בטיפולי פוריות באסותא רמת החייל, ואז החליט משרד הבריאות לצמצם את הפעילות שם בגלל המחדלים שהתגלו במקום, וכעת אין להן אפשרות להמשיך בטיפול. "המדינה לא מתייחסת אלינו", הן אומרות בדמעות ל-ynet live. "נשקול לעשות את זה בחו"ל". משרד הבריאות: "כשאסותא תתקן את הליקויים כנדרש, ניתן יהיה לחזור לפעילות"

משפחות שמנסות להיכנס להיריון מאשימות את אסותא ומשרד הבריאות: "הכל השתבש"

( )

דורין עוז-יחזקאל (33) מתל אביב היא אחת מהם. "המקרה שלי מסובך", אמרה בריאיון ל-ynet Live. "אני לא יכולה להיכנס להיריון באופן טבעי כי אני נושאת גן של ניוון שרירים. העוברים שלי מופרים באסותא וצריכים לעבור בדיקה גנטית. כרגע אין לי אפשרות להיכנס להיריון, כי סגרו את המחלקה.

"הייתי צריכה להתחיל סבב טיפולים, והרופא הודיע לי שהוא בוטל. פניתי לבתי חולים אחרים, אבל לא הצלחתי להשיג מקום. כל דקה חשובה לי. אני כבר לא יכולה לשאת את האכזבות האלה".

את מרגישה שהמדינה מפנה לך עורף? "התחלתי לבדוק אפשרויות בחו"ל. המדינה לא מסתכלת עלינו ברצינות. לא מקבלים אותנו ברצינות".

שני רייכנשטיין-מלכין: "אי אפשר בבת אחת לסגור מקום בלי לתת פתרון. אלו תהליכים שאתה עובד עליהם שנים, והכול עלול להיזרק לפח. אני נמצאת בתהליך פונדקאות אחרי גיוס המונים, אחרי תרומת ביצית. כל זה עלול לרדת לטמיון"

גם שני רייכנשטיין-מלכין (37) מראשון לציון זועקת לעזרה. "בעלי ואני בתהליך פונדקאות", סיפרה. "יצרנו עוברים בארצות הברית ומצאנו פונדקאית מהממת שרק רוצה להתחיל את התהליך, אבל הרופא שמטפל בנו הוא מאסותא, והוא לא יכול לקבל את העוברים עכשיו, כי הגבילו אותו ל-25 מטופלות ביום. אי אפשר בבת אחת לסגור מקום בלי לתת פתרון. אלו תהליכים שאתה עובד עליהם שנים, והכול עלול להיזרק לפח. אני נמצאת בתהליך פונדקאות אחרי גיוס המונים, אחרי תרומת ביצית. כל זה עלול לרדת לטמיון".

את פוחדת שבסופו של דבר לא תצליחו להביא ילד עם הפונדקאית הזו? "כן. הכול יכול להיעצר, ואנחנו נישאר בלי כלום, רק עם כאב עצום".

דורין עוז-יחזקאל מוסיפה: "אני פוחדת מאוד. אין דבר שיותר מפחיד אותי מזה. אבל אלפי מטופלות נאבקות איתנו, ואנחנו הולכות להילחם במשרד הבריאות. אנחנו נהיה אימהות אם ירצו או לא ירצו - אם לא בישראל, במדינות אחרות. יעזרו לנו ויתמכו בנו. המשפחות שלנו איתנו, הבעלים שלנו איתנו. נעשה כל מה שנצטרך".

1 צפייה בגלריה

אסותא הפריה
אסותא הפריה

בית החולים אסותא (מימין) ותהליך הפריה. "אנו מבינים את התחושות הקשות של המטופלים והמטופלות", נמסר ממשרד הבריאות

(צילום: צביקה טישלר, shutterstock)

החלטת משרד הבריאות לעצור קליטת נשים חדשות לטיפולי פוריות באסותא רמת החייל ולצמצם את הפעילות שם, התקבלה בעקבות חשד להיעדר התאמה גנטית בין ילד שנולד שם בהפריה חוץ-גופית לבין אביו, ובעקבות שני אירועים של התייבשות ביציות מופרות - אחד מהם לא דווח למשרד הבריאות.

מדובר בהחלטה חריגה בחומרתה, במיוחד לנוכח העובדה שאסותא רמת החייל הוא אחד ממוקדי ההפריות הגדולים בישראל. ועדת הבדיקה שהקים משרד הבריאות הצביעה על ניהול קלוקל במקום ובעיקר על עומס גדול במעבדות הפוריות, שמגדיל משמעותית את הסיכוי לטעויות. אלו עלולות להביא להחלפת עוברים, כפי שכנראה קרה באסותא רחל החייל, וכפי שקרה בוודאות באסותא ראשון לציון, עם התינוקת סופיה שנולדה לפני כשנה לזוג הורים שהיו בהליכי פוריות, וזמן קצר לפני לידתה התגלה כי היא אין לה קשר גנטי להוריה.

לפני מספר ימים שיגרה קבוצת רופאים שעוסקים בטיפולי פוריות מכתב לשר הבריאות משה ארבל, ולמנכ"ל משרדו משה בר סימן טוב, ובו יצאה נגד ההחלטה לגבי אסותא. "ציבור הרופאות והרופאים העוסק בטיפולי הפריה חוץ-גופית נדרש למיומנות רפואית מדעית וליכולות בין-אישיות שמסייעות לבניית אמון ייחודי ומיוחד המסייע להצלחת הטיפול", כתבו. "בהתאם, נדרשת רגישות מיוחדת גם מן הרגולטור (משרד הבריאות) בבואו לקבל כל החלטה, במיוחד כזו הנוגעת למניעת הגישה לטיפולי הפריה חוץ-גופית. עולה חשש כבד כי שיקולים ייחודיים אלו לא היו חלק ממכלול השיקולים שהביאו את משרד הבריאות לקבל את החלטתו.

"לא נמצאה כל הצדקה להטלת סנקציות בדמות אלו שהוטלו בפועל, שכן משרד הבריאות לא הצביע על כל קשר בין האירועים שהתרחשו בפן הרפואי או המנהלתי לבין צמצום דרמטי בהיקף הפעילות של היחידה בבית החולים ומניעת טיפול רפואי מאלפי משפחות".

יצוין כי לרופאים יש אינטרס כלכלי מובהק בנושא, שכן המשמעות של צמצום הפעילות מבחינתם הוא אובדן הכנסה. "מי שנותנים את הטון בתחום הזה בארץ הם הרופאים הפרטיים", מסביר גורם באסותא. "הם נותנים את העבודה לבית החולים. הם גם מקבלים סכום מסוים עבור כל טיפול. רובם לא שייכים לאסותא ולא יודעים מה קורה שם, כך שאפשר להבין את הכעס שלהם. מצד שני, העומס על אסותא אכן גדול מאוד, ואיכות הטיפולים יורדת".

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה: "המשרד רואה לנגד עיניו בראש ובראשונה את השמירה על בטיחות הטיפול ועל הסטנדרט הטיפולי, תוך שמירה על טובתם של המטופלים והמטופלות. לצד זאת, אנו מבינים את התחושות הקשות של המטופלים והמטופלות.

"האירוע האחרון באסותא רמת החייל הוא משמעותי ברמת בטיחות הטיפול ושמירה על בריאות הציבור, ועל כן ההחלטה התקבלה לאחר בחינת מכלול הנתונים, ביצוע שימוע ובקרות בבית החולים. מאחר שנמצא ליקוי ניהולי בתחום בטיחות הטיפול, ועל מנת להבטיח טיפול ראוי, נכון ובטוח, ובמטרה למנוע ככל הניתן הישנות של אירועים חריגים וקשים כפי שנתגלו, נדרש בית החולים לבצע שינויים והתאמות שיבטיחו התנהלות בטוחה.

"משרד הבריאות עוקב מקרוב, תוך ראיית הקושי שמוטל על המטופלות והמטופלים, ולכשייווכח שאסותא רמת החייל תיקנה את הליקויים באופן הנדרש, ניתן יהיה להחזיר את פעילות היחידה".