Israel

איראן: "נודיע על הרחבת היקף העשרת האורניום בפרויקט האטום"

איראן: "נודיע על הרחבת היקף העשרת האורניום בפרויקט האטום"

איראן תודיעה היום (שלישי) לסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית על התחלת תהליך שיאפשר לה להגדיל את מאגרי האורניום המועשר שלה. דובר הסוכנות לאנרגיה אטומית של איראן בהרוז קמאלוונדי הוסיף כי "איראן תמסור מכתב לסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית, ובו תדווח על תחילת התהליך המוגבר להעשרת אורניום".

לדברי קמאלוונדי, לאיראן יש יכולת להגדלת היקף ההעשרה בעזרת צנטריפוגות שברשותה. עוד הוא הוסיף כי אם מדינות אחרות מעוניינות לפרוש מהסכם הגרעין, לאיראן יש יכולת להגדיל אף יותר את קצב העשרת האורניום.

עוד בוואלה! NEWS:
הקצין המוערך שנבחר להילחם בשחיתות בחדרה - וסיים כעוד חשוד בשוחד
"הגשימה חלום לטוס להודו": אדווה נהרגה בתאונה בטיול
"איך תומך משטר יכול להיות פליט?": העימותים בקהילה ביום העצמאות האריתריאי

המנהיג העליון של איראן האייתולה עלי חמינאי אמר אתמול כי הורה להתכונן לאפשרות של הגברת קצב העשרת האורניום, אם הסכם הגרעין שנחתם עם המעצמות בשנת 2015 יקרוס. בחודש שעבר הודיע נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ על פרישתה של ארצו מהסכם הגרעין.

"המנהיג העליון התכוון כי עלינו להאיץ כמה תהליכים הקשורים למהירות פרוייקט הגרעין של ארצנו", אמר דובר הסוכנות האיראנית לאנרגיה אטומית. מדינות אירופה החתומות על הסכם הגרעין תומכות בהמשכיותו, למרות פרישתה של ארצות הברית. עם זאת, מדינות אירופה הביעו דאגה מפיתוח תוכנית הטילים הבליסטיים של איראן ומהנוכחות הצבאית של כוחותיה בסוריה.

לפני כשבועיים הציב חמינאי שבעה תנאים למדינות אירופה החתומות על הסכם הגרעין, שבלעדיהם לא תישאר טהראן חלק ממנו. בין הדרישות, שפורסמו באתרו הרשמי, אמר חמינאי כי עליהן להתחייב שלא לבקש לדון בתכנית הטילים של הרפובליקה האסלאמית או בפעילותה באזור.

בנוסף לכך, דורש חמינאי מהמדינות - בריטניה, צרפת וגרמניה - לפעול כדי להגן על מגזר הנפט של איראן חרף הלחץ והסנקציות האמריקניות ולהמשיך לרכוש אותו, וכן להמשיך ולסחור עם הבנקים של איראן. התנאים שהציב המנהיג העליון צפויים לצמצם את הסיכויים הקטנים ממילא להצלת ההסכם, שממנו פרשה ארצות הברית ולאחר מכן הטילה עיצומים מחודשים על איראן.

בחודש שעבר הציג שר החוץ של ארצות הברית, מייק פומפאו, 12 דרישות לאיראן כדי שזו תימנע מחבילת הסנקציות "הקשה ביותר בהיסטוריה". בין היתר הוא דרש ממנה לעצור את פיתוח תכנית הטילים והגרעין, לסגת מסוריה ולהפסיק את תמיכתה בארגוני טרור באזור, בהם חיזבאללה והחות'ים בתימן.

אתמול נפגש ראש הממשלה בנימין נתניהו בגרמניה עם הקנצלרית אנגלה מרקל. הקנצלרית אמרה כי גרמניה לא מעוניינת שלאיראן יהיה נשק גרעיני, והוסיפה כי "הסכם הגרעין מנע את זה מהאיראנים". לדבריה, "גרמניה תפעיל את השפעתה כדי להרחיק את איראן מהגבול". זאת, לאחר שמוקדם יותר אמר המנהיג העליון של איראן עלי חמינאי כי "אם אויביה של איראן יתקפו אותה, היא תגיב בעוצמה חזקה פי עשרה מכך".

"חשוב שהסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית תחקור את איראן בהתבסס על ארכיון הגרעין", אמר נתניהו. "חשוב למנוע ממנה להשיג נשק, ואנחנו נעשה זאת". לדבריו, "איראן מנסה להשתלט על המזרח התיכון. בסוריה היא מנסה לשים את הצבא שלה - חיל האוויר, חיל הים וחילות הרגלים - לכיוונה של ישראל, עם מטרה מפורשת של התקפתנו. לא נוכל לקבל זאת. איראן צריכה לעזוב את סוריה. הסנקציות על איראן יעצרו את מכונת הכסף שמממנת את הטרור".

Football news:

Barca midfielder Fati is removed in the Derby with Espanyol. He spent 5 minutes on the field
Suarez scored 195 goals for Barcelona and finished third in the club's top scorer list
Daniele de Rossi: People call Messi cowardly, but they are afraid to ask their wives for a remote control from the TV
Daniele de Rossi: Ronaldo is comparable to Messi in goals and trophies, but Leo's game is more fun
Pep about 5:0 with Newcastle: Manchester City tries to score more goals out of respect for the tournament and the opponent
Who will enter the Champions League directly?
🚲Pique came to camp Nou on a Bicycle for the Espanyol Derby