Iran

آثار جمالزاده را چگونه بخوانیم؟

 برای مطالعه آخر هفته شاید راه بهتری از این که چه بخوانیم وجود داشته باشد، شاید پیشنهاد مناسب این نکته باشد که آثار هر نویسنده را چگونه بخوانیم، این راه مسیر هموارتری برای مطالعه فراهم می‌کند و کمک می‌کند که با نویسندگان بهتر و بیشتر آشنا شویم.

محمدعلی جمالزاده، از نخستین داستان‌نویسان مدرن ایران است که مطالعه آثار او برای مخاطب ایرانی همیشه اهمیت دارد، شنبه‌ای  که در پیش است، ۱۸ جولای یا ۲۸ تیر ماه، سالگرد انتشار نخستین مجموعه داستان کوتاه به زبان فارسی است، مجموعه یکی بود، یکی نبود به قلم محمدعلی جمالزاده است که در سال ۱۳۰۰ در برلین منتشر شد. برای این که بدانیم چگونه آثار جمالزاده را بخوانیم، چند پیشنهاد برای شما داریم که کمک می‌کند بیشتر این نویسنده را بشناسید و با آثار او ارتباط بهتری برقرار کنید.

چرا جمالزاده بخوانیم؟

راهی که محمدعلی جمالزاده آغازگر آن بود، مسیری است که ادبیات داستانی فارسی معاصر طی کرده است. مطالعه آثار این نویسنده به خوانش بهتر داستان‌نویسی فارسی به ویژه داستان کوتاه کمک می‌کند. جمالزاده یکی از نخستین نویسندگانی است که داستان نویسی فارسی را به سوی مدرن شدن هدایت کرد و روش‌های نوینی برای نویسندگی برگزید. راه‌هایی که منجر به شکل گیری نسل تازه‌ای از داستان‌نویسان خوش‌فکر و روشن‌اندیش شد و صفحات تازه‌ای را در تاریخ ادبیات ایران گشود.

چه چیزهایی باید بدانیم؟

محمدعلی جمالزاده نگاهی اجتماعی در داستان‌ها و آثارش دارد که امروز این دیدگاه به تاریخ تبدیل شده است، برای مطالعه آثار جمالزاده، شاید قدم اول این باشد که تاریخ معاصر صد سال اخیر ایران را بخوانیم. مطالعه تاریخ ایران، همیشه پیشنهاد مناسبی برای مطالعه است اما برای ارتباط برقرار کردن با آثار محمدعلی جمالزاده، یکی از مهم‌ترین پیش‌نیازها، آگاهی از وضعیت اجتماعی و سیاسی آن دوران است که نگاه این نویسنده و ارتباط اجتماعی قشر فرهیخته را شکل داده است. وضعیت اقتصادی جامعه، وضعیت زنان در آن دوره تاریخی، خرده گرفتن بر عرفیات دست و پا گیری که به عقیده او باعث عقب افتادن و جلوگیری از پیشرفت اجتماعی می‌شود، یکی از موضوعات اساسی آثار این نویسنده است.

او در مقدمه یکی بود، یکی نبود،  کاربرد ادبیات مدرن را نخست بازتاب فرهنگ عامه و سپس انعکاس مسائل و واقعیتهای اجتماعی می‌داند و معتقد است باید ادبیات داستانی با عامه مردم ارتباط برقرار کند. شاید این جمله به ما بگوید که باید ادبیات روزگار به پایان رسیدن حاکمیت قاجار و ادبیات روزهای آغازین سلطنت پهلوی را بدانیم. کلمات ویژه‌ای که مثلا در نام کتاب قلتشن دیوان دیده می‌شود و این کلمه معنی گردن کلفت و زورگو می‌دهد و در دوره قاجار رواج داشته است.

چقدر جدی باشیم؟

جمالزاده با این که واقع‌گرایانه می‌نویسد، نوشته‌هایش همواره سرشار از شوخ طبعی است، او با طنز ظریفی که در آثارش به کار می‌برد، برای مخاطبان جذابیت ایجاد می‌کند و حتی بعد از سال‌ها می‌تواند مخاطب امروز را هم بخنداند. جمالزاده همه چیز را دست‌مایه شوخی می‌داند و همین مساله باعث می‌شود شجاعانه‌تر برخی موضوعات را بازگو کند.

برای مطالعه آثار این نویسنده پرکار شاید دسته بندی آثار طنز و جدی سخت باشد اما اگر از ادبیات طنز خوش‌تان نمی‌آید، می‌توانید آثار جدی‌تر او را انتخاب کنید اما به یاد داشته باشید جمالزاده حتی در یک درس‌نامه جدی به نام طریقه نویسندگی و داستان‌سرایی که با مخاطب خود شوخی می‌کند و ادبیات ویژه‌ای دارد.

از کجا شروع کنیم؟

نخست باید میان آثار پژوهشی، درس‌نامه‌ها و داستان‌های او اولویت بندی کنید اما اگر بخواهید داستان‌های جمالزاده را بخوانید، شاید بهترین روش مطالعه آثار این نویسنده، همان سیر تاریخی و مطالعه از آغاز باشد که کتاب یکی بود کی نبود است. سر و ته یه کرباس هم یکی دیگر از آثار مهم جمالزاده است که می‌تواند برای آغاز مطالعه آثار او مناسب باشد.

برای علاقه‌مندان به داستان‌نویسی، کتاب قصه‌نویسی که به کوشش علی دهباشی گردآوری شده، اثر خواندنی خواهد بود و آثار اجتماعی این نویسنده هم برای پژوهشگرانی که درباره وضعیت اجتماعی مطالعه می‌کنند. نکات قابل توجهی دارد.

القصه

مطالعه آثار جمالزاده، با لحن شوخ طبع و اجتماعی‌اش، ما را به آغاز راه ادبات مدرن می‌برد، او که به خاطر زندگی خارج از ایران، با این نقدر رو به رو بود که از وضعیت مردم بی خبر است، یکی از اجتماعی ترین نویسندگان دوره خود بود. برای خواندن آثار جمالزاده، باید کمی حوصله و دقت را هم در کنار ذوق و علاقه هنری به کار بگیریم، چون او ریزه‌کاری‌هایی را در کارش استفاده می‌کند که بر دلنشینی کار او می‌افزاید.

محمدعلی جمالزاده که بود؟

 سید محمدعلی جمالزاده نویسنده و مترجم ایرانی . او در ۲۳ دی‌ماه ۱۲۷۴ در اصفهان به دنیا آمد.  او را همراه با صادق هدایت و بزرگ علوی سه بنیانگذار اصلی ادبیات داستانی معاصر فارسی می‌دانند، از این نویسنده و پژوهشگر بیش از ۵۰ اثر داستانی، پژوهشی و ترجمه باقی مانده است که بارها تجدید شده‌اند.  جمالزاده، ۱۷ آبان ۱۳۷۶، در ۱۰۲ سالگی در ژنو سوییس درگذشت.

Football news:

Conte about Inter before the 1/4 Europa League: we Continue to progress, we become stronger
Piontek is Interesting to Fiorentina. Herta wants just over 20 million euros
Barzagli or Grosso will replace Pirlo in Juventus U23
Daudov about Akhmat: I am Sure that the team will Interact better with each new game
Balotelli is Interesting to Besiktas. He is offered 2.5 million euros a year
Matuidi will leave Juventus. He has offers from Ligue 1 and MLS
Spartak is going to withdraw from the RPL because of the refereeing – your reaction?