Iran

بار شیشۀ دونالد ترامپ

با وجود سر و صدای بسیار زیادی که چند روز گذشته پس از توئیتهای اخیر دونالد ترامپ به راه افتاد و با وجود بحثهای دامنه داری که بر سر تعبیر «برگردند به کشورشان» بالا گرفت، چهارشنبه 26تیر ترامپ در جمع هوادارانش (در کارولینای شمالی)، مجددا همان تعابیر را بکار برد!
یعنی خلاصه ی ماجرا تا اینجا چنین است که ترامپ نه تنها قدمی عقب ننشست بلکه ضمن اصرار بر اینکه «لازم نکرده اینها به ما کشورداری یاد بدهند» و «اگر بلدند بروند همان کشورهای خودشان را درست کنند» ، مجددا این حرفها را با بیانی دیگر، در کارولینای شمالی تکرار کرد.
نکته جالب ماجرای دیروز اینکه وقتی ترامپ این حرفها را می زد، افرادی از میان جماعت فریاد می زدند:
Send her back!
یا
Build the wall!
(بفرستش بره/ دیوار را بساز!)
یعنی انعکاس یا اکو صدای ترامپ از میان مردم و هوادارانش!
این صحنه یادآور خاطره زمانی بود که ترامپ (در جریان رقابت های انتخابات) علیه هیلاری کلینتون سخنرانی می کرد و همزمان هوادارانش فریاد می زدند.
ock her up
(اون -زن- رو زندانش کنید)
حال اما ماجرا رنگی دیگر به خود گرفته! اینبار «یک زن» نیست و «چهار زن» هستند. «رقیب انتخاباتی» نیست و «نمایندگان کنگره» هستند. زمان انتخابات نیست و بیش از یکسال تا انتخابات ریاست جمهوری باقیمانده است.

اما چرا ترامپ چنین می کند؟!
نظرسنجی های اخیر نشان داده پس از اظهارات اخیر ترامپ، حدود پنج درصد رشد محبوبیت در میان هوادارش رخ داده است. ماجرا، ماجرای رای جمع کردن است و ترامپ، در این زمینه بسیار باهوش است.
ترامپ در عملکرد (کلی)، بسیار منظم است و نظم رفتاری او، در طی پنج سال گذشته مبتنی بر منطق ذهنی ای است که برای خودش تعریف کرده. او بجز انگلیسی زبان دیگری بلد نیست ولی زبانِ سخن گفتن با «بخشی» از بدنه «مردم معمولی» آمریکا را کاملا بلد است.

در مجموع اوضاع چطور است؟
تا اینجای ماجرا، همه چیز به نفع ترامپ است. همه چیز!
نرخ اشتغال در آمریکا در بهترین وضعیت ده سال اخیر خود است.
وضع بازار بورس و سهام هم (با افت و خیزهایی) نسبتا خوب است.
وضع جنگ تعرفه ها با چین هم نسبتا خوب ارزیابی می شود.
ترامپ در اوج رضایت است .
و تقریبا از هر آنچه تا به امروز کرده، خشنود است.
یک بچه پولدار نیویورکی که سال ها (حدود پنجاه سال) کسی تحویلش نمی گرفت (جدی تلقی نمی شد)، و وقت خود را در کار رسانه و نمایش‌های شُو و بازار مِلک صرف می کرد، از روزی که به رویای ریاست جمهوری دست یافت با یک منطق ذهنی جلو می رود و آن اینکه
برایش مهم نیست که جماعت نخبه «الیت» و «رسانه ها» درباره اش چه می گویند. او هر آنچه می کند، قدم به قدم، حفظ “طرفدارانش” است.
در این ماجرای اخیر هم او باز، موفق بود. (از منظر حفظ رای)

بار شیشه!
تنها یک نکته در این میان نباید مغفول بماند و آن شکنندگی شرایط شیشه ای ترامپ تا زمان رسیدن به انتخابات سال آینده است.
در کشوری که حدود سیصد میلیون اسلحه (https://t.me/solseghalam/668) در دست مردم است در جریان انتخابات قبلیِ ریاست جمهوری حتی یک گلوله شلیک نشد. یعنی به رغم همه تنشها، ولی اتفاقات به سمت رفتارهای خشن و خونبار نرفت.
این فضایی که ترامپ امروز در حال خلق آن است، افزایش التهاب در فضای جامعه ای است که مشخص نیست با این شیب افزایش التهاب، به کجا خواهد رفت؟
و آیا انتخابات بعدی ریاست جمهوری هم مانند نوبت قبل، آرام برگزار خواهد شد؟
ترامپ با یک رای شکننده انتخاب شد و بارِ او امروز، بار شیشه است. (سیاستمداران البته عمدتا بر بار شیشه سرمایه گذاری می کنند، اما) شرایط شکننده ترامپ ، ظرفیت این میزان افزایش التهاب را ندارد.
انباشت این میزان تنش در سطح جامعه، الزاما «قابل کنترل» نخواهد بود و اگر تا یکسال آینده «اتفاقی» رخ دهد که بر خلاف همه اتفاقات خوبِ تا امروز باشد، مشخص نیست که سرنوشت این بار شیشه ، چه خواهد شد؟

Football news:

Zinedine Zidane: if the referee gives a penalty, it means it is a penalty
Lizard on the criticism of VAR: In Real life, they don't pay attention to conversations outside the team
Real need to score 5 points in 3 rounds to win La Liga
Gasperini about the 1/4 final of the Champions League: the Match with Juventus is an imitation of the games with PSG
Courtois played 18 dry games in the La Liga season. Real's record is one game away
Real Madrid won the 8th victory in a row and does not miss 5 matches
There was hardly any contact, and even outside the penalty area. Ex-member of Barca's Board of Directors about real's penalty