Iran

دعای روز بیستم ماه رمضان + صوت

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، در بیان عظمت ماه رمضان همین بس که قرآن کریم کتاب هدایت تمام بشریت در این ماه آن هم در شب قدر که برتر از هزار ماه است، نازل شده است، ماهی که به ماه مهمانی الهی شناخته می‌شود و بر اساس روایتی از پیامبر اکرم(ص)، ماهى است که ابتدایش رحمت، میانه‌‏اش مغفرت و پایانش اجابت و آزادى از آتش جهنم است.

اینک به‌مناسبت فرا رسیدن بیستمین روز از ماه مبارک رمضان، دعای روز بیستم این ماه شریف به‌همراه شرحی از آن منتشر شده است:

* * * * *

شرح دعا از آیت‌‌الله مجتهدی تهرانی: 

اللَّهُمَّ افْتَحْ لِی فِیهِ أَبْوَابَ الْجِنَانِ

منظور از اینکه می‌گوییم خدایا درهای بهشت را بر روی من بگشای این است که خداوند ما را از گناهانی که در طول عمر خویش انجام داده‌ایم پاک کند و حسنات و کارهای نیک ما را افزون کند؛ چرا که تا انسان گنهکار باشد و از خیرات و حسنات به دور باشد، بهشت بر او حرام خواهد بود و تنها هنگامی دربهای بهشت روی او گشوده می‌شود که هیچ گناهی بر او نباشد و اینکه می‌گوییم درهای بهشت را بر روی ما بگشای، به این خاطر است که خداوند به ما عنایت فرماید تا طوری در دنیا زندگی کنیم که بتوانیم در آخرت از هر دری که خواستیم وارد بهشت شویم.

وَ أَغْلِقْ عَنِّی فِیهِ أَبْوَابَ النِّیرَانِ‏

برای آنکه بفهمیم منظور از «اغلق عنی فیه ابواب النیران» چیست؟ اشاره می‌کنیم به فرموده خداوند در قرآن کریم: «الم یعلموا انه من یحاد الله و رسولا فان له نارجهنم خالدا فیها» (توبه / آیه 64) یعنی «آیا نمی‌دانند که هر کس با خداوند و رسولش دشمنی کند، آتش جهنم برای اوست که در آن جاودان خواهد ماند» و با توجه به این آیه شریفه در می‌یابیم ما در این روز در اصل با این دعا از خداوند می‌خواهیم ما را جزو کسانی قرار دهد که از دستورات ذات اقدسش و رسول گرامی اش پیروی کنیم، چرا که پیروی از خداوند و رسولش برابر با رستگاری در دنیا و آخرت و دوری از آتش دوزخ است.

وَ وَفِّقْنِی فِیهِ لِتِلاَوَةِ الْقُرْآنِ یَا مُنْزِلَ السَّکِینَةِ فِی قُلُوبِ الْمُؤْمِنِینَ‏

از پیامبر اکرم (ص) توصیه‌هایی در مورد تلاوت قرآن دارند. رسول گرامی اسلام (ص) فرمودند: «نَوِّروا بُیوتَکُم بِتِلاوَةِ القُرآنِ ، ولا تَتَّخِذوها قُبورا کَما فَعَلَتِ الیَهودُ وَالنَّصارى صَلَّوا فِی الکَنائِسِ وَالبِیَعِ وعَطَّلوا بُیوتَهُم ؛ فَإِنَّ البَیتَ إذا کَثُرَ فیهِ تِلاوَةُ القُرآنِ کَثُرَ خَیرُهُ ، وَاتَّسَعَ أهلُهُ ، وأضاءَ لِأَهلِ السَّماءِ کَما تُضیءُ نُجومُ السَّماءِ لِأَهلِ الدُّنیا»؛ خانه‌هاتان را به تلاوت قرآن نور بخشید و آن‌ها را مقبره نکنید ـ همانند یهودیان و مسیحیان که در کنیسه‌ها و دیرها نماز مى‌گزارند و خانه‌هاشان را وامى نهند ـ ؛ زیرا هرگاه در خانه‌اى بسیار قرآن تلاوت شود، خیرش فراوان شود و ساکنانش از گشایش بهره یابند و براى آسمانیان نور پراکنند، همان‌گونه که ستارگان آسمان به ساکنان دنیا نور مى‌بخشند (اصول کافی، جلد 4).

ادامه سخنان آیت‌الله مجتهدی درباره شرح دعای روز بیستم ماه مبارک رمضان را در زیر بشنوید:

انتهای پیام/

Football news:

Ocampos on Messi: you Look at him as a God, but he is real. Leo helps the players
Solskjaer on the martial-Rashford-Greenwood trio: Nothing new for Manchester United. Remember Ronaldo, Rooney and Tevez?
Josep Bartomeu: Barcelona have won La Liga 8 times in 11 years. Historic achievement
Lineker on the CAS decision on Manchester City: it's Hard to know what will happen to the FFP rules after this
Holand's busy holidays: first I sawed trees with my father, then I had a fight with a security guard at a night club
Tebas on Manchester City's participation in European competitions: CAS does not meet the arbitration standards
Bartomeu about VAR in La Liga: a number of decisions were made in favour of one of our rivals