Iran

HD شدن شبکه‌های تلویزیون از شنبه آغاز می‌شود+جزئیات

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، رضا علیدادی معاون توسعه و فناوری رسانه پروژه HDسازی شبکه‌های رسانه ملّی را یکی از پروژه‌های راهبردی و مهم سازمان صدا و سیما برشمرد و اظهار داشت: این پروژه از سه سال پیش آغاز شد و حدود یک سال و نیم مطالعات اولیه پروژه به طول انجامید و به دلیل اینکه این پروژه تحولات اساسی را در سازمان صدا و سیما و زیرساخت‌ها ایجاد می‌کرد لازم بود تمامی جوانب امر از جمله استانداردها و هر موضوع مرتبط با پروژه مورد ارزیابی و و بررسی دقیق قرار بگیرد.

وی در ادامه تصریح کرد: در دوره مطالعاتی و تحقیقاتی، استانداردها، فرمت‌ها، روش‌های تولید، استانداردهای پخش، انتقال، انتشار و دریافت از موضوعات مهمی‌بود که همکاران ما در معاونت توسعه و فناوری رسانه مورد بررسی قرار دادند و توانستند استانداردهای لازم و مورد نیاز سازمان را به درستی تعریف کنند و برای تأمین و سفارش تجهیزات مورد استفاده در این پروژه، تمامی جزئیات را با شفافیت بیان کنند.

تلویزیون , صدا و سیما ,

معاون توسعه و فناوری رسانه بابیان اینکه خوشبختانه در حال حاضر وضعیت پروژه در شرایط عالی قرار دارد و تقریباً تمامی شبکه‌ها فعال‌شده‌اند، تصریح کرد: از شبکه العالم که روی ماهواره با استاندارد 1080P در حال پخش است تا شبکه‌های یک، سه، ورزش، خبر، نسیم، نمایش، پویا، ایران کالا و افق تماماً سیگنال‌ها، رژی‌ها و پایانه‌های دیجیتالشان فعال‌شده است. چندین مدل گیرنده و مبدل با عنوان ستاپ باکس به‌وفور در بازار موجود است و شاهدیم سازنده‌های گیرنده تلویزیونی، گیرنده‌ها را این استاندارد تطبیق داده‌اند.

علیدادی، پیچیدگی‌ها و هماهنگی‌های فراوان و کلید خوردن آغاز عملیات پروژه HDسازی را مورد توجه قرار داد و افزود: در ابتدا HDسازی شبکه‌های یک، سه و خبر از طرف رئیس سازمان صداوسیما در دستور کار قرار گرفت که مقرر شد روی فرمت فعلی دیجیتال به صورت گسترده در اختیار عموم مردم قرار بگیرد که بعد از شروع عملیات اجرایی پروژه و اجرای طراحی‌ها، به نظر رسید آنچه سازمان و زیرساخت‌ها به آن نیاز دارد افزایش تعداد شبکه‌ها است به همین منظور HDسازی 10 شبکه در دستور کار قرار گرفت که بخش‌های مختلف از جمله تولید، پخش، ارتباطات زمین و ماهواره‌ای، فرستنده‌ها و همچنین بخش گیرندگی با هماهنگی‌های شده با انجمن تولیدکنندگان گیرنده‌های تلویزیونی، برنامه‌ریزی‌ها و فعالیت خود را در این خصوص آغاز کردند.

معاون توسعه و فناوری رسانه شبکه‌هایی که در این مرحله HD می‌شدند عملاً باید تمامی زیرساخت های قدیمی و فرسوده خود را با تجهیزات جدید جایگزین می‌کردند. با توجه به تعریف و مشخص شدن استانداردهای مورد نیاز، سفارش تجهیزات مد نظر صورت گرفت.

 وی به تحولات اساسی دنیا در حوزه فناوری اشاره کرد و گفت: لازم بود تجهیزات داخلی و خارجی مورد نیاز، تجهیزات پیشرفته‌ای باشد که در تحولات فناوری، بتواند بهترین خدمات را به مردم عزیز کشورمان ارائه دهد، به همین جهت استاندارد 1080P  به عنوان استاندارد فعال در تمامی استودیوها تعریف شد که تمامی این دقت نظرها باعث می‌شود وقتی استودیوی جدیدی را راه‌اندازی می‌کنیم در فرصت های بعد با فعال شدن هر کدام از آپشن‌ها، نیاز به تعویض تجهیزات استودیویی همچون دوربین‌ها، میزهای میکسر و... نباشد.

علیدادی با بیان این مطلب که تحول تجهیزات، امکانات و خدمات، عملا در فضای فیزیکی نیز شکل جدیدی به خود گرفته است، ادامه داد: در این فضای تغییر و تحول، برخی استودیوهای فرسوده همچون استودیوی شبکه‌های یک، سه، ورزش و العالم نیز بازسازی شدند که بعد از HD شدن، معاونت سیما فضای فیزیکی جدیدی را تجربه می‌کند.

علیدادی اذعان داشت: با توجه به شرایط پیچیده و مفصل HD سازی که در تمام بخش های زنجیره ای رسانه از تولید تا دریافت بایستی همگرایی بوجود آید، هماهنگی استانداردهای این تکنولوژی و تجهیزاتی که بتواند خدمات یکپارچه ارائه دهد و در دریافت سیگنال‌های هر بخش همگرایی وجود داشته باشد اهمیت بسیار زیادی دارد که در تمام مراحل اجرای این پروژه هماهنگی مد نظر صورت گرفت.

به گزارش تسنیم، امسال اجلاس فناوری رسانه صدا و سیما در گام هفدهم، به صورت آنلاین برگزار می‌شود و قرار است با HD شدن چند شبکه‌ تلویزیونی همراه شود. طرحی که مدت‌ها دست‌اندرکاران حوزه فنی رسانه ملّی درباره‌اش صحبت کرده‌اند و پیش از این هم سه شبکه تلویزیونی (سه، تماشا و مستند) فرمتِ HD به آن‌ها اختصاص پیدا کرد.

قرار است از روز شنبه HD شدن شبکه‌ها آغاز می‌شود و این طرح‌ها همزمان با افتتاح هفدهمین اجلاس فناوری رسانه (9 آذرماه) به مرحله بهره‌برداری می‌رسد. همچنین از دستاوردها و طرح‌های جدید تا 12 آذرماه در جریان هفته برگزاری اجلاس فناوری رسانه با حضور رئیس سازمان صداوسیما رونمایی می‌شود که عمدتاً این دستاوردها و طرح‌های جدید، حول محورِ HDسازی شبکه‌های تلویزیونی است. 

انتهای پیام/

Football news:

Sevilla have sold forward Carlos Fernandez to Sociedad for 10+2 million euros
Arteta's call to Edegor played a crucial role in the selection in favor of Arsenal
Kepa conceded 8 goals in 6 matches of the season for Chelsea
Musa could move to West Brom before the end of the season. Medical check-up-on Wednesday (Daily Mail)
Fikayo Tomori: Maldini, the best defender in history, called me and I knew I wanted to play in Milan
Benitez will not return to Chelsea if Lampard leaves, and will not take charge of Newcastle until the change of ownership
Arthur scored for Juventus for the first time. He is playing his 19th game for the club