logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo
star Bookmark: Tag Tag Tag Tag Tag
Iran

خرید نفت از ایران منجر به تحریم چین از سوی آمریکا خواهد شد؟

چین بزرگترین مشتری خرید نفت ایران است که در چند ماه اخیر به دلیل تحریم های آمریکا و لغو معافیت های تحریمی از سوی آمریکا، با مشکلات زیادی برای خرید نفت ایران مواجه شده است. با این حال، چینی ها همچنان به خرید نفت خود از اران ادامه می دهند که این مسئله منجر به هشدارهایی از سوی آمریکا شده است.

به گزارش تابناک، پس از لغو معافیت های تحریمی آمریکا، چینی ها راه های متعددی برای تداوم خرید نفت از ایران دنبال کرده اند که منجر به تهدید به تحریم چین از سوی آمریکا شده است.

در همین رابطه، پایگاه آمریکایی «بریت بارت» عنوان کرده است که برخی از مشاوران دولت ترامپ، از وی خواسته اند در راستای قطع صادرات نفت ایران به چین، محدودیت های اقتصادی ثانویه ای را علیه پکن اعمال کند.

بنا به گفته سه مقام ارشد آمریکایی، مقامات کاخ سفید تایید کرده اند که چین در ماه گذشته بیش از 1 میلیون بشکه نفت از ایران خریده است. با این حال، مقامات آمریکایی با چگونگی برخورد با این مسئله مواجه هستند.

این وبگاه آمریکایی در ادامه نوشت: تندروهای شورای امنیت ملی آمریکا در حال بررسی تحریم هایی بر نهادها و بانک های چینی هستند که تحریم ها علیه ایران را نادیده گرفته اند. تحریم هایی که می تواند مذاکرات تجاری میان دو کشور را دچار مشکل کند و روابط پکن-واشنگتن را وارد فاز جدیدی از تنش کند.

در همین زمینه، مورگان اورتاگوس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز با تاکید بر هدف واشنگتن برای به صفر رساندن صادرات نفت ایران، اظهار کرد: کشورهایی که از تحریم‌‌های آمریکا پیروی نکنند، با عکس‌العمل آمریکا روبرو خواهند شد و این شامل چین یا هر کشور دیگری در جهان است. ما انتظار داریم همه کشورها از تحریم‌‌های آمریکا پیروی کنند.

این در حالی است که مقامات دولت آمریکا بر این باورند که تلاش برای فشار مضاعف روی ایران، با اقدام چین در ادامه واردات نفت ایران تضعیف شده است.

خرید نفت از ایران منجر به تحریم چین از سوی آمریکا خواهد شد؟

آمریکا صادرات نفت ایران را نوامبر گذشته هدف تحریم قرار داد و معافیت‌هایی که برای هشت مشتری بزرگ نفت ایران از جمله چین صادر کرده بود در ماه مه تمدید نکرد.

اداره کل گمرک چین واردات نفت ایران به ارزش ۵۸۵ میلیون دلار در ماه مه را اعلام کرد در حالی که میزان واردات نفت ایران در آوریل یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار بوده است. با این حال انتظار می‌رود بر مبنای شمار نفتکش‌هایی که در مسیر رسیدن به بنادر چین هستند، آمار واردات نفت از ایران در ژوئن بهبود پیدا کند.

چرا آمریکا در تحریم چین محتاط است؟

نکته بسیار مهم در این میان این است که امریکا اگر بخواهد برای تحریم چین وارد میدان عمل شود باید یک بانک بزرگ چینی را مورد تحریم قرار دهد، بانکی که تحریم کردن آن صدای بسیاری از تجار و بازرگانان امریکایی را که با چین داد و ستد دارند در می آورد.

با این حال مقامات آمریکایی تلاش می‌کنند بدون تحریم یک بانک بزرگ چینی به دلیل تاثیر منفی که ممکن است روی اقتصاد جهانی داشته باشد، جلوی واردات نفت ایران از سوی چین را بگیرند.

پاسخ چین به تحریم ها

به عقیده بسیاری از ناظران، پاسخ پکن به این تهدیدات تند و دور از انتظار بود. سخنگوی وزارت خارجه چین گفت که قلدری یکجانبه آمریکا به توموری وخیم مبدل شده است.

نماینده چین در کمیسیون مشترک برجام نیز تصریح کرد: از تحریم‌های آمریکا ضدایران پیروی نمی‌کنیم و سیاست به صفر رساندن صادرات نفتی تهران را نیز نمی‌پذیریم زیرا امنیت انرژی برای ما مهم است.

این موضوع حتی برخی مقامات دولت فعلی امریکا را متقاعد کرده که دل کندن کشورهایی چون چین و هند و حتی ترکیه از نفت ارزان ایران بسیار دشوار است و ظاهرا واشنگتن در این راه مسیری سخت و طولانی در پیش دارد.

All rights and copyright belongs to author:
Themes
ICO