Iran

الکاظمی خواستار اتحاد در عراق شد

خبرگزاری فارس: «مصطفی الکاظمی» نخست وزیر عراق روز پنجشنبه به مناسبت نخستین سالروز اعتراضات اکتبر کشورش با صدور بیانیه‌ای از تظاهرات‌کنندگان خواست به مسالمت آمیز بودن اعتراضاتشان پایبند باشند.

بر اساس گزارش پایگاه خبری موازین نیوز، الکاظمی گفت: «در اولین سالگرد رویدادهای ملی اکتبر، ما بر دفاع از اصول ملت بزرگ عراق که سازنده اعتراضات اکتبر بودند و به قهرمانان و جوانان آن تاکید می‌کنیم».

وی افزود: «این دولت بر اساس نقشه راهی روی کار آمده که جنبش اعتراضی ملت عراق و آرمان‌های آنها بنای آن را گذاشت و ما بر وفاداری به ملت خود و نقشه راهی که با ریختن خون جوانانشان و جانفشانی‌های آنها ایجاد شده است، تاکید می‌کنیم.»

نخست وزیر عراق گفت: «چالش‌هایی که کشورمان در این مرحله حساس از تاریخ خود با آن روبه روست، بر ملت ما پوشیده نیست. دولت عراق مشکلاتی را از دولت‌های قبلی به یادگار گرفته است، از جمله اینکه عراق با همه ظرفیت‌های انسانی و تاریخی وابسته به قیمت نفت است؛ اما ما از طریق معادله اقتصاد تولید و فعال سازی استعدادهای ذاتی در جهت تغییر کامل رویه وابستگی به نفت تلاش می‌کنیم.»

الکاظمی گفت: «چالش تحمیل شده توسط اپیدمی کرونا و پیامدهای آن در سطح بین المللی هم شوکی بود که توجهات را به سمت ضرورت مصون سازی جامعه در برابر بحران‌های در حال ظهور برد که اگر متحد شویم با یکدیگر به مقابله با آن خواهیم رفت و پیروز خواهیم شد.»

نخست وزیر عراق گفت: «مرحله حساسی که کشور ما پشت سر می‌گذارد، مستلزم این است که همه از جمله نیروهای سیاسی و مردمی متحد شوند تا بر اساس یک قانون عادلانه به انتخابات زود هنگام، آزاد و عادلانه برسند.»

الکاظمی از جوانان کشورشان هم خواست در ابراز عقیده و مسیر دستیابی به آرمان‌هایی که برای آن خون‌های زیادی ریخته شده است، مسالمت آمیز رفتار کنند و در عین حال مدافع استقلال در تصمیم ملی و مانع دخالت هر طرف خارجی در امور آن باشند و دست در دست یکدیگر پشتیبان وحدت، حاکمیت و آینده کشورشان باشند.

عراقی‌ها از اول اکتبر سال ۲۰۱۹ در اعتراض به فساد، بیکاری و کمبود خدمات عمومی در بغداد و شهرهای جنوبی این کشور دست به تظاهرات زدند و همچنان ادامه دارد. در این اعتراضات صدها نفر از معترضان و نیروهای امنیتی عراق کشته یا زخمی شدند.

«عادل المهدی»، نخست‌وزیر وقت این کشور به دلیل تظاهرات گسترده ضد دولتی در ۲۹ نوامبر از سمت خود استعفا کرد.

Football news:

Hans-Dieter flick: I Hope Alaba will sign a contract with Bayern. Our club is one of the best in the world
Diego Maradona: Messi gave Barca everything, brought them to the top. He was not treated the way he deserved
Federico Chiesa: I hope to leave my mark in Juve. We will achieve great results
The Coach Of Benfica: I don't want us to look like the current Barcelona, it has nothing
Guardiola on returning to Barca: I'm happy at Manchester City. I hope to stay here
Fabinho will not play with West ham due to injury
Ronald Koeman: Maradona was the best in his time. Now the best Messi