Iran

پمپئو به آسیای مرکزی و اوکراین می‌رود

مورگان اورتاگس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز جمعه با اعلام این خبر افزود: پمپئو در 9 بهمن به لندن خواهد رفت و در آنجا با بوریس جانسون نخست وزیر و دومینیک راب وزیر خارجه انگلیس دیدار خواهد کرد تا درباره روابط ویژه پس از خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا و راه های تعمیق و گسترش روابط تجاری تبادل نظر کند.

وی ادامه داد: پس از آن، وزیر خارجه آمریکا در 10 بهمن ماه به کی اف پایتخت اوکراین خواهد رفت تا با ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهوری و پریستیکو وزیر خارجه و زاهورودنیوک وزیر دفاع اوکراین دیدار و درباره حمایت آمریکا از حاکمیت و تمامیت ارضی این کشور گفت‌وگو کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا اضافه کرد: پمپئو همچنین با رهبران جوامع مذهبی، نهادهای مدنی و اقتصادی دیدار و تبادل نظر خواهد داشت.

اورتاگس با بیان این که در 11 بهمن ماه، وزیر خارجه آمریکا به مینسک خواهد رفت تا با لوکاشنکا رئیس جمهوری و ماکی وزیر خارجه بلاروس بر تعهد این کشور به حاکمیت، استقلال، ثبات و رفاه بلاروس تاکید کند، اظهار کرد: او همچنین آرزوی آمریکا را برای عادی سازی روابط دو جانبه برجسته خواهد کرد.

وی افزود: همان روز، وزیر خارجه آمریکا به شهر "نور سلطان" پایتخت قزاقستان خواهد رفت تا با "توکایف" رئیس جمهوری، "نظربایف" نخستین رئیس جمهوری این کشور و "تیلو بردی" وزیر خارجه دیدار کند و تعهد مشترک ما را درباره صلح، رفاه و امنیت آسیای مرکزی مورد تاکید قرار دهد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا ازبکستان را مقصد بعدی سفر وزیر خارجه آمریکا دانست و گفت: پمپئو از 13 تا 14 بهمن ماه به تاشکند خواهد رفت تا در دیدار با "میرضیایف" رئیس جمهوری و "کامل‌اف" وزیر خارجه این کشور،  حمایت آمریکا را برای انجام اصلاحات و همچنین حاکمیت، استقلال و تمامیت ارضی ازبکستان را برجسته سازد.

اورتاگس افزود: در تاشکند، وزیر خارجه آمریکا در نشست وزیران خارجه C5+1 متشکل از وزیران خارجه قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان، ترکمنستان و ازبکستان حضور خواهد یافت تا حمایت آمریکا را برای ارتباط بهتر و داشتن آسیای مرکزی مرفه‌تر و امن‌تر متناسب با راهبرد جدید آمریکا در این باره، ابراز کند.