Iran

پارسال ۴۳۰ مورد آتش سوزی در سقز اتفاق افتاد

محمد دولتی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: با آغاز فصل گرما و خشک شدن گیاه مراتع و مزارع کشاورزی خطر آتش سوزی بیشتر می شود، بنابراین مردم از هرگونه آتش زدن فضاهای سبز، گیاهان هرز خشک شده در سطح شهر و زمین های کشاورزی و مراتع خودداری کنند.

وی افزود: علیرغم تمامی اطلاع رسانی ها و هشدارها در سال گذشته متاسفانه بیش از ۴۳۰ مورد آتش سوزی گیاهان خشک و مزارع رخ داد که از این تعداد ۳۲۴ مورد در حریم و محدوده شهر و تعداد ۵۶ مورد مربوط به آتش‌سوزی در محدوده‌ روستاها و ۵۰ مورد هم در محدودهی جاده‌های بین شهری بوده است.

دولتی یادآور شد: آتش‌سوزی کاربری‌های گیاهان خشک و مزارع جزو آتش‌سوزی‌های زمان بر بود که کمترین زمان اطفای آن حداقل ۲ ساعت و در مواردی مانند کوه جاقل و محله تپه مالان و سایر موارد که اکثرا هم صعب العبور بود و امکان عبور خودرو نداشت تا ۱۰ ساعت هم طول کشید ضمن اینکه بیشتر آتش‌سوزی ها با آتش‌کوب و به صورت دستی خاموش شدند که باعث هدر رفتن تمام توان جسمی یک آتش‌نشان برای روز کاری می‌شود.

وی به شهروندان توصیه کرد با توجه به نزدیک شدن فصل تابستان و گرم‌تر شدن دمای هوا و احتمال افزایش آتش سوزی مزارع، چمن‌زارها، جنگل‌ها و باغ‌ ها و مراتع ضروری است، خطر آتش سوزی را جدی بگیرند.

دولتی اضافه کرد: هر ساله بی‌احتیاطی‌های کوچک و عدم رعایت نکات بسیار ساده ایمنی، موجب از بین رفتن حاصل دست رنج یک سال کشاورزان و همچنین ایجاد خسارت جبران‌ناپذیر زیست‌محیطی و از بین رفتن مراتع و منابع طبیعی و ملی می‌شود.

رییس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری سقز با بیان اینکه حفاظت و حراست از محیط زیست وظیفه ای انسانی و شرعی تک تک شهروندان است، گفت: مردم باید مسایل و موارد ایمنی را در این موقع حساس سال رعایت کنند.

سقز با بیش از ۲۲۶ هزار نفر جمعیت دومین شهرستان پر جمعیت استان کردستان است که در ۱۹۰ کیلومتری شمال سنندج مرکز این استان قرار دارد.

Football news:

Arsenal on the death of George Floyd: We are against racism
Marc-Andre Ter Stegen: there Is no chance that I will leave Barca this summer
Gattuso's sister died at the age of 37. Milan expressed its condolences
Dele alli's life is a family drama. At the age of 13, he left for another family and has been ignoring his biological parents for many years
David Luiz's agent: the Chances of him being at Arsenal next season are very high
160 people in La Liga and Segunda were found to have antibodies to the coronavirus
Mauricio Pochettino: My Southampton changed English football. Everyone began to trust the young players