Iran

رایزنی عراق با فرانسه، آلمان و انگلیس در باره حملات ترکیه

به گزارش ایرنا، وزارت خارجه عراق روز جمعه در بیانیه ای اعلام کرد که «فواد حسین» با «ژان ایو لودریان» ، وزیر امور خارجه فرانسه، «هایکو ماس»، وزیر امور خارجه آلمان و  «جیمز کلورلی»، معاون وزیر امور خارجه انگلیس در امور خاورمیانه و شمال آفریقا به طور جداگانه تماس تلفنی برقرار کرد. 

بیانیه افزوده در این تماس ها مهم ترین مسائل و تحولات  سیاسی و امنیتی عراق به ویژه حمله اخیر ترکیه به اقلیم کردستان که باعث کشته شدن دو افسر و یک سرباز عراقی شد، مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

بر اساس این بیانیه، وزیر امور خارجه عراق در این سه تماس  «با انتقاد از ترکیه، نقض حرمت و حاکمیت عراق در حمله اخیر به منطقه «سیدکان» در استان اربیل اقلیم کردستان را محکوم کرد.» 

فواد حسین، «خواستار کمک و ایفای نقش دولت های این کشورها برای توقف حملات مکرر و بازگرداندن نیروهای ترکیه از خاک عراق شد.» 

بیانیه نوشته که وزیران خارجه آلمان و فرانسه و معاون وزیر خارجه انگلیس با ابراز تسلیت به دولت برای قربانیان این حمله و اعلام همبستگی کشورهای خود با عراق حمله اخیر ترکیه را  محکوم کردند. 

آنان همچنین بر لزوم احترام به حاکمیت و تمامیت سرزمینی عراق و اصول همسایگی و قوانین بین المللی تاکید کردند.

روز سه شنبه در حمله پهپادی ترکیه به یک خودرو حامل مرزبانان عراقی به منطقه «سیدکان» در شمال استان اربیل اقلیم کردستان، چهار نظامی از جمله دو فرمانده ارشد این کشور کشته شدند.

وزارت امور خارجه عراق این حمله را نقض حاکمیت بغداد و اقدامی خصمانه و در تضاد با قوانین و کنوانسیون‌های بین‌المللی سازمان‌دهنده روابط میان کشورها و همچنین بر خلاف اصل حسن همجواری قلمداد کرد، اصلی که باید دلیلی برای اهتمام و تمایل دو کشور به انجام فعالیت امنیتی مشترک در راستای منافع دو جانبه باشد.

وزارت خارجه عراق همچنین «فاتح ییلدیز» سفیر ترکیه در بغداد را احضار و یادداشت اعتراض شدیداللحن دولت عراق را به وی تحویل داد.

«برهم صالح» رئیس جمهوری عراق نیز سه شنبه شب در بیانیه‌ای حمله پهپادی ترکیه که به کشته شدن شماری از فرماندهان و مرزبانان این کشور انجامید را محکوم و تاکید کرد که برای حل و فصل مسائل موجود در مرزهای دو کشور گفت و گو و مذاکره بهترین راهکار است.

کشورهای مصر، عربستان، کویت، بحرین، امارات متحده عربی به همراه اتحادیه عرب این حمله را محکوم کردند و خواستار توقف عملیات نظامی ترکیه در شمال عراق شدند. 

وزارت امور خارجه فرانسه نیز روز پنجشنبه در بیانیه ای حملات ترکیه به خاک عراق را محکوم کرد و آن را اقدامی خطرناک توصیف کرد. 

ترکیه از اواخر خرداد گذشته، عملیات «پنجه ببر» را از زمین و هوا در شمال عراق علیه عناصر گروه «پ.ک.ک» آغاز کرده است.

وزارت امور خارجه عراق تاکنون در اعتراض به حملات مکرر ارتش ترکیه به خاک این کشور، چندین بار فاتح ییلدز سفیر ترکیه در بغداد را احضار کرده است.

ارتش ترکیه اعلام کرد که هدف از عملیات موسوم به پنجه ببر در شمال عراق پاکسازی این مناطق از حضور عناصر «حزب کارگران کردستان ترکیه» (پ.ک.ک) است.

با وجود اعتراض‌های گسترده بغداد و کشورهای عربی به آنکارا، عملیات ارتش ترکیه همچنان در شمال عراق ادامه دارد.

Football news:

Suarez and Fati - among the candidates for the best player of September award in La Liga
Van de Beek's adviser: Donny is a substitute player at Manchester United. I don't like it at all
Koeman about Griezmann: I'm very happy. Now he has more freedom and is doing a great job
Neymar owes 34.6 million euros to the Spanish tax service
Bayern are hunting for a 1.63-foot defender. He ran away to Brighton from Chelsea to play
PSG are Interested in Diego Costa. Atletico is ready to release the striker and sign Cavani instead
Lampard on the altercation with Mourinho: noted that he spoke to the referee more often than to his players. Jose and I get along well