آخرین آمار کرونا در ایران

دکتر سیما سادات لاری،سخنگوی وزارت بهداشت گفت: از دیروز تا امروز ۱۴ مرداد ۱۳۹۹ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، دو هزار و ۷۵۱ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که  یک هزار و ۵۶۰ نفر از آنها بستری شدند. بر این اساس مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به ۳۱۴ هزار و ۷۸۶ نفر رسید.

وی افزود: متاسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۲۱۲ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به ۱۷ هزار و ۶۱۷ نفر رسید.

لاری همچنین گفت: استان های مازندران، تهران، گلستان، خراسان شمالی، اردبیل، اصفهان، البرز، خراسان رضوی، کرمان، سمنان، آذربایجان شرقی، مرکزی، یزد و گیلان در وضعیت قرمز قرار دارند. همچنین استانهای فارس، ایلام، لرستان، هرمزگان، زنجان، قزوین، آذربایجان غربی، بوشهر، همدان، قم، چهارمحال و بختیاری و کهگیلویه و بویر احمد هم در وضعیت هشدار قرار دارند.

علی ربیعی، سخنگوی دولت نیز درباره برگزاری کنکور گفت: کارشناسان و همکاران بهداشتی و درمانی ما پیش بینی می کنند در ماه های آتی نه تنها از میزان شیوع بیماری کرونا کاسته نخواهد شد بلکه این وضعیت در پائیز و زمستان بدتر نیز می شود.لذا تعویق و یا برگزاری کنکور در ماههای سرد سال را هیچ کارشناسی پیشنهاد نکرد؛ چرا که مخاطرات آن بسیار بیشتر از شرایط فعلی است.

وی ادامه داد: تصمیم به برگزاری کنکور با در نظر گرفتن شرایط امروز،پیش بینی از شرایط ماههای آتی و همچنین شرایط آموزشی در سال آینده و بسیاری از متغییرهای دیگر بوده است و در این خصوص هیچ اختلافی میان دستگاههای ذیربط مطرح نبوده است.

بیشتر بخوانید:

آمار کرونا در ایران: فوت ۲۱۲ نفر و شناسایی ۲۷۵۱ بیمار جدید/ ۱۴ استان در وضعیت قرمز

دستورالعمل وزارت بهداشت برای محرم: جلسات به فضای باز می‌رود/ افراد مسن در مجالس عمومی شرکت نکنند

***

انستیتوپاستور ایران تاثیر نیش زنبور در درمان کرونا را تایید نمی‌کند

دفتر روابط عمومی و امور بین‌الملل انستیتو پاستور ایران با ارایه توضیحاتی در مورد فیلم منتشر شده از تاثیر نیش زنبور عسل بر درمان ویروس کرونا در فضای مجازی اعلام کرد: ادعاهای مطرح شده، در این انستیتو مورد بررسی و تایید قرار نگرفته ‌است. در بخشی از این اطلاعیه آمده است:

اخیرا کلیپی در شبکه های مجازی در خصوص تاثیر نیش زنبور عسل بر درمان بیماری های مختلف از جمله کرونا ویروس توسط دکتر عظیم اکبرزاده خیاوی منتشر شده که وی وابستگی علمی خود را انستیتو پاستور ایران اعلام کرده است.

در این اطلاعیه تاکید شده است: نامبرده عضو هیات علمی بازنشسته این انستیتو بوده و ادعاهای صورت گرفته در این ارتباط، در انستیتو پاستور ایران مورد بررسی و تایید قرار نگرفته است.

***

مساله فساد بشدت امنیت ملی را تهدید می کند

معاون مبارزه با مفاسد کلان اقتصادی وزارت اطلاعات در جلسه امضای سند مشارکت با معاونت اجتماعی  و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه گفت: باید بپذیریم رابطه معناداری بین امنیت ملی و مبارزه با مفاسد اقتصادی وجود دارد و مساله فساد به شدت امنیت ملی را تهدید می­کند و برای ما مهمترین عامل درون سرزمینی که امنیت اقتصادی را تهدید می­کند؛ فساد اقتصادی است. مساله تحریم اقتصادی عامل بیرونی است که  آن هم تهدیدی برای امنیت اقتصادی به شمار می رود.

وی اعلام کرد: به همین دلیل حضور، برنامه ریزی، سازماندهی و اقدامات موثر توسط دستگاه اطلاعاتی معنا و مفهوم می یابد و سالیان سال است که کشور و اجزای حاکمیت ازجمله وزارت اطلاعات و دستگاه قضایی تلاش­های زیادی کرده و اراده حاکمیت و اراده رهبری نظام بر کاهش جرایم اقتصادی است.

***

احمدي‌نژاد، مهره سوخته است

سيدرضا اكرمي، عضو جامعه روحانيت مبارز به روزنامه اعتماد گفت: آقاي احمدي‌نژاد مخصوصا به‌ خاطر كارنامه دولت دومش، مهره‌اي سوخته‌ است و ديگر اعتباري در شوراي نگهبان يا جمع نخبگان ندارد. متاسفانه گاهي با مصاحبه‌ها و اظهاراتش بيشتر بر اين بي‌اعتمادي و بي‌اعتقادي ديگران نسبت به خودش مي‌افزايد.

اکرمی گفت: به نظر من يكي از كارهايي كه محمود احمدي‌نژاد انجام داد، ايجاد اختلاف ميان قشرهاي مختلف است، به تعبيري اختلاف‌افكني ميان طبقات و اقشار مختلف از فرهنگي، روحاني، بازاري، سياسي و... دامن زد و دامن مي‌زند. براي نمونه در حالي كه مقام معظم رهبري مساله مذاكره با امريكا را نفي مي‌كنند و صحيح هم هست -چون چهره‌ امريكا فريبكارانه است- اما احمدي‌نژاد مي‌گويد كه «حاضرم با اوباما مذاكره كنم. حاضرم با آنها حرف بزنم.» البته نه آنها باور مي‌كردند و نه خودش تجديدنظر مي‌كرد. هر چند پرداختن به اظهارات و كنش‌هاي محمود احمدي‌نژاد چندان جايز نيست، چراكه در كشور آن‌قدر مسائل مختلف از قبيل بيكاري، تحريم، مشكلات معيشتي و... داريم كه ديگر فرصت به اين بحث‌ها نمي‌رسد و بايد همه وقت و امكانات و نيروي خودمان را صرف حل اين مشكلات كنيم.

***

تمام جامعه از نابرابری آموزشی ضربه شدید می‌خورد

عباس عبدی نابرابری آموزشی را بسیار مخرب می‌خواند و معتقد است تا وقتی نیاز آموزشی فرزندان بسیاری از مسئولان از طریق مدارس غیرانتفاعی تأمین می‌شود امیدی به ارتقا وضعیت مدارس دولتی نیست.

عبدی به تسنیم گفت: مدارس غیر انتفاعی هزینه‌های کلان دریافت می‌کنند و چون بودجه دولت کم شده، بیش از همه این کاهش بودجه متوجه آموزش و پرورش شده است در نتیجه مدارس دولتی ضعیف گردیده‌اند. حاضرم شرط ببندم که بالای 95 یا شاید تا 100 درصد مسئولین کشور در رده وزیر و معاون وزیر و مدیرکل و نیز مسئولین هم‌ردیف قضایی و قانون‌گذاری و نیز نهادهای مشابه دیگر، فرزندان خود را در مدارس غیرانتفاعی می‌گذارند، و به طور ویژه مسئولین آموزش و پرورش نیز چنین می‌کنند. باید گفت هر کس می‌خواهد در دولت پست بگیرد شرطش این باشد که فرزندش در مدرسه دولتی عادی درس بخواند.

عباس عبدی گفت: بنابراین با وضعیت موجود مسأله تعارض منافع شکل می‌گیرد و مدارس غیرانتفاعی تبدیل به یک محلی برای انباشت ثروت و قدرت و حتی پرستیژ شده‌اند. بسیاری از دست‌اندرکاران در این مدارس سهم دارند. حتی اگر بظاهر هدف غیرانتفاعی داشته باشند. از وزارتخانه‌ها امکانات می‌گیرند. مسأله نیز فراتر از دو جریان سیاسی است. هنگامی که شرایط برای پرسشگری مردم فراهم نباشد هر مسئولی دنبال کارهای خودش می‌رود. 

***

 رئیس جمهور آینده اصولگرا یا اصلاح طلب نباشد

مصطفی هاشمی طبا، فعال سیاسی اصلاح طلب در گفتگو با خبرآنلاین درباره انتخابات ریاست جمهوری گفت: رئیس جمهور نباید یک چهره سیاسی یا اقتصادی باشد اما هم سیاست و هم اقتصاد را بفهمد. زیرا رئیس جمهور نمی تواند تئوریسین اقتصاد باشد اما باید توانایی جمع بندی نظریه هایی را که به می گویند را داشته باشد. 

وی همچنین افزود: همچنین یاران سیاسی که جهت گیری خاصی دارند نباید داشته باشد. بلکه بینش سیاسی داشته باشد اما وابسته به حریان خاصی نباشد. اگر رئیس جمهور بعدی فارغ از ۲ جریان اصلاح طلب و اصولگرا باشد، بهتر است. البته ما کاندیدایی با این ویژگی ها را در شرایط فعلی نداریم و افرادی هم که هستند کمتر این مشخصات را دارند.  

ناصر ایمانی، تحلیل گر اصولگرا نیز به تابناک گفت: الزاما رئیس جمهور نباید یک چهره سیاسی مبرز باشد، بلکه باید چهره‌ای باشد که بتواند با مدیریت خودش نظرات سیاسی مختلف را جمع کند و الزاما نباید یک چهره فرهنگی مسلط باشد. البته اگر فردی باشد که مدیریت خوبی داشته باشد، اما یک صاحب نظر اقتصادی هم باشد، خیلی خوب است چرا که مهم‌ترین مشکلات امروز کشور الان اقتصادی است، ولی این به این معنا نیست که الزاما یک اقتصادان رئیس‌جمهور شود.

ایمانی گفت: رئیس‌جمهور باید یک مدیر قوی باشد که بتواند در عرصه‌های مختلف خوب نظرات را جمع کرده و از آن‌ها استفاده کند. از این روی، رئیس جمهور باید یک مدیر باشد.

***

معرفی مدرس خیابانی به عنوان وزیر پیشنهادی صمت
 حسینعلی امیری،معاون پارلمانی رئیس جمهور گفت: رئیس جمهور طبق اصل ۱۳۳ قانون اساسی در نامه‌ای به رئیس مجلس آقای مدرس خیابانی را به عنوان وزیر پیشنهادی صمت معرفی کرد. معاون پارلمانی رئیس جمهور افزود: قاعدتا این موضوع فردا در صحن علنی مجلس اعلام وصول می‌شود.

محمدحسین فرهنگی،سخنگوی هیأت‌رئیسه مجلس نیز با اشاره به معرفی مدرس خیابانی به عنوان وزیر پیشنهادی صنعت از سوی رئیس جمهور به مجلس، گفت: جلسه رأی اعتماد به حسین مدرس خیابانی وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت چهارشنبه هفته آینده (22 مرداد 99) برگزار خواهد شد.

بیشتر بخوانید:

وزیر پیشنهادی صمت به مجلس معرفی شد

***

 جزئیات تازه‌ای از تجمع اتباع افغانی با پرچم طالبان

 سردار حسین رحیمی، فرمانده انتظامی پایتخت درباره تجمع تعدادی از حامیان طالبان در پارک ملت اظهار داشت: همه ساله در روز عید قربان اتباع افغانستانی که بعضاً به صورت غیرقانونی نیز وارد کشور شدند با حضور در میدان آزادی این روز را به یکدیگر تبریک می‌گفتند که در عید قربان امسال به علت پوشش انتظامی میدان آزادی برخی از این افراد در پارک ملت تجمع کردند که پلیس به سرعت در محل حضور یافت و 19 نفر از این افراد را بازداشت کرد.

فرمانده انتظامی پایتخت تصریح کرد: 5 نفر از این دستگیر شدگان از عوامل اصلی، تهیه‌کنندگان پرچم، تهیه تصاویر و انتقال تصاویر به شبکه‌های معاند بودند که به زندان رفتند و مابقی آنها نیز در حال طرد از کشور هستند.

بیشتر بخوانید:

جزئیات دستگیری تجمع حامیان طالبان در تهران/ بازداشت تمام اوباش درگیری در سعادت‌آباد

***

مجلس می خواهد اعلام نمايد‌‌‌‌‌‌‌ که ما به فکر مرد‌‌‌‌‌‌‌م هستيم

صاد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ق زیباکلام، تحليل گر اصلاح طلب در روزنامه آرمان ملي نوشت: همانطور که مي‌د‌‌‌‌‌‌‌انيم ظاهرا اساس و بنيان مجلس يازد‌‌‌‌‌‌‌هم روي مخالفت با د‌‌‌‌‌‌‌ولت روحاني بنا نهاد‌‌‌‌‌‌‌ه شد‌‌‌‌‌‌‌ه است. مجلس يازد‌‌‌‌‌‌‌هم و به‌خصوص چهره‌هاي شاخص آن همچون رياست مجلس و روساي کميسيون‌ها مي‌خواهند‌‌‌‌‌‌‌ اينگونه به مرد‌‌‌‌‌‌‌م القا نمايند‌‌‌‌‌‌‌ که برخلاف د‌‌‌‌‌‌‌ولت روحاني که چند‌‌‌‌‌‌‌ان به فکر خواسته‌هاي اصلي حاميان، مطالبات آنان، وضع معيشت مرد‌‌‌‌‌‌‌م و حتي مساله کرونا د‌‌‌‌‌‌‌ر حد‌‌‌‌‌‌‌ مطلوب و پذيرش همگان نيست؛ مجلس از اين بابت مي‌خواهد‌‌‌‌‌‌‌ اقد‌‌‌‌‌‌‌اماتي را د‌‌‌‌‌‌‌ر اين زمينه انجام د‌‌‌‌‌‌‌هد‌‌‌‌‌‌‌. از جمله موضع‌گيري رئيس مجلس د‌‌‌‌‌‌‌ر قبال مساله کنکور...

مساله آن است که مجلس يازد‌‌‌‌‌‌‌هم مي‌خواهد‌‌‌‌‌‌‌ از هر فرصت، نکته و مساله‌اي به زعم خود‌‌‌‌‌‌‌ حسن استفاد‌‌‌‌‌‌‌ه سياسي را کرد‌‌‌‌‌‌‌ه و اعلام نمايد‌‌‌‌‌‌‌ که ما به فکر مرد‌‌‌‌‌‌‌م هستيم ولي د‌‌‌‌‌‌‌ولت و شخص رئيس‌جمهور اصلا به فکر مرد‌‌‌‌‌‌‌م نيست. مراد‌‌‌‌‌‌‌ ما به هيچ روي آن نيست که آقاي روحاني کارنامه کاملا موفقي د‌‌‌‌‌‌‌اشته است. چرا که راقم اين سطور بارها و بارها انتقاد‌‌‌‌‌‌‌ات جد‌‌‌‌‌‌‌ي و اساسي به عملکرد‌‌‌‌‌‌‌ د‌‌‌‌‌‌‌ولت د‌‌‌‌‌‌‌وم آقاي ‌روحاني د‌‌‌‌‌‌‌اشته است. ولي انتقاد‌‌‌‌‌‌‌ به عملکرد‌‌‌‌‌‌‌ د‌‌‌‌‌‌‌ولت يک مساله است و اينکه يک جريان سياسي بخواهد‌‌‌‌‌‌‌ پشت مطالبات بخشي از مرد‌‌‌‌‌‌‌م سنگر گرفته و خود‌‌‌‌‌‌‌ را طرفد‌‌‌‌‌‌‌ار مرد‌‌‌‌‌‌‌م نشان د‌‌‌‌‌‌‌هد‌‌‌‌‌‌‌ مساله د‌‌‌‌‌‌‌يگري است. 

***

منشور مانور تجمل

فرهيختگان نوشت: روایت پرآب‌وتاب از تعریف و تمجید‌ها و تقدیر و تشکرهای بعضا مبالغه‌آمیز مسئولان مختلف داخلی و خارجی از شخصیت و جایگاه و نقش آیت‌الله و ابراز ارادت‌های متعدد به وی ذیل عناوینی چون پدر صنایع موشکی ایران، مایه عزت روحانیت، پایان افتخارآمیز ریاست‌جمهوری، شخصیت بزرگ و... را می‌توان یکی از برجسته‌ترین محورهای قیدشده در خاطرات منتشرشده از او دانست. موضوعی که البته بیش از همه در کتاب کارنامه و خاطرات آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی در سال 1376 با عنوان «انتقال قدرت» به آن پرداخته شده و به هرحال بی‌ارتباط با اتمام مسئولیت او در قوه مجریه نیست. اگرچه خاطرات دیگر  سال‌ها نیز از این قاعده مستثنی نیست...

مرحوم هاشمی در توصیف این تعاریف و تقدیرها حتی از ذکر تعابیری چون تلاش برخی برای دستبوسی خود و حتی نذر و نیاز آنها برای این موضوع هم خودداری نکرده است. اقدامی که شاید اگر افراد مورد اشاره می‌دانستند روزی قرار است خبر آن از جلسه دونفره به بیرون درز کند و اینچنین در بوق و کرنا شود به این راحتی‌ها لب به آن باز نمی‌کردند و از آن سخن نمی‌گفتند...

در این میان مرحوم هاشمی که ترجیح داده عمدتا از بیان انتقادات و اعتراضات مطرح‌شده از سوی گروه‌های مختلف نسبت به عملکردش در طول این سال‌ها و نارضایتی‌ها از سیاست‌های دولتش و تبعات منفی این سیاست‌ها چشم‌پوشی کند، با دقت و ظرافتی مثال‌زدنی کوچک‌ترین تعریف و تمجیدی را از قلم نیانداخته و از ذکر آن در خاطراتش فروگذار نکرده است.

***

اخبار خيالي قهر وزير به روایت روزنامه اصلاح طلب

اعتماد نوشت: «احضار» وزير ارتباطات و پرهيز «دادستاني» از «بازداشت» آذري‌جهرمي اما تنها ادعاي مطرح شده توسط كانال‌هاي تلگرامي ... نيست. اين كانال‌ها در ادامه مطالب خود آورده‌اند كه «آذري‌جهرمي بعد از اين قضيه (احضار به دادستاني) به‌جاي اصلاح رفتار خود، همانند بچه‌ها قهر مي‌كند و ديگر به وزارت ارتباطات نمي‌رود و خانه‌نشين مي‌شود!»

نكته قابل تامل آنكه همان‌طور كه گفته شد اين بخش از خبر منتشر شده توسط اين رسانه‌ها نيز واقعيتي است، تحريف شده؛ چنان‌كه سيدجمال هاديان، رييس مركز روابط عمومي و اطلاع‌رساني وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات در جريان گفت‌وگوي خود با روزنامه اعتماد ماجراي عدم حضور آذري‌جهرمي در اين وزارتخانه را تاييد كرده ولي با رد صريح دلايل ذكر شده توسط كانال‌هاي تلگرامي مي‌گويد: «وزير ارتباطات در 2 هفته گذشته به‌دليل كسالتي كه داشتند و به منظور رعايت حال ساير همكاران خود، نتوانستند در محل كار خود حاضر شوند ولي از طريق ويديو‌كنفرانس، جلسات كاري‌شان را برگزار كردند.»

او همچنين تاكيد كرده است: «وزير ارتباطات نه قهر كرده و نه ساير موارد؛ بلكه با قدرت به كار خود ادامه داده و بعد از برطرف شدن كسالت نيز مجددا در جلسات خود حاضر خواهند شد.»