Iran

سقف ریخته شده‌ بنای تیموری میبد، تیموری نیست!

پس از ریزش سقف یک از بناهای تاریخی در میبد و گلایه جوامع محلی جهت پیگیری علت این حادثه به سراغ «رسول مشتاقیان» رئیس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان میبد رفتیم.

مشتاقیان در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، ضمن بیان این که ساباط حسینیه بزرگ فیروزآباد در حال مرمت و بازسازی فرو ریخته است، می‌گوید: این بنا با پیمانکارانی از شهرداری در حال مرمت و بازسازی بود که رطوبت‌های ناشی از سرویس‌های بهداشتی به دیواره‌های اطراف این بنا اثر گذاشته و باعث خسارت‌ به آن شد.

«سید مصطفی فاطمی» مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد هم در این باره به خبرنگار ایسنا، می‌گوید: طاق مجموعه فیروز آباد مستقر بر یک مسجد تاریخی و راسته بازار و طاق‌های بهم پیوسته‌ای بوده که قدمت این مجموعه به دوران تیموری بازمی‌گردد.

وی با بیان این که عملیات مرمت این مجموعه با مشارکت شهردرای و با حضور کارشناس ناظر میراث فرهنگی در حال انجام بوده است، اضافه می‌کند: به اعتقاد کارشناسان میراث فرهنگی استانهای یزد و تهران، این سقف که در جریان عملیات مرمت ۴۰ سال قبل، به درستی ایجاد نشده است به علت احتمال بالای ریزش باید برچیده و مجدد ایجاد می‌شد اما با برداشت اندود روی سقف و به علت رطوبت سرویس بهداشتی مجاور، این سقف ریزش کرد.

وی با بیان این که ریزش این سقف خسارات جانی نداشته است، می‌گوید: البته با این وجود، شهرداری به بهسازی و تجدید بنای این سقف موظف شده و در همین ایام نیز سقف مذکور مجدد بنا خواهد شد اما نکته اینجاست که این سقف ۸۰۰ ساله و مربوط به دوران تیموری نیست و نشانی از قدمت ۸۰۰ سالگی در آن دیده نمی‌شود.

فاطمی تاکید می‌کند: طاق‌های متعلق به دوره تیموری دارای اسلوب معماری متفاوت و از نوع خشت خاصی بوده که این ویژگی‌ها در این طاق وجود ندارد.

البته گویا مشکلات مشابهی در میبد همچنان وجود دارد چرا که «رسول مشتاقیان» رئیس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان میبد در مورد اتفاق روی داده، ضمن تکمیل سخنانش، بیان می‌کند: شهرستان میبد یکی از وسیع‎ترین بافت‌های تاریخی کشور را در خود جای داده است که یک سوم بناهای آن نیازمند مرمت‌های اضطراری است باید در سریع‌ترین زمان ممکن زیر نظر شهرداری و با نظارت میراث فرهنگی با بهره‌گیری از تیم حرفه‌ای مرمت و بازسازی شوند.

وی به هم پیوسته بودن بناهای تاریخی را یکی از ویژگی‌های بافت‌های تاریخی میبد عنوان و تصریح می‌کند: زمانی که یکی از بناهای تاریخی در شهرستان میبد تخریب می‌شود، مابقی آثار هم در حالت هشدار قرار می‌گیرد و ساباط فیروزآباد از چنین خصوصیتی برخوردار است چرا که این ساباط به دیوارهای منازلی متصل است که مالکانشان مدتهاست که آن‌ها را رها کرده‌اند و این موضوع یکی دیگر از علل فرو ریختن سقف این اثر متعلق به دوره تیموری است.

وی تاکید می‌کند: بناهای میبد و منازل قدیمی از خشت و گل ساخته شده و اگر دیوارها و سقف آنها به طور اساسی تعمیر نشوند، رطوبت به سرعت می‌تواند منجر به تخریب آنها شود.

مشتاقیان در پایان با بیان این که آسفالت معابر مناطق تاریخی یکی از مضرترین عوامل تخریب بناهای این مناطق است، تصریح می‌کند: باید معابر چنین مناطقی به صورت سنگ فرش یا آجر فرش مرمت شوند تا امکان خروج رطوبت زمین فراهم و از نفوذ این رطوبت به دیواره بناهای تاریخی جلوگیری شود.

انتهای پیام

Football news:

Valery Karpin: Rostov, having scored a goal, got hooked psychologically, stopped pressing. In the End, there were no forces
Glebov received a red card for a foul on a Maccabi player in midfield. Var on match no
Aaron Ramsay: Under Pirlo, Juve players have more fun
Aubameyang on the decision to stay at Arsenal: Arteta is a key factor. He said: You can create a legacy here
You will get high from Rostov's goal as from your favorite song. Shomurodov from the fly in touch closed a crazy pass Normann 40 meters
Valery Karpin: Maccabi is a playing, pressing team. It is very dangerous to let her do everything
Barcelona will make one last attempt to sign Lautaro