انتشار کاریکاتور توهین‌آمیز ضد آیت‌الله علی سیستانی مرجع شیعیان در عراق در روزنامه سعودی الشرق الأوسط با واکنش و خشم گسترده مردم و سیاستمداران این کشور مواجه شد. سابقه روزنامه الشرق الاوسط نشان داده که مطالب این روزنامه هرگز نمی‌تواند بی‌ارتباط با مقامات سیاسی این کشور باشد، لذا توهین روزنامه به عالی‌ترین مرجع شیعیان در عراق آنهم در شرایطی که تعدادی از جریان‌های شیعه رویکرد ملاطفت‌آمیزتری نسبت به سعودی در پیش گرفته و اقدامات این کشور در حمایت از تروریسم در مرزهای عراق و عربستان را فراموش کرده‌اند، جالب توجه به نظر می‌رسد.

این روزنامه سعودی در واکنش به مطالب رسانه‌های عراقی بدون اینکه از درج این کاریکاتور موهن عذرخواهی کند، مدعی شده که رسانه های عراقی ابعادی غیر واقعی به این کاریکاتور داده‌اند و کاریکاتور مذکور به شخص آیت الله علی سیستانی اشاره نکرده است. ادعای این رسانه سعودی که وقاحت آن در توهین به مقدسات دینی را نشان می‌دهد، در حالی مطرح شده که هیچ برداشت دیگری از این کاریکاتور غیر از توهین به شخص آیت الله سیستانی نمی‌توان داشت، علاوه بر اینکه رویکرد فکری وهابیت سعودی سابقه بدی در توهین و تحقیر و سرکوب مذاهب و جریان‌های فکری غیر از خود داشته است.

بسیاری از شخصیت‌های سیاسی توهین الشرق الاوسط به مرجعیت شیعیان عراق را نشان‌دهنده رویکرد ثابت آل‌سعود در توهین و تحقیر مذاهب و ایدئولوژی‌های دیگر دانسته و از شخصیت‌های رسمی و سیاسی و احزاب مختلف و مردم عراق خواستند تا با راهکارهای مختلف و انجام فعالیت‌های سیاسی و اجتماعی و فرهنگی این اقدامات را محکوم کنند.

به نظر می‌رسد سعودی‌ها که از  حدود ۳ سال پیش سرمایه‌گذاری های گسترده ای برای جدا کردن مرجعیت از اعتقادات و افکار عمومی ملت عراق و ایجاد دودستگی در میان شیعیان انجام داده‌اند با درج این کاریکاتور در ارگان تبلیغاتی خود به دنبال بررسی نتایج سرمایه‌گذاری های خود بودند، اما آنچه که از افکار عمومی و هشتگ‌های رسانه‌ای در محکومیت این اقدام ایجاد شد و مواضعی که برخی سیاستمداران مستقل عراقی بر ضد آن از خود نشان دادند، مقامات آل‌سعود را از بی ثمر بودن تمامی این تلاش‌ها ناامید کرده است.

در پی این توهین هشتک «سعودی، کشور پلید در خاورمیانه» به ترند برتر در عراق تبدیل شد و هشتک سیستانی نماد تمامیت ملی عراق در رتبه دوم قرار گرفت. هشتگ سیستانی بر آل سعود شرافت دارد، نیز در جایگاه سوم ایستاد تا عمق همبستگی ملت عراق با نمادهای دینی و اعتقادی این کشور را نشان داده و یکی دیگر از برنامه‌های فتنه جوبانه ریاض را با شکست مواجه کند.

توهین جدید سعودی‌ها ضد آیت الله سیستانی که اندکی پس از توهین رسانه‌ها و شخصیت‌های سعودی به شهید ابو مهدی المهندس انجام شد، ضد شخصیتی بود که با فتوای جهاد خود به مهمترین عامل معنوی برای شکست داعش در عراق و از بین بردن پروژه تجزیه طلبانه جریان سلفیت تکفیری در منطقه تبدیل شد. این توهین در حالی مطرح شده است که نقش مخرب ریاض در اقدامات تروریستی منطقه و عراق بر کسی پوشیده نیست و این واقعیت تا حدی عیان شده که بسیاری از سیاستمداران عراقی طی سالهای گذشته بدون توجه به ملاحظات دیپلماتیک نام عربستان را به عنوان یکی از مهمترین حامیان رویکردهای تروریستی در داخل عراق مطرح کرده‌اند. در همین رابطه حیدر العبادی نخست وزیر اسبق عراق در تاریخ ۱۸ اکتبر سال ۲۰۱۶  گفت که عربستان رسماً اقرار کرده است که ۵ هزار تروریست این کشور خود را در عراق منفجر کرده‌اند. سلمان الموسوی نماینده سابق ائتلاف دولت قانون در عراق نیز اعلام کرده بود که اسنادی وجود دارد که نشان می دهد دولت سعودی در حمایت از تروریسم در عراق و تامین مالی و تسلیحاتی آنها و تجهیز آنها به خودروهای ۴ سیلندر برای از بین بردن ارتش و نیروهای پلیس و مردم دست داشته است.

اگر اذعان مقامات رسمی عراق را در کنار اعترافات هیلاری کلینتون وزیر خارجه سابق آمریکا قرار دهیم که از تامین مالی گروه‌های تروریستی بویژه داعش با دلارهای سعودی خبر داده بود، می‌توان  این نتیجه را برداشت که کاریکاتور موهن روزنامه سعودی بخش تازه‌ای از اقدامات ریاض در فتنه انگیزی در عراق در شرایط خاص کنونی منطقه است که کاملا منسجم با طرح آمریکا در هدف قرار دادن نیروهای مقاومت مردمی حشد الشعبی است که نتیجه عملی رویکرد دینی این عالم بزرگوار به شمار رفته و ضربه سختی را به پروژه‌های آمریکایی در منطقه وارد کرد.

صرف نظر از مواضع برخی شخصیت‌های سیاسی عراق نظر هادی العامری رئیس ائتلاف فتح و نوری المالکی نخست وزیر اسبق این کشور و حمدالله الرکابی سخنگوی ائتلاف سائرون وابسته به جریان صدر، شخصیت‌های ارشد سیاسی این کشور بویژه شخص نخست‌وزیر دست کم تا زمان نگارش این گزارش واکنشی به آن نشان نداده‌اند، این در حالی است که برخی تحلیلگران اعتقاد دارند هدف اصلی انتشار این کاریکاتور، بررسی واکنش مصطفی الکاظمی نخست‌وزیر عراق است که این روزها زمزمه‌های جانبداری وی از برنامه‌های آمریکایی در عراق به گوش می‌رسد.