Iran

عزاداری محرم به صورت محدود در اصفهان برگزار می‌شود

حجت الله غلامی روز سه شنبه در چهل و سومین جلسه ستاد استانی مقابله با کرونا در سالن اجتماعات استانداری با بیان اینکه درباره محرم تصمیمات خوبی گرفته شد ولی لازمه این تصمیمات مهر نهایی از طرف ستاد ملی است، افزود: پیشنهاد ستاد استانی برگزاری مراسم در مکان‌های روباز و پرهیز از برگزاری مراسم عزاداری در مساجد، تکایا، حسینیه و فضاهای بسته، رعایت دستور العمل‌های بهداشتی به ویژه استفاده از ماسک الزامی است.

وی ادامه داد: همچنین دسته‌جات زنجیرزنی و سینه زنی به صورت متحرک نباشند و به صورت ثابت در مکان‌های مشخص شده که به طور عمده در اختیار دستگاه‌های دولتی و شهرداری‌هاست در اختیار این هیات‌ها قرار بگیرد.

غلامی اضافه کرد: زمان برگزاری مراسم به حداقل ممکن حدود ۲ ساعت تقلیل پیدا کند و ایستگاه‌هایی که ارایه خدمات چای و نذورات را برعهده داشتند ممنوع است و این ایستگاه‌ها تنها به پخش نوای ندا و محرم و محل جمع آوری کمک‌های مردمی تبدیل می‌شود.

وی بیان کرد: از توزیع نذورات و غذاهای پخت شده در محل برگزاری مراسم خودداری شود و نذورات به کمک‌های مومنانه تبدیل شود.

سخنگوی ستاد استانی مقابله با کرونا اصفهان اطهارکرد: مقرر شد شعار هر خانه یک حسینیه و هر خانواده یک هیات را در مراسم‌های امسال فعال کنیم تا بخش قابل توجهی از تراکم جمعیت در مراسم کاسته شود همچنین برگزاری مراسم خانگی به لحاظ اینکه در اماکن سربسته است ممنوع خواهد بود.

وی ادامه داد: امسال شکوه مراسم محرم با شکوه سال‌های قبل متفاوت خواهد بود و سلامت و حفظ جان عزاداران جز شکوه مراسم است.

غلامی با بیان اینکه در جلسه امروز شاهد رونمایی از محصولات شرکت دانش بنیان با همکاری دانشگاه صنعتی و علوم پزشکی اصفهان بودیم، تصریح کرد: ۲ دستگاه استریل کننده اسکناس برای بانک‌ها و کابینت استریل کننده لباس و ماسک برای بیمارستان‌ها و اماکنی که بیشترین درگیری با ویروس کرونا را داشتند، تهیه شده بود.

وی خاطرنشان کرد: این ۲ دستگاه به صورت انبوه و صد درصد داخلی قابل تولید است که امیدواریم در راستای کاهش ویروس به بانک‌ها و دانشگاه‌ها و بیمارستان‌ها کمک کنند.

سخنگوی ستاد استانی مقابله با کرونا اصفهان تصریح کرد: از ۲۴ شهرستان استان ۱۱ شهرستان در وضعیت قرمز و ۱۳ شهرستان در وضعیت زرد و نارنجی قرار دارند بنابراین در هیچ شهرستان وضعیت سفید را شاهد نیستیم.

وی اضافه کرد: در این جلسه مقرر شد از ۱۵ شهریور مدارس دایر شود، همچنین کادر و آموزشی مشابه سایر ادارات در هریک از شرایط زرد و نارنجی بر سرکار حاضر شوند ولی در مراکز قرمز و پرخطر به صورت غیر حضوری و کلاس‌ها به صورت مجازی برگزار شود.

غلامی گفت: در مراکز کم خطر نیز با ظرفیت ۵۰ درصد به صورت نوبتی و در مراکز سفید که عمدتا تعداد دانش آموزان محدودی دارد به صورت عادی کلاس‌ها برگزار خواهد شد.

وی ادامه داد : از فردا چهارشنبه به مدت یک هفته فعالیت آموزشگاه های فنی و حرفه ای، زبان سراها، کودکهای مهد، استخر سرپوشیده، سینماها، تئاترها، آرایشگاه های زنانه ، باشگاه های ورزشی، کافه و چایخانه ، باغ وحش، مراکز تفریحی، شهربازی، محدودیت و ممنوعیت اعمال می گردد.

مدیرکل آموزش و پرورش استان اصفهان اظهار کرد: در دوره پیش دبستانی ۱۴۹۶ واحد پیش دبستانی در استان داریم که تاکنون و براساس سامانه سنا از این تعداد که غیردولتی هستند ۲۵۲ واحد درگیر ثبت نام شدند.

محمد اعتدادی ادامه داد: مردم استقبالی از دوره پیش دبستانی ندارند و باید گفت الزامی هم نیست اما از جمله تبعات آن را می‌توان بیکاری تعدادی از پرسنل و فرهنگیان و افت آموزشی در این دوره دانست.

وی با اشاره به ثبت نام دانش آموزان در دوره اول ابتدایی بیان کرد: پیش بینی ما در این دوره در کل استان این است که ۸۸ هزار و ۷۷۵ نفر ثبت نام کنند که تاکنون ۶۲ هزار و ۴۸۴ نفر یعنی هفتاد درصد برای این دوره ثبت نام کردند که نسبت به سال گذشته تغییری نداشته است.

مدیرکل آموزش و پرورش استان اصفهان اضافه کرد: پیش بینی می‌کنیم ۷۴ هزار و ۴۷۷ نفر در دوره متوسطه اول پایه هفتم ثبت نام کنند و این در حالیست که تاکنون ۴۸ هزار و ۷۷۱ نفر ثبت نام کردند.

وی خاطرنشان کرد: در مجموع ۸۴.۴۶ درصد دانش آموزان استان ثبت سامانه سنا شده و کتاب‌های درسی خود را سفارش دادند که از نظر ثبت نام دانش آموزان جز ۱۰ استان اول کشور هستیم.

اعتدادی با بیان اینکه اصل بر آموزش حضوری در تمامی شرایط سفید، زرد و قرمز کروناست، بیان کرد: از ۱۵ شهریور مدارس آغاز به کار می‌کنند در همین راستا دستورالعمل بازگشایی مدارس در شرایط سفید، زرد و قرمز به همراه پیوست سلامت و بهداشت برای سال تحصیلی ۱۳۹۹- ۱۴۰۰ آماده شده است.

براساس آخرین اعلام وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، تاکنون ۳۱۴ هزار و ۷۸۶ نفر در ایران به ویروس کرونا مبتلا شده و ۱۷ هزار و ۶۱۷ نفر جان باختند.

Football news:

Lampard on Havertz's hat-trick: a Great night for Kai. There will be many more like this
Lopetegui to Bayern: Sevilla are filled with desire. Preparing for the match with great hope
Spartak-2 coach Pilipchuk about 1:2 with Alania: sorry for the boys who fall under the arbitrariness of the judges
Havertz scored the 26th (18+8) point in 2020. Only Levandovsky, Messi and Ronaldo have more players in the top 5 leagues
Joau mariou is Interesting to Betis and Galatasaray. Inter are ready to sell the midfielder
Real Madrid defender Nacho is Interesting for Milan, Napoli and Roma
Dest will arrive in Barcelona today. Blaugrana has agreed a contract with him and will pay Ajax 20+5 million euros