Lithuania
This article was added by the user . TheWorldNews is not responsible for the content of the platform.

Nors „Lifosa“ konservavimui pasiruošta, jos likimo niekas dar nežino

Dėl sankcijų apribotos Kėdainių fosforo trąšų gamyklos „Lifosa“ akcininkams planuojant nuo spalio laikinai konservuoti gamyklą, šiuo metu vis dar nėra aišku, ar toks sprendimas bus priimtas – artimiausios ateities planų nežino nei valdžios institucijos, nei laikinasis administratorius, nei darbuotojų atstovai. Įmonė teigia, kad pasiruošimas konservavimui pradėtas, tačiau informacijos apie konkrečius pokyčius ji neturi.

Finansų ministrė Gintarė Skaistė sako, kad įmonė veiklą tęsti gali su laikinojo administratoriaus priežiūra, o ar „Lifosa“ toliau dirbs, priklauso nuo įmonės vadovybės, .

„Sprendimą dėl įmonės tolimesnės veiklos bet kokiu atveju turi priimti įmonės vadovybė, jie tą atsakomybę turi, veiklą vykdyti įmonė gali, jie dėl kiekvieno sandorio turi kreiptis leidimo į laikinąjį administratorių“, – paklausta, ar jai žinomas bendrovės planas dėl konservavimo nuo spalio, trečiadienį žurnalistams sakė G. Skaistė. 

Bendrovės savininkė „EuroChem Group“ liepos pradžioje pranešė, kad svarsto galimybę „Lifosą“ nuo spalio konservuoti ir ieškoti galimybių tęsti gamyklos veiklą. Gamykla anksčiau teigė, kad dirbant dabartinėmis sąlygomis, kai jos sandorius griežtai tikrina Vyriausybės paskirta laikinoji administratorė, įmonė praranda didžiules pajamas, jai sunku dirbti pelningai, todėl ji siekia švelnesnės kontrolės. 

G. Skaistė teigia, jog laikinasis administratorius dirba greitai, todėl argumentas, jog jis trukdo dirbti, neturėtų būti naudojamas priimant sprendimą dėl veiklos stabdymo.

„Naujasis laikinasis administratorius pakankami sparčiai tuos sprendimus priima, tai įmonė veiklą tęsti gali. Jeigu jie apsispręstų kitaip, matyt, būtų kitais argumentais vedini, bet, kiek žinau, su laikinuoju administratoriumi darbas vyksta ir leidimai sandoriams išduodami per vieną dieną. Jeigu įmonė turėtų kitokius sprendimus, matyt, ji juos darytų vadovaujantis ne argumentu, kad kažkas trukdo jiems dirbti, o tiesiog kitais dalykais“, – sakė ministrė. 

Premjerė Ingrida Šimonytė antradienį BNS teigė, kad „Lifosa“ artimiausiu metu neturėtų būti konservuojama.

„Kiek žinau, nebus, bet su Finansų ministerija reikia detales aiškintis“, – BNS sakė I. Šimonytė.

Liepą premjerė teigė, jog Vyriausybė yra suinteresuota „Lifosos“ veiklos tęstinumu.

G. Skaistė trečiadienį nepatvirtino, ar siekiama „Lifosos“ veiklą atnaujinti per bendradarbiavimą su Vokietijoje veikiančia „Eurochem“ grupės įmone „Eurochem Agro“.

„Kiek žinau, įmonė yra pasikreipusi į laikinąjį administratorių, kad būtų suteiktas leidimas dirbti, konkretiems sandoriams paprašytas leidimas dėl pirkimo ir pardavimo sandorių iš „Eurochem“ grupės įmonės Vokietijoje. Mano žiniomis, jiems tas leidimas yra duotas, tai klausimas dėl tolimesnės veiklos yra pačios įmonės atsakomybė“, – aiškino G. Skaistė.

Įmonę kartu partneriais – advokatų profesine bendrija „Noor legal“ ir finansinių technologijų įmone „Banking lab“ – laikinai administruojančios bendrovės „Valnetas“ vadovas Gintaras Adomonis BNS sakė, kad „Lifosai“ liepą leista Vokietijos įmonei parduoti nedidelę dalį gamyklos produkcijos. 

„Pardavimą mes leidome, patikrinome visą srautą, viskas ten gerai. Jie („Eurochem Agro“ – BNS) nupirko vieną mašiną trąšų“, – sakė G. Adomonis. 

Sprendimai dėl artimiausios įmonės ateities jam nežinomi: „Aš tikrai nieko nežinau, tiek pat, kiek visi turbūt. Galų gale į mano darbą šis klausimas neįeina“.

„Šiai dienai ji stovi, remontuojasi dar, remontai nepabaigti, mes kreipimosi dėl žaliavų pirkimo neturime. Kai bus jie, tai ir žiūrėsim“, – pridūrė jis.

„Lifosa“ BNS teigė, dabar vyksta pasirengimas gamyklos konservavimui, o informacijos apie galimus pokyčius nėra. 

„Šiuo metu vykdomos parengiamosios procedūros laikinam „Lifosos“ gamyklos konservavimui pradėti. Tęsiamos konsultacijos tarp darbdavio ir profesinių sąjungų atstovų. Gamyklos veikla yra sustabdyta. Neturime informacijos apie kokius nors konkrečius situacijos pokyčius, kuria šiuo metu galėtume pasidalinti“, – komentare BNS teigia įmonės atstovas.

Gamyklos darbuotojų profesinės sąjungos vadovas Kęstutis Šlama sako neturintis informacijos apie galimą konservavimo atšaukimą. 

„Žinių apie tai, kad įmonės valdybos sprendimas dėl įmonės konservavimo būtų atšauktas, neturime. Vadovybės ir darbuotojų atstovų konsultavimo-informavimo procedūra vis dar nėra baigta ir galutinių susitarimų nėra“, – BNS teigė K. Šlama.

Nuo gegužės 23-iosios gamykla sustabdyta planiniam remontui, „Sodros“ duomenimis, įmonėje šiuo metu dirba 900 darbuotojų.

„Lifosą“ valdanti „EuroChem Group“ liepą pranešė, kad gamyklą užkonservavus dalis darbuotojų būtų išsaugota, o K. Šlama tuomet teigė, jog dėl to atleidžiamų darbuotojų skaičius galėtų siekti 80%.

Pernai kovo 9-ąją Europos Sąjungai paskelbus sankcijas Kremliui artimam Rusijos oligarchui Andrejui Melničenkai buvo įšaldytos „Lifosos“ sąskaitos, dėl to balandžio 10-ąją įmonė veiklą sustabdė ir ją atnaujino rugpjūtį, o nuo rugsėjo iki gruodžio gamyba stojo dėl amoniako trūkumo.

100% „Lifosos“ akcijų priklauso Šveicarijoje registruotai bendrovei „EuroChem Group“, kurios 90% akcijų valdo Kipro įmonė „AIM Capital“ – ji iki karo Ukrainoje priklausė A. Melničenkai, o šiuo metu jos naudos gavėja yra verslininko žmona Aleksandra. Jie abu įtraukti į ES sankcionuojamų asmenų sąrašą.  

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Pramonė“