Lithuania
This article was added by the user . TheWorldNews is not responsible for the content of the platform.

Pedagogai pradeda streiką: rinksis prie Vyriausybės, žygiuos pėsčiomis į sostinę

Profesinės sąjungos pirmininkas Andrius Navickas teigia, kad penktadienį streiką pradeda apie 3000 šalies pedagogų maždaug 185 švietimo įstaigose, jų skaičius augs. Anot jo, 2018 metais streiką pradėjo šešios mokyklos su keliais šimtai mokytojų, vėliau skaičius išaugo taip pat iki 185.

Penktadienio vidurdienį sostinėje pedagogai ketina rinktis prie Vyriausybės rūmų, kur vyks pilietiškumo pamoka. Profesinė sąjunga nuo penktadienio čia pradės mėnesio trukmės protesto akcijas, V. Kudirkos aikštėje.

Ne sostinėje gyvenantys pedagogai rengiasi simboliniam žygiui. A. Navickas penktadienį pradės žygį iš Zarasų „Ąžuolo“ gimnazijos į Vilnių. Kelionė, pasak jo, truks maždaug savaitę, kasdien tikisi nužygiuoti apie 15-20 kilometrų.

Jo pavaduotoja, lietuvių kalbos mokytoja Lilija Bručkienė su kolegomis keliaus iš Klaipėdos. 

„Tikrai žygiuojam 8 ryte, preliminariai mūsų apie šimtas, bet negaliu pasakyti, kiek tikrai bus“, – BNS sakė L. Bručkienė. 

Klaipėdiečiai pedagogai penktadienį numatę pasiekti Gargždus, iki kurių – apie 25 kilometrai. Žygeiviai apsilankys ir nakvos Gargždų „Kranto“ progimnazijoje, kasdien tęs kelionę po 20-25 kilometrų. 

Žygį organizuoja LŠDPS remianti Lietuvos moksleivių sąjunga. Jos prezidentas Jonas Trumpa BNS teigė, jog ketvirtadienio17 val. duomenimis, iš viso užsiregistravo 179 dalyviai, iš jų 97 – mokytojai, likusieji – mokiniai, studentai, jų tėvai, vienas kitas socialinis pedagogas, psichologas.

Tarp užsiregistravusiųjų žygeivių daugiausiai iš uostamiesčio, po keletą iš Visagino, Kalvarijos, Klaipėdos rajono, Kauno, Elektrėnų bei Panevėžio. Jis neatmetė, kad dalis prisijungti gali ir paskutinę akimirką, įvertinus paskelbtus maršrutus ir nakvynės vietas.

A. Navicko vadovaujama profesinė sąjunga tikrąjį streiką ir protesto akcijas rengia reikalaudama jau nuo rugsėjo didinti pedagogų atlyginimus 20 proc., o nuo kitų metų sausio – dar 30 proc., klasėse mažinti mokinių skaičių ir kita. 

Švietimo, mokslo ir sporto ministras Gintautas Jakštas siūlo algas mokytojams kelti kitąmet dviem etapais: iš viso 21 proc., iš jų 10 proc. – nuo rugsėjo. Profsąjunga tvirtina, kad šie žingsniai nėra pakankami.

Rugsėjo viduryje vykusiame kelių valandų streike dalyvavo apie 230 švietimo įstaigų, 5 tūkst. pedagogų. 

G. Jakštas ketvirtadienį skelbė derybose dėl naujos kolektyvinės sutarties sutaręs su likusiomis keturiomis profesinėmis sąjungomis dėl to, jog iki kitų metų gegužės būtų parengtas planas, kaip bus didinamas darbo užmokestis mokytojams po 2024 metų.

Vienos didžiausių, Lietuvos švietimo ir mokslo profesinės sąjungos vadovas Egidijus Milešinas teigė, kad organizacijos taryba pirmadienį įvertins, ar susitarimai priimtini ir priims sprendimą, ar skelbti streiką.

Ministerija derybose su profsąjungomis jau anksčiau sutarė nuo kitų metų rugsėjo mažinti klases. Pagrindiniame ugdyme savivaldybės galėtų susimažinti maksimalų klasės dydį nuo 30 iki 26 mokinių, pradiniame – nuo 24 iki 22 mokinių.