Lithuania
This article was added by the user . TheWorldNews is not responsible for the content of the platform.

Po paauglio mirties Marijampolėje prokuroras prabilo apie naują realybę: narkotikai nebeplatinami tarpuvartėse

15min neseniai atliktas tyrimas atskleidė – pačių įvairiausių narkotinių medžiagų įsigyti Lietuvoje labai paprasta. Tiek suaugusiesiems, tiek ir vaikams. Specialistai kalba apie naują epidemiją mokyklose, o valstybės institucijos sutrikusios ir nė nenutuokia apie tikrąjį problemos gylį bei mastą.

15min tyrimą galite skaityti čia: Narkotikų prekeiviai pribloškia atvirumu: 15min eksperimentas atskleidė, kaip mokiniams parduodami kvaišalai

Du gydomi, vienas mirė

Kaip pirmadienį informavo Marijampolės apskrities vyriausiojo policijos komisariato atstovė Gintarė Navickaitė, pagalba naktį iš šeštadienio į sekmadienį narkotikais apsinuodijusiems vaikinams kelis kartus kviesta tuo pačiu adresu – į Beržų gatvę.

Narkotinėmis medžiagomis apsinuodijo 18-metis ir du 17-mečiai, iš kurių vienas mirė. Kiti du vaikinai atsidūrė ligoninėje, jų būklė stabili. Kaip skelbė policija, negyvo nepilnamečio kūnas rastas bute apie 1.50 val. Policija pradėjo ikiteisminį tyrimą mirties priežasčiai nustatyti.

Ki tu du vaikinai greitąją medicininę pagalbą, pajutę, kad darosi bloga, išsikvietė patys. Visi jie – Marijampolės profesinio rengimo centro moksleiviai.

Suvalkietis.lt rašo, kad pirmadienį, apie 11 val., greitoji medicinos pagalba buvo iškviesta į Marijampolės profesinio rengimo centrą. Septyniolikmečio vaikino koordinacija buvo sutrikusi, jis prastai jautėsi. Jis paaiškino, kad prastai pasijuto parūkęs elektroninę cigaretę.

Nepilnametis buvo nuvežtas į ligoninę, jam suteikta pagalba. Nustatyta, kad skysčio elektroninei cigaretei jis gavo iš devyniolikmečio. Pareigūnai devyniolikmečio namuose atliko kratą, rastą skystį perdavė ekspertams.

Narkotinės medžiagos – skirtingos

Apie į narkotines medžiagas įjunkusį jaunimą ir narkotikų prieinamumo problemą 15min pasikalbėjo su šio įvykio tyrimą kontroliuojančios Kauno apygardos prokuratūros Marijampolės apylinkės prokuratūros vyriausiuoju prokuroru Arūnu Žukausku.

Eriko Ovčarenko / BNS nuotr./Arūnas Žukauskas

Eriko Ovčarenko / BNS nuotr./Arūnas Žukauskas

Jo teigimu, tiek anksčiau, tiek dabar įvykusių apsinuodijimų narkotinėmis medžiagomis pareigūnai nesieja – daugeliu atveju jaunimas apsinuodija vis kitomis narkotinėmis medžiagomis.

Pastaruoju atveju trijulė jaunuolių, iš kurių vienas mirė, vartojo psichotropines tabletes. Kitais atvejais būna ir elektroninių cigarečių skystis su psichotropinėmis medžiagomis, ir kitos narkotikų rūšys.

„Tas atvejis, kur du asmenys apsinuodijo ir vienas mirė, yra vienas bendras įvykis. Tie asmenys betarpiškai susiję. Visi kiti įvykiai yra atskiri. Vartojamos medžiagos dažniausiai skiriasi. Šio jaunuolio mirties atveju tai yra tabletės. Kitais atvejais yra kito pobūdžio medžiagos. Nėra jos visos identiškos“, – sakė vyr. prokuroras A.Žukauskas.

Narkotikus pirko Kaune

Nors pastarasis įvykis, kai mirė jaunas vaikinas, sukrėtė visuomenę, pasak prokuroro, Marijampolė visoje Lietuvoje jaunimo apsinuodijimo nuo narkotikų atvejais mažai kuo išsiskiria. Anot prokuroro, tai visoje šalyje matoma problema.

Be to, keičiasi ir narkotikų pardavimo bei įsigijimo procesai. A.Žukausko teigimu, šiuo metu jau vargu ar kas nors tiesiog gatvėje pasiūlys įsigyti narkotikų, kaip būdavo anksčiau. Dabar šie procesai persikėlė į virtualią aplinką.

„XXI amžius. Narkotikų platinimo kažkur tarpuvartėse ar tamsiuose užkampiuose jau nėra. „Darknetas“ (Tamsusis internetas, – red. past.), turbūt žinote, kas tai yra.

Ten jaunimas perka, atsiskaito kriptovaliuta. Tokia nūdiena. Pasakysiu tiek, kad vienas iš šitų apsinuodijimo atvejų, mes turime duomenis, įvyko pirkus narkotines medžiagas Kaune, 40 minučių kelio nuo Marijampolės. Būtent per tas platformas, kurias minėjau.

Marijampolė yra tranzitinis miestas. Kaip pritrūkus alkoholio, kai Lietuvoje jis tam tikromis valandomis neparduodamas, jaunimas gali nuvažiuoti į Lenkiją už 30 kilometrų ir jo įsigyti, taip ir narkotikų į Kauną nuvažiuoti jiems nėra problema“, – kalbėjo A.Žukauskas.

Vilniaus VPK nuotr./Bylos įkalčiai

Vilniaus VPK nuotr./Bylos įkalčiai

Klasikinių prekybos formų mažėja

Nors Marijampolės policija per pastarąjį pusmetį pranešė apie kelis stambius narkotinių medžiagų sulaikymus, tačiau, pasak prokuroro, dabartinės narkotikų platinimo schemos reikalauja naujų sprendimų.

„Marijampolės policija narkotinių medžiagų platinimo užkardymo plotmėje tikrai dirba intensyviai. Yra sulaikoma, užkardoma. Nėra taip, kad pas mus mieste laisvai, nevaržomai asmenys disponuotų narkotinėmis medžiagomis. Taip, tuo užsiimama, bet policija procesus kontroliuoja ir pareigūnai dirba rankoves pasiraitojusi.

Klasikinių narkotikų platinimo formų, kuomet viešosiose vietose nevaržomai būtų prekiaujama narkotinėmis medžiagomis, tikrai nėra. Tačiau, kaip minėjau, dabar yra visai kitos prekybos formos, naudojamos konspiracinės priemonės“, – tvirtino prokuroras.

Vien policijos pastangų nepakanka

Pasak A.Žukausko, užkardyti jaunimo apsinuodijimus narkotinėmis medžiagomis ir apskritai vartojimą vien teisėsauga būtų bejėgė. Prokuroro teigimu, pirmiausia vaikus šviesti apie narkotikų žalą turėtų šeima bei mokykla.

„Pradžių pradžia yra šeima. Informacija ir darbas su vaikais nuo mažų dienų. Be abejo, kontrolė. Iš šeimos, iš tėvų – ką vaikas veikia, su kuo bendrauja, ką daro naktimis. Ir, žinoma, reikalingas ir visas kitas komplektas priemonių – tai yra ir mokykla, ir teisėsauga, bendruomenės pareigūnai, prokurorai. Platiname, viešiname informaciją, prevenciją. Bet turime tai, ką turime. Jaunas žmogus yra toks, kuris nori viską išbandyti. Čia ne tik Marijampolės ir ne tik Lietuvos problema“, – kalbėjo A.Žukauskas.